Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Az iparág legjobbjai között számontartott fotózási képességről, az elérhető legjobb mobilképernyőről és mesterséges intelligenciáról szól a Google idei Pixel-szériája. Teszten a Pixel 9 Pro (XL). Szuperül sikerült telefonok, melyekben az MI már okos, de még a felhasználó aktív segítségét és türelmét igényli.

Gyártotta: a Google. Első blikkre ez kelti fel az ember érdeklődését, amikor Pixel telefonok kerülnek elé. No nem azért, mintha a Google fajsúlyos hardvergyártó lenne. Épp ellenkezőleg: a Google viszonylag ritkán, csak akkor ad ki kézzelfogható terméket, amikor üzenni szeretne vele valamit. A vállalat saját márkás telefonjai a nagy és ismert mobilgyártók felé fogalmaznak meg valamit: fiúk-lányok, így is lehet ezt csinálni. És amikor ilyesmit az a Google üzen, amelyik amúgy a világ okostelefonjainak 80–90 százalékán futó Android mögött is áll, akkor érdemes odafigyelni rá. Most például az augusztus közepén bemutatott Pixel 9-szériára.

Google Pixel 9 Pro XL – a zászlóshajó

Elegáns (fekete) színben, elegáns és kompakt dobozban érkezett meg tesztre minden Pixelek legjobbika, a kilences széria Pro és Pro XL modellje. Hogy a tervezői törekedtek-e rá, azt nem tudni, de az utóbbi készülék mindenesetre grammra pontosan (221) hozza a nagy Google-vetélytárs Apple iPhone 15 Pro Max modelljének tömegét.

Google Pixel 9 Pro XL
Google

Nagyobb tesztalanyunkba 6,8 hüvelykes képernyő került. (Samsung Galaxy S24 Ultra: 6,8 hüvelyk, iPhone 15 Pro Max 6,7 hüvelyk.) Technológiája LTPO OLED, frissítési rátája természetesen 120 Hz. Csúcsfényereje 3000 nites, de szimplán csak maximumra húzott fényerővel hosszabb időn át 2000 nitet tud. Akit kevésbé a számok érdekelnek, mint inkább a gyakorlati tapasztalat: ezzel a képernyővel erős napsütésben sincs gond, jól látható. Hogy ez nemcsak szubjektív benyomásunk, azt támasztja alá a mindent laboratóriumi pontossággal megmérő DXOMARK, mely vizsgálódása során arra jutott, hogy a világon eddig megjelent összes okostelefon közül a Google Pixel 9 Pro XL-nek van a legjobb képernyője. Ez a modell 158 pontot kapott, maga mögé utasítva a 157 pontjával eddig első Honor Magic6 Prót, a Pixel 9-et (156 pont) és a Samsung Galaxy S24 Ultrát (154 pont).

A Pixel 9 Pro hasonlóan jó kijelző, csak 6,3 hüvelykes formában. És ez lehet itt a lényeges pont, ha az ember telefont választ: hajlandó-e a valamivel élvezhetőbb tartalomfogyasztás kedvéért valamivel nagyobb több pénztől megszabadítani a zsebét – hogy aztán valamivel nagyobb eszköz tehessen zsebre a mindennapokban. A többi paraméterben – kivéve akkumulátor, erről kicsit később – a két modell lényegében megegyezik, így tesztünk minden megállapítása egyaránt szól a Pixel 9 Próról és a 9 Pro XL-ról.

Google Pixel 9 Pro XL
Google

Itt jegyezzük meg, hogy a döntés előtt érdemes lehet ellátogatni a Yettel, az Alza vagy az eMag valamely fizikai boltjába, ahol mindkettőből van bemutatópéldány, mert kézbe véve azért érezhetően más kényelmi faktora van a két modellnek. Nem is a 22 grammnyi különbségről van szó, hanem a méretkülönbségről. No és persze az sem mindegy, hogy 465 ezer forintot kell kifizetnie az embernek, vagy 510 ezret. (Mi a 128 GB-os háttértárral szerelt modelleket teszteltük. A tárhelyduplázás minden köre +45 ezer forintot jelent az árban. A Pixel 9 Próban 512 GB-ig, a 9 Pro XL-nél 1 TB-ig mehet el az ember. Az utóbbi ugrás viszont már jelentősebb, 110 ezres felárat jelent. De hát lássuk be: 1 TB-os tárhely egy mobilon nevezhető luxusnak, azt pedig tessen csak megfizetni.)

