szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Alig két év leforgása alatt óriási teret hódított magának a mesterséges intelligencia (MI), és ez a programozási feladatok elvégzésén is meglátszik. Kérdés, mennyire lesz ez egy idő után kontraproduktív.

A generatív mesterséges intelligencia elterjedésével olyan feladatokat is az MI-re lehetett bízni, amire korábban nem volt lehetőség. Ilyen például a kódolás, ami komoly segítség lehet a fejlesztőknek és a kezdő programozóknak egyaránt. Hogy mennyire, azt most a Google példája mutatja meg.

Az Alphabet vezérigazgatója, Sundar Pichai nemrég azt közölte, hogy a Google-nél jelenleg az újonnan írt kódok több mint negyedét már az MI generálja – számolt be róla az Ars Technika. Mindez jól mutatja, hogy a technológia milyen óriási hatással van erre az iparágra is.

Pichai szerint a számítógép által generált forráskódot az emberi mérnökök ellenőrzik, vagyis nem építi be azt úgy a termékeibe a vállalat, hogy ne menne át egy nagyon szigorú szűrőrendszeren. A szakember szerint ugyanakkor még így is elmondható, hogy az MI használata jelentősen növeli a termelékenységet és a hatékonyságot, a mérnökök pedig még többet és gyorsabban tudnak így dolgozni.

A 25 százalék ugyan elsőre nem hangzik túl soknak, ám ha belegondol az ember, hogy néhány évvel ezelőtt még hol tartott a technológia, könnyű belátni, hogy milyen robbanásszerű a fejlődés. Ráadásul a Google csak egy cég a sok közül, amelyik a technológiát használja.

A kódolokat segítő Stack Overflow 2024-es felmérése szerint a megkérdezett kódolók több mint 75 százaléka már használta, vagy tervezi használni a mesterséges intelligenciát a munkájához. A GitHub saját felmérése szerint az amerikai fejlesztők 92 százaléka jelenleg is használ ilyen eszközt.

Az Engadget azt írja, amellett, hogy ez egy rendkívül izgalmas folyamat, vannak veszélyei is. Azzal, hogy a kódolást átveszi a gép, az emberi tapasztalat fogyni kezd, és egyre kisebb lesz az a tudásbázis, ami jelenleg még megvan. Emiatt egyre kevésbé lehet majd tudni, hogy az MI által létrehozott kódolási hibát hogyan kell kijavítani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!