szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy brit startup cég olyan megoldást alkalmazna az akkumulátorok újrahasznosítására, amely nemcsak karbonsemleges, de karbonnegatív is lehet.

Miközben a zöld átállás egyik legfontosabb elemét jelentik az akkumulátorok, a jelenlegi lítiumionos verziók rendkívül veszélyesek. A bennük lévő mérgező anyagok miatt drága, energiaigényes és a környezetet is terheli az újrahasznosításuk, amit azonban muszáj elvégezni, mivel az okostelefonoktól az elektromos autókig szinte csak ilyet használnak a cégek – ami az idő előrehaladtával egyre több e-hulladékot jelent.

A megoldást a brit Cell Cycle startup cég hozhatja el. A vállalat kifejlesztett egy újszerű megközelítést – ez a LithiumCycle –, amely mesterségesen létrehozott, de a természetben már 50 millió éve megtalálható mikrobákat használ az akkumulátorok lebontására és a kritikus ásványi anyagok, például a lítium, a nikkel és a kobalt kinyerésére.

Ezeket a baktériumokat egy alacsony energiaigényű, alacsony kibocsátású újrahasznosítási folyamat létrehozására használják, ami fenntartható körforgássá alakíthatja a hulladékproblémát – írja az Interesting Engineering.

Max Nagle, a cég vezetője szerint az ötlet onnan ered, hogy a baktériumokat régóta használják a bányászatban a kőzetek lebontására és az ásványok kinyerésére. Újabban ezeket az apró organizmusokat még fémek kinyerésére is felhasználták, amikor ráengedték őket a szétszerelt elektronikai eszközökre, ám valamiért eddig senki sem próbálta ki őket az akkumulátorokon.

0-ról 80%-ra 6 perc alatt: itt az újfajta akkumulátor, erről mehetnek a mobilok és az elektromos autók is

Indiai kutatók egy újfajta nátrium-ion akkumulátorral álltak elő, amely olcsóbb és biztonságosabb, mint a jelenleg használt lítium-ion egységek. Sőt, még tartósabb is.

Ez a gondolatsor egy meglepően rugalmas megközelítéshez vezetett. Míg a legtöbb akkumulátor-újrahasznosító üzemet egy adott akkumulátortípus köré tervezték, és hatalmas beruházásokat igényel az egyedi gépek miatt, a Cell Cycle folyamatához csak egy bioreaktorra van szükség. Ha a kereslet növekszik, nem kell újjáépíteni, csak egy nagyobb tartályra van szükség.

A Cell Cycle célja, hogy megerősítse a brit akkumulátorfeldolgozást. Jelenleg kevés ilyen kapacitása van az Egyesült Királyságnak, így a megoldás változtathat ezen. A szakemberek hamarosan létrehozzák a második laboratóriumot, ahol az eljárást tesztelik, és ha beválik, 2026-ban megindulhat a nagyüzemi munka is.

A jó hír, hogy az eljárás valóban nem igényel sok energiát. A Cell Cycle által használt baktériumok testhőmérsékleten – mindössze 37 Celsius-fokon – szaporodnak, és nincs szükségük hatalmas energiabefektetésre. Képesek regenerálódni, szén-dioxiddal táplálkozni, sőt, még oxigént is visszajuttatnak a rendszerbe. A folyamat annyira tiszta, hogy nemcsak karbonsemleges, de akár karbonnegatív is lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!