A készülék hardveréről még annyit érdemes tudni, hogy a 4 nanométeres csíkszélességű, nyolcmagos Tensor G4 chip biztosítja a lóerőt, 1× GHz Cortex-X4 + 3× GHz Cortex-A720 + 4× GHz Cortex-A520 magelosztás mellett. A biztonsági funkciókért Titan M2 társprocesszor felel. RAM-ból minden Pro jelzésű modell 16 GB-ot kapott.

Ez a piacon ritka és nagyon szimpatikus hozzáállás a Google-től, hogy nem kell valakinek csak azért nagyobb tárhelyes modellt megfizetnie, mert normális mennyiségű RAM-ot akar a telefonjába.

Google Pixel 9 Pro XL
Google

Jó lenne, ha a többi androidos gyártó ebben a tekintetben is referenciamodellként tekintene a Pixelekre, és követné a Google példáját.

A gyakorlati összhatás pont az, amit egy csúcskategóriás okostelefontól vár az ember: a Pixel Prók teszik a dolgukat, ahogy kell, még az erőforrásigényesebb alkalmazások (játékok) futtatásakor is.

És ha már az imént egy mondatba került a csúcskategória és az erőforrásigény: a 128 GB tárhelyverziót ebben a szegmensben illene elfelejteni, ugyanis hiába alkalmas egy mobil minden menő játék futtatására, manapság ezek az appok már annyira részletesen kidolgozottak, hogy néhány telepítéssel váratlanul gyorsan megtöltik azt a tárhelyet, ami a csupán technikailag 128 gigás tárolóból valóban a felhasználó rendelkezésére áll. Lásd Apple: az iPhone 15 Pro Max 256 GB-tól indul.

A kamera

A Pixel 9 Pro és Pro XL telefonok hátoldalán háromobjektíves kamerarendszer van: 50 megapixeles széles (f/1.68), 48 megapixeles ultraszéles lencsékkel (f/1.7), valamint 48 megapixeles teleobjektívvel (f/2.8). Adott a makrózási lehetőség, az optikai zoom pedig tízszeresig szalad. Az optikai és elektronikus képstabilizálás széles látószögű és teleobjektív módban elérhető. Az előlapra egy 42 megapixeles f/2.2 arclesőt szereltek.

Google Pixel 9 Pro XL
HVG

Ezek a Google számai, nézzük most a már említett tesztlabor mérését: ez a kameraszett annyira jó, hogy a világranglista második helyére került. A DXOMARK  158 pontot adott rá, ami a kamerateljesítmény esetében a második helyre elég a 163 pontos Huawei Pura 70 Ultra után, holtversenyben a szintén 158-as Honor Magic6 Próval.

Google Pixel 9 Pro XL camera score summary | DXOMARK

The Google Pixel 9 Pro XL did very well in our DXOMARK Camera tests, taking it very close to the top of our ranking. Our testers found the latest Google flagship to be a very versatile device that was capable of producing excellent image and video quality across a variety of shooting conditions.

Le lehet írni, hiszen nyilvánvalóan igaz, hogy a kamera nagyon jó fotókat csinál, mindenféle fényviszonyok között és zoomolással. Ami még ennél is érdekesebb, hogy mit talált ki a Google a fotózás és a mesterséges intelligencia (MI) valóban érdekes házasítására.

