szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ha újévi fogadalmat keres, és dohányzik, egy új kutatás megállapításai segíthetnek abban, hogy január 1-jétől letegye a cigit: kiszámolták ugyanis, hogy hány percet vesz el az életéből minden egyes szál. Ezek alapján pedig akár egy napot is nyerhet az életben, ha január 8-ig nem gyújt rá.

A dohányzás káros. Ebben konszenzus van a tudomány valamennyi szereplője között, de talán a láncdohányosok között is kevesen vitatják ezt az állítást. Az azonban már inkább viták tárgya, hogy mennyire – túl a nyilvánvaló és nem túl konkrét vélekedésen, hogy eléggé.

Egy új kutatás most minden korábbinál konkrétabb számokkal állt elő, és a jelek szerint ezek aggasztóbbak is, mint az eddigiek. A University College London kutatóinak számításai szerint ugyanis egyetlen szál cigaretta átlagosan 20 perccel rövidíti meg a várható élettartamot.

Ebből a kalkulációból ered az is, hogy ha valaki január 1-jétől nem gyújt rá többé, már január 8-án elmondhatja magáról, hogy megelőzött egy napnyi „veszteséget” az életéből – napi 10 szál cigarettával számolva. Február 5-ig ez már egy héttel tolja ki a várható élettartamot, augusztus 5-ig pedig egy hónappal. Ha egész 2025-ben nem gyújt rá, 50 napot nyerhet – összegzi a megállapításokat a The Guardian.

A brit egészségügyi minisztérium megbízásából született tanulmány a British Doctors Study legfrissebb adatain alapszik, amit 1951 óta végeznek, de a nők egészségi állapotát 1996 óta követő Million Women Study eredményeit is bevonták.

Sem az egyre népszerűbb e-cigaretta, sem a tiltás nem biztos recept a dohányzás káros hatásaival szemben

Az új típusú dohánytermékeket kevésbé káros alternatívaként és leszokási segédeszközként állítja be a marketing, pedig sok esetben épp a rászokásnak az előszobája. Az EU ajánlással korlátozná a dohányzást, ám a nemzetközi példák alapján erősen kétséges a jogszabályi tiltás hatékonysága.

A The Guardian felidézi: egy 2000-ben publikált tanulmány még úgy számolt, egy szál cigaretta 11 percet vesz el a várható élettartamból – a mostani, Journal of Addiction tudományos folyóiratban publikált tanulmány a férfiak esetében 17, a nőknél pedig 22 perccel számol.

A szakemberek hangsúlyozzák: a dohányzás nem az élet végén lévő, már egészségtelen időszakot rövidíti meg, hanem az élet közepén lévő, alapvetően még egészséges időszakból harap le, és hozza előrébb a különféle betegségeket.

Ráadásul olyan sincs, hogy „biztonságos dohányzási szint”, már kevés cigaretta is jelentős hatással van az egyén egészségére. Így az egyetlen megoldás, ha valaki teljesen, végérvényesen leteszi azt – minél hamarabb.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!