szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kína a tervek szerint 2030-ban küldene három embert a Holdhoz, hogy közülük kettő leszálljon a felszínére. Az ehhez szükséges űrruha már elkészült.

A jövőben nemcsak a NASA, Kína is embert akar küldeni a Holdra. Ehhez azonban nemcsak az ezt lehetővé tévő technológiára van szükség, hanem olyan szkafanderre is, ami megvédi az űrhajósokat az égitesten tapasztalható extrém körülményektől. Az emberi űrküldetésekkel foglalkozó kínai szervezet, a CMSA (China Manned Space Agency) négyévnyi kutatás-fejlesztés után nemrég bemutatta az űrruhát, amit a jövő kínai asztronautái viselhetnek majd.

A kínai állami televízió, a CCTV alapján az Interesting Engineering azt írja, a szkafandert úgy tervezték meg, hogy kibírja a –120 és a 130 Celisus-fokot, a földinél sokkal erősebb napsugárzást és a közel vákuumszintű nyomást is. Ebben a tudósok sétálhatnak majd az égitest felszínén, de az űrjárművek vezetéséhez is kényelmes viselet lesz.

A ruha szerves része a védőkesztyű, amit úgy alakítottak ki a CMSA kutatói, hogy az a lehető legkevésbé korlátozza a viselője mozgását. Hasonló megoldással készítették el az űrruha alsó részét, ami a térdeknek – így pedig a lábnak – biztosít szabadabb mozgást az alacsony gravitációs környezetben.

A sisak egy panorámás kilátást biztosító, tükröződésmentes védőlemezt kapott, emellett egy olyan konzolt is tartalmaz, ami kommunikációs rendszerrel és a videokamerával van összekötve – írja a South China Morning Post.

Radikálisan új szkafandert mutatott be a SpaceX, még képernyő is kerül az űrhajósok sisakjába – videó

A SpaceX Eva néven mutatta be az új fejlesztését, amit a jövőben a vállalat űrhajóinak utasai viselhetnek.

Kína a tervek szerint két Hosszú Menetelés 10 típusú rakétát indítana majd útnak a Hold felé. Ezzel három űrhajós utazhat majd az égitesthez, emellett pedig egy Hold körül pályára álló egység és egy leszállóegység is érkezhet a Föld kísérőjéhez. Amint sikerült pályára állni, az űrhajósok megkezdik az ereszkedést a felszín felé.

Két űrhajós több órát töltene majd a Holdon, míg a legénység harmadik tagja a Hold körüli pályán várja őket. Miután végeztek, elindulnak vissza a Föld felé. Hogy ez mikor valósulhat meg, nem tudni, Kína 2030-ra tervezi ezt a projektet. A NASA a jelenlegi tervek szerint leghamarabb 2026-ban indulhat el, hogy újra embert küldjön a Holdra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!