szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A korábbi számításokkal ellentétben valamivel nagyobb az esély arra, hogy a 2024 YR4 nevű aszteroida a Földnek ütközik. Pánikolni azonban felesleges.

Frissítette a NASA a 2024 YR4 nevű aszteroidára vonatkozó előrejelzését, és ez nem annyira jó hír. A szervezet szerint ugyanis az újabb számítások szerint nagyobb az esélye annak, hogy az égitest a bolygóba csapódik, mint ahogy azt korábban gondolták.

A 2024 YR4 esetében az új modellek azt mutatják, hogy az ütközés esélye 2,3 százalék, erre pedig 2032-ben, egész pontosan december 22-én kerülhet sor – írja az IFLScience. Az aszteroidával kapcsolatban a korábbi számítások 1,8 százalékos esélyt adtak az ütközésre, így most 0,5 százalékkal nőtt ennek a lehetősége. Aggodalomra azonban nincs ok: bár az érték kellően nagy ahhoz, hogy a tudósok figyelemmel kísérjék az objektumot, még mindig 97,7 százalék annak a valószínűsége, hogy elkerüli a Földet az égitest.

Az újabb megfigyelések arra is lehetőséget adtak, hogy pontosabb információk álljanak rendelkezésre a 2024 YR4-ről. Eszerint valamivel kisebb lehet, mint korábban gondolták – 40 és 90 méter között lehet az átmérője –, a sebességére vonatkozó információk azonban jelen állás szerint nagyjából pontosak. Ez azt jelenti, hogy ha ütközésre kerül a sor, akkor a légkörbe nagyjából 17,32 km/másodperces sebességgel léphet be.

Találtak egy 55 méteres aszteroidát, 2032-ben eltalálhatja a Földet

A NASA elemzése alapján nem zárható ki teljes bizonyossággal, hogy elkerüli a Földet a 2024 YR4 nevű aszteroida. Igaz, a becsapódás valószínűsége meglehetősen kicsi.

A 2024 YR4-et alig több mint egy hónapja, 2024 decemberében fedezték fel a szakemberek. Az észlelés során az objektum 829 ezer kilométerre volt a Földtől. Az égitest jelenleg távolodik a bolygótól, ám 2028 decemberében újra vissza fog térni. Ennek köszönhetően a NASA a jövőben alaposabban meg tudja majd vizsgálni az égitestet, így pedig pontosíthatja majd az információt az esetleges veszélyt illetően.

A 2024 YR4 becsapódása a számítások szerint 8 megatonnás lenne, vagyis 500-szor nagyobb, mint a Hirosimára ledobott atombombáé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!