Pixel 9 Pro XL tesztfotó
HVG
Pixel 9 Pro XL tesztfotó
HVG
Pixel 9 Pro XL tesztfotó
HVG
Pixel 9 Pro XL tesztfotó
HVG
Pixel 9 Pro XL tesztfotó
HVG
Pixel 9 Pro XL tesztfotó
HVG
Pixel 9 Pro XL tesztfotó
HVG
Pixel 9 Pro XL tesztfotó
HVG

Senkiben ne legyenek kétségek: amikor egy mindenféle trükközés nélküli, átlagos felvételt készít a Pixel telefonjával, akkor is algoritmusok, MI-képességek hada dolgozik azon, hogy abból a képből minél szebb, jobb legyen. Ez nem is annyira újdonság, régóta így van a legtöbb mobilban. Az viszont idei sláger, leginkább a Samsung januári évnyitója óta –, hogy a telefongyártók a generatív mesterséges intelligencia divatos új képességeit is beépítik készülékeikbe.

Ennek pedig igen látványos megnyilvánulását jelentik a kamerás MI-funkciók. Az új Pixelek esetében két dolgot emelünk ki, elsőként azt, amin egy átlagfelhasználó is nagyot néz: ez az Add me (Közös fotó). A fotózás mindennapossá válásával egyidős probléma, hogy a kép készítője is szeretne rajta lenni a felvételen. Ennek közismert megoldása igazi pszichológiai teszt: a szembejövő ismeretlenek közül kell megállapítani, ki lehet az, aki egyszerre készséges, nem siet és legalább annyira ért a mobilos fotózáshoz, hogy senki feje nem lesz félbevágva a kép szélén vagy tetején. Ezt a problémát orvosolja a Google szóban forgó funkciója: két barátunkról mi magunk elkészítjük a fotót, majd egyikük nyugodtan kiszaladhat a képből velünk cserélni. Mi elfoglaljuk az – eredeti képen szabad hagyott – helyünket, barátunk kattint. Ezután jön az MI, és a két felvételből összegyúr egyet, melyen az egész csapat szerepel.

Google Pixel 9 Pro XL
HVG

A funkció jól működik, az MI gondol sok olyanra, amit elsőre bárki a lehetséges problémás pontok közé sorolna. Így aztán megküzd olyanokkal, hogy a két fénykép nyilvánvalóan nem tökéletesen ugyanabból a szögből készül. Az viszont fontos, hogy az ember azért ne összeölelkezős képet akarjon ilyen módon csinálni – a mesterséges intelligencia, ha nem is gyerek-, de tinicipőben jár, most nevelődik, és ott még nem tart, hogy minden esetben korrekt módon rendet tegyen az összegabalyodó kezek-lábak között.

A véleményünk szerint kiemelésre méltó másik fotós MI-képesség Reimagine névre hallgat, segítségével a felhasználó a már elkészített fotó esetében gondolhatja meg magát, és például más környezetbe helyezheti a kép főszereplőjét: egyszerű paranccsal generáltathat mögé mondjuk egy teljesen másik hátteret. (Tehát nincs szükség arra, hogy az új háttérről is készüljön másik kép. Az MI az Add me funkció működésétől eltérően ebben az esetben nem összemossa az ember két fényképét, hanem „a semmiből” generál új részleteket az eredeti fotóra, miközben törölheti is annak egyes részeit.) Ez a funkció is tud látványos eredményt produkálni, de itt is azt tanácsoljuk: egy erkély asztalán megörökített söröskorsó fotójából senki ne akarjon a parlament előtt kézbe fogott virágcsokrot csináltatni az MI-vel, mert annak csúnya vége lesz. Egyszerre csak egy-egy apró módosítás, némi kitartás – ezek kellenek.

Az eredeti fénykép: egy galamb Békéscsabán.
HVG
Egy békéscsabai galamb New Yorkban. (MI-generált háttérrel)
HVG
Egy békéscsabai galamb, akit Jerry egérre formált a mesterséges intelligencia – vagy legalábbis ezt kértük tőle. Ezért nem fog jogdíjat követelni Tom.
HVG

Röviden összefoglalva arról van szó, hogy ez a fajta mesterséges intelligencia már nagyon jó és látványos lehetőségeket rejt, ám még messze nem egy gombnyomásos: a felhasználó tanulására és odafigyelésére, ráadásul ezekkel együtt is több próbálkozásra van szüksége ahhoz, hogy egy meggyőző eredmény szülessen.

