szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hat év múlva 90 százalékos szélessávú mobilinternet-lefedettség lesz a világon, miközben a mobil adatforgalom várhatóan a mostani tízszeresére nő – derült ki az Ericsson svéd távközlési óriáscég éves üzleti innovációs fórumán Stockholmban, aminek fő témái a digitális technológia jövője és társadalmi hatásai voltak.

Hans Vestberg, az Ericsson vezérigazgatója előadásában hangsúlyozta: hatalmas átalakulás zajlik a telekommunikációban, 25 év alatt nulláról 7,1 milliárdra nőtt a mobil előfizetések száma, 5 év alatt ért el 2,9 milliárdot a szélessávú mobil előfizetések száma. Ez a változás még lassúnak számít ahhoz képest, ami a következő öt évben várható – mondta Hans Vestberg, hozzátéve: 2019-re várhatóan 9 milliárd mobil előfizetés lesz a világon, több mint ahány ember. A szélessávú mobil előfizetések száma el fogja érni 7,5 milliárdot, két és félszer annyit, mint most – közölte.    

A mobilhálózatokon bonyolított adatforgalom típusát nézve 2010-ben még nagyjából egyenlő volt a hang és az adat aránya. Idén ez nagymértékben eltolódott az adat javára, mintegy tízszer nagyobb az adatforgalom (többek között az internetes böngészés, alkalmazások használata, videónézés, zenehallgatás) aránya, ami 2020-ra várhatóan a mostani tízszeresére fog nőni, elsősorban a médiatartalmaknak köszönhetően.     Ez a technológiai átalakulás óriási hatással lesz más iparágakra, többek között a médiára, a pénzügyi szektorra, az egészségügyre és az autógyártásra. Meg kell érteni, hogy mik lesznek az elvárásai ezeknek az iparágaknak – mondta Hans Vestberg.  

Az országok közötti versengést nagyban befolyásolja a digitális infrastruktúra fejlettsége – mondta. Hozzátette: a társadalmi részvétel, a szolgáltatásokhoz egyenlő eséllyel való hozzáférés biztosítása kiemelten fontos.  A nemzeti kormányokkal való együttműködésről szólva Hans Vestberg az MTI kérdésére elmondta: Európában jóval összetettebb a helyzet, mint például a nagyjából hasonló méretű Egyesült Államokban, mivel a távközlés, a műsorszolgáltatás és az internet szabályozása jelentősen eltér egymástól. A legszigorúbban a távközlés területét szabályozzák a kormányok, meghatározva az árakat, az adatok kezelését - mondta.

A műsorszolgáltatást elsősorban a közszolgáltatók esetében szabályozzák, az internetet pedig egyáltalán nem kötik szabályok, mivel nincs felette kormány. Azonban az internet-szolgáltatók tudnak távközlési szolgáltatásokat nyújtani (internetes telefonálás) és a műsorszolgáltatók által előállított tartalmat is tudják interneten keresztül közvetíteni.

A távközlési szolgáltatóknak előírt szabályozást nem lehet az internetre alkalmazni - mondta. Hozzátéve: ugyanazokért a szolgáltatásokért versenyeznek a távközlési és az internetes szolgáltatók, azonban csak a távközlés és a műsorszolgáltatás van szabályozva.  

Az internetsemlegességről, vagyis arról, hogy legyen-e megkülönböztetés az interneten zajló adatforgalomban a fontos és kevésbé fontos adat között, az Ericsson vezérigazgatója nem foglalt egyértelmű állást. Nincs egyszerű igen vagy nem válasz erre a kérdésre – jegyezte meg. Mindenkinek biztosítani kell a hozzáférést az internethez, ebben nem lehet diszkrimináció - mondta. Ugyanakkor lehetnek olyan helyzetek, amikor meg kell különböztetni az egyes eszközöket egymástól – tette hozzá, idézve egy esetet, amikor a hálózatba kapcsolt autó önkormányzó üzemmódban előnyt élvezhet egy videót letöltő emberrel szemben a sávszélesség-használatban.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Meghalt Halmosi Zoltán válogatott labdarúgó

Meghalt Halmosi Zoltán válogatott labdarúgó

Patrick Holden: Nem biztos, hogy Trump segíteni fog Orbánnak az unióval való vitájában

Patrick Holden: Nem biztos, hogy Trump segíteni fog Orbánnak az unióval való vitájában

Meloni is Floridába ment Trumphoz, aki “fantasztikus nőnek” nevezte az olasz miniszterelnököt

Meloni is Floridába ment Trumphoz, aki “fantasztikus nőnek” nevezte az olasz miniszterelnököt

A csehek és a szlovákok nem bánták meg országaik válását, amelyben ritka kivételként mindkét fél jól járt

A csehek és a szlovákok nem bánták meg országaik válását, amelyben ritka kivételként mindkét fél jól járt