szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, pont kerülhet végre egy olyan ügyre, amely éket vert az androidos felhasználók és az iPhone-osok közé. Az Apple végre hozzáadta az androidos okostelefonok által is használt SMS üzenetküldési protokoll, az RCS képességeit iMessage üzenetküldőjéhez.

Kék vagy zöld üzenetbuborék – mellékes problémának tűnhet, azonban az okostelefonok világában egy fölöttébb megosztó technológiai kérdésről van szó. Amennyiben két iPhone között történik az üzenetváltás, akkor a buborékok kék színűek, és nincs is semmi gond velük. Viszont ha egy androidos készülékről érkezne a zöld buborékba zárt üzenet, akkor a felhasználók, kis túlzással, visszakerülnek az SMS digitális kőkorszakába, sok lesz a probléma velük.

Valójában tehát nem a két szín használatával van a gond, hanem azzal, hogy az iPhone és az androidos készülékek között az Apple régi SMS és MMS-eseket használ az üzenetek továbbítására, miközben a „sajátjai” között az iMessage platformot, amellyel lehetőség van a sok modern funkcióval ellátott üzenetek továbbítására. Viszont ha elfogadná a Google által is támogatott RCS (Rich Communication Services) protokollt, megszűnne ez a probléma. A Google már évek óta próbálja rávenni az RCS elfogadására az Apple-t, a cupertinóiak viszont eddig – biztonsági okokra hivatkozva – elzárkóztak ettől.

Most viszont végre megtört a jég, és az Apple beadta a derekát, és RCS-képességeket adott az iMessage alkalmazáshoz. Ha valaki frissíti majd az iPhone-ját az iOS 18-ra (amelynek publikus változata nemsokára megjelenik), és megadja a szükséges engedélyt, akkor egy Android-felhasználóval való üzenetváltás élménye majdnem olyan lesz, mint egy másik iPhone-felhasználóval az iMessage segítségével.

Például a nem iOS-eszközökre szöveges üzenetben elküldött fotók és videók közel sem lesznek annyira tömörítve, és sokkal nagyobb felbontásban érkeznek meg, mint eddig, feltéve persze, hogy a címzett is RCS-t használ. Ugyanez vonatkozik az RCS-kompatibilis Android-eszközök által iPhone-ra küldött fényképekre és videókra is, ezek többé nem lesznek miniatűr méretűre tömörítve.

Az iPhone RCS-hez kapcsolódó intelligens üzenetküldési funkciók egyik példája az olvasási nyugták. Ezek jelzik, ha a másik személy megnyitotta az üzenetet a telefonján. iOS rendszeren az olvasási visszaigazolások szövegként jelennek meg az üzenetek alatt. Androidon a felhasználók ugyanazokat a jelzőket fogják látni, amelyeket megszoktak, amikor más Android-felhasználóknak RCS-en üzennek. A kézbesített üzeneteket két pipa jelzi, amelyek kékre váltanak az üzenet elolvasásakor.

Az RCS üzenetkezelés a gépelési jelzőt is magával hozza, azaz három pont mutatja, amikor a másik személy gépel. Az ilyen jelzők hiányoznak a régebbi SMS-szabványból, amelyet az iPhone-ok korábban alapértelmezetten használtak, amikor más eszközökön üzentek. Az iOS 18-at használók immár gépelési jelzőt is látni fognak, amikor egy RCS-t használó Android-felhasználó gépel.

Az iOS 18, pontosabban az engedélyezett RCS végre beengedi az Android felhasználókat a csoportos csevegésbe, ami egy régi nagy probléma megoldását jelenti. Az iOS 18 előtt a csoportos csevegés gyakran megtagadta a megfelelő működést, amikor iPhone és Android telefon is volt a csoportban. Ez az egyik oka a sok közül, ami miatt a Google az RCS engedélyezését kérte az Apple-től. Most, hogy az Apple végre engedett, a hivatalos Android webhelyen egy teljes oldal található az RCS iOS 18-ban elérhető előnyeinek ismertetésével – hívja fel a figyelmet a SlashGear. Nyilvánvaló, hogy a Google reméli, hogy ez a frissítés a csoportos csevegés zöld buborékjaival szembeni megbélyegzés végét jelenti majd.

Van viszont valami, amit mindenképpen szem előtt kell tartani. Az iPhone-ok és Android-eszközök közötti RCS-üzenetek nem lesznek végpontok közötti titkosítva, azaz nem szabad érzékeny információkat küldeni ezeken a csevegéseken keresztül. Persze az iPhone-osok korábban sem tudtak titkosított üzeneteket küldeni az Android felhasználóknak, mert az SMS nem támogatja a titkosítást, azaz a helyzet nem lett rosszabb, ettől függetlenül sajnálatos, hogy a titkosítás nem érhető el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!