szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Izlandon 2030-tól indulhat el az a rendszer, ami az űrben megtermelt napenergiával látna elé 1500-3000 háztartást árammal.

Évtizedek óta dolgoznak azon a koncepción a mérnökök, hogy a világűrben megtermelt áramot valahogyan a Földre lehessen juttatni. A megoldás minimum kiegészíthetné, de akár ki is válthatná a földi paneleket. Az elmúlt években több kísérlet is folyt már a technológiával, 2023 nyarán pedig sikerült az első kísérlet, amely során ténylegesen sikerült a Földre továbbítani az űrben megterelt áramot.

Most az Egyesült Királyságban székelő startup, a Space Solar az izlandi Reykjavik Energyvel, valamint a szintén izlandi Transition Labs segítségével egy olyan űrerőművet fejleszt ki, ami a tervek szerint 2030-tól termelné az áramot az űrben, és továbbítaná azt a Földre. Az IFLScience beszámolója szerint az erőmű 30 MW-os lenne, ami 1500-3000 háztartás energiaellátását biztosítaná.

A rendszer napelemeken keresztül gyűjtené az energiát, majd meghatározott frekvencián, rádióhullámok formájában továbbítaná azt a földi állomásra, ahol a hálózat elektromos árammá transzformálja.

A szerkezet a tervek szerint méretezhető lesz. Ha megépül, az űr legnehezebb olyan mesterséges tárgya lehet, ami nem űrállomás, és ha az összes napelemet csatlakoztatják hozzá, nagyobb lesz a Nemzetközi Űrállomásnál is. A végső cél, hogy 2036-ban már egy jóval nagyobb méretű erőmű legyen az űrben, ami a gigawattos tartományban termelné az áramot.

Ez itt már a jövő: sikerült az űrben megtermelt áramot sugározni a Földre

Kaliforniai mérnökök fejlesztése úgy demokratizálhatja az energiához való hozzáférést, mint ahogy a műholdak által a Föld bármely pontján elérhetővé tett internet teszi az információval.

Bár a technológia kétség kívül működik – ezt lehetett látni a korábbi teszteken is –, azok csak a milliwatt tartományban sugároztak energiát a Földre. Ha az Izlandra vonatkozó tervek megvalósulnak, akkor több milliárdszor nagyobb teljesítményre lesz szükség.

A cég szerint a technológiát nem lehet halálsugárrá változtatni. A Földre küldött energia még így is csupán negyede annak, amit egy átlagos napon a Nap délben sugároz a bolygóra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!