Pixel 9 Pro XL tesztfotó – eredeti kép
HVG
Pixel 9 Pro XL tesztfotó – megkértük az MI-t, képzelje el a templomot viharban. Így sikerült.
HVG

További is van az MI – de/csak/már ahol

Ezekkel a funkciókkal persze nem érnek véget a Pixel 9 Pro és Pro XL mesterséges intelligenciás lehetőségei. Remek például a felhasználó szöveges igényei alapján a semmiből képet generáló Pixel Stúdió. Nagyon praktikus a Pixel Screenshots (Képernyőképek) nevű megoldás is: arra szolgál, hogy a sokak által képernyőképként elmentett linkek, jegyzetek egy jól rendezhető, átlátható és kereshető kollekcióba legyenek gyűjtve. Mindkettővel ugyanaz a gond, a magyar felhasználók számára egyelőre nem elérhetők. Nem is beszélve a Call Notes funkcióról, ami pedig kizárólag az Egyesült Államokban működik. Ott viszont praktikus: lejegyzeteli a telefonbeszélgetés tartalmát, valamint szöveges összefoglalót is készít belőle. Talán nem kell részletezni, hogy ha ez pontosan működik, akkor hatalmas segítség lesz a mindennapokban. Nemcsak a céges, hanem a magánfelhasználóknak is, hiszen elintéznivalója mindenkinek van, ahogy az is sokaknak jól jön, ha később visszakereshetik, említettek-e legutóbb ezt-azt ismerősüknek.

Elérhetőnek elérhető, de magyarul jelenleg nem tud a Gemini Live. Ez gyakorlatilag azt tudja, mint amit a ChatGPT-ről közismert: kérdezni lehet tőle majdnem bármit, és a támogatott nyelveken elég jó válaszokat ad. Mi angolul próbáltuk, és úgy elég pontos képet adott a világ aktuális kérdéseiről, problémáiról, bemutatta nekünk a HVG-t vagy éppen saját magát, a Pixel 9 szériát.

A Google mesterséges intelligenciája a HVG-ről.
HVG
Működés közben a Google Gemini Live: mit tud a Pixel 9-esekről?
HVG

És végül ott a Gemini Advanced, ami keresztül-kasul beépül az Androidba, egészen pontosan a Google saját fejlesztésű alkalmazásaiba, és ott segíti a munkát: e-mailek, szöveges dokumentumok, táblázatok ügyesebb, egyszerűbb kezelését stb. Ezekkel a fejlett funkciókkal kapcsolatban viszont nagyon fontos tudni, hogy használatuk havi 8790 forintos Google One AI Premium előfizetéshez van kötve. Egy hosszú ízelőtő ingyenes: aki október 31-ig beszerzi valamelyik Pixel 9-szériás telefont, az egy teljes éven át ingyenes Google One AI Premium hozzáférést kap, benne a Google éppen aktuális generatív MI-képességeinek legjava mellett 2 TB tárhellyel.

Meet Google Pixel 9 and Pixel 9 Pro With Gemini | The Best of Google AI

Meet #Pixel9 and Pixel 9 Pro with Gemini-engineered by Google, so it gets the best of Google’s AI first.

Továbbiak és üzemidő

A modern wifi-szabványok (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7) mellett Bluetooth 5.3 verziós kapcsolódás és mindenféle navigációs lehetőség (GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC) adott.

Érdekesség a hátsó kameraszigeten elhelyezett szenzor, mely a hőmérő funkció működését biztosítja. A Google külön felhívja rá a figyelmet, hogy sem az emberi test, sem főzés közbeni ételhőmérséklet hiteles ellenőrzésére nem ajánlatos ezt használni, de mindenféle tárgyak, italok, műanyag és fémfelületek, ruhaanyagok, falak hőmérséklete mérhető vele. Tesztünk során inkább érdekesnek, mint hasznosnak tűnt ez a funkció, de mindenképp említést érdemel.

Google Pixel 9 Pro XL
HVG

Az kicsit kellemetlen apróság, hogy a legjobb pixelek bekapcsolásakor letöltés után (!) sokáig, úgy 20 percen át települt a mintegy 54 megabájtosnak jelzett biztonsági szoftverfrissítés. Addig pedig semmit nem lehetett csinálni. Az már jóval kellemetlenebb, hogy a Pixel 9 sorozat tagjai Android 14 operációs rendszerrel jelentek meg – a hardver hamarabb lett kész (és fontosabb volt mielőbb piacra dobni), mint ahogy az Android 15-ös szoftver, amit „képviselni” hivatott. Érdemes még tudni azt is, hogy a Pixelekhez 7 évnyi operációsrendszer- és biztonsági frissítést ad a Google, ráadásul a Pixelek rendre minden más modellnél hamarabb megkapják az új Android-verziókat, lényegében azok megjelenése pillanatában. (Más gyártók esetében erre heteken, hónapokat várni kell.) Így aki idén bevásárol a Pixel 9-esekből, az 2031-ig a szoftverre biztosan nem foghatja, hogy új mobilt kell vennie.

Ahogy a cikk elején említettük, a két modell között van némi akkus eltérés. A Google Pixel 9 Próba 4700 mAh-s akkumulátor került, a Pixel 9 Pro XL-be 5060 mAh-s. Az előbbi telep legfeljebb 27 wattal, utóbbi 37 wattal tölthető, vezeték nélkül pedig Pixel Stand töltővel 21/23 watt, bármilyen más Qi-kompatibilis töltővel 12 watt elérhető.

Üzemidő terén csodára nem kell számítani: a Pixel 9 Pro és nagytestvére a hasonszőrű konkurensek szintjét hozzák. Azaz egy töltéssel egy nap működés könnyen összehozható, takarékoskodva másfél nap is a pakliban van.

Összegzés

Sikerült, a Google megmutatta, hogyan lehet megcsinálni egy szuper telefont az androidos világ csúcskategóriájában. A képernyő és a kamera is topon van, a teljesítmény is rendben, a mesterséges intelligenciából pedig beépítették azt, amit most egy okostelefonba be lehet.

Utóbbi téren azért jól látszanak a technológia jelen állásának korlátai. Ahogy említettük, az MI most nő fel, fogni kell a kezét ahhoz, hogy valami jó szülessen belőle. Az inkább a nyelvek és szabályozás korlátainak tudható be, hogy a magyar felhasználók sajnos nem mindenhez férhetnek hozzá. Az pedig már a (közel)jövő kérdéseit feszegeti, hogy nincs minden ingyen. A Pixel 9-esekkel a Google letette a voksát a kérdésben, amelyben az év elején a Samsung még bizonytalan volt. Az amerikai vállalat egyértelműen úgy gondolja, hogy a hardver megvásárlásán túl igenis fizessenek havonta is azok a felhasználók, akik ki szeretnék használni a mesterséges intelligencia legjobb képességeit.

Most a felhasználóknál a labda, hogy eldöntsék, hajlandók-e egy 500+ ezer forintos csúcstelefon árának megfizetése után a készülék használatának éveiben további százezreket fizetni, hogy valóban csúcstelefont használhassanak.

Hív a jövő – de ki veszi fel? Mit tudnak a 2024-ben átalakuló mobilok és telefonhelyettesítők?

Bármelyik pillanatban revolúcióba fordulhat az elmúlt években megfigyelhető lassú evolúció. A mesterséges intelligencia (MI) akár el is törölheti az okostelefonokat, de a konzervatív jóslatok szerint is észrevehetően megváltoztatja azokat.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!