Használt lakást is lehet venni szuperolcsó MNB-s hitelből
Eladásra szánt ingatlan építésére is használhatják a növekedési hitelprogramot a vállalkozások. Van olyan fejlesztő cég, amely 10 milliárd forintos projektet hozott tető alá nhp-ból. Jelenleg a kkv-hitelállomány negyede az nhp alá tartozik, de az 1360 milliárd forintból csak 100 milliárd ment az építőiparba.
A növekedési hitelprogramot (nhp) már nem csak akkor veheti igénybe egy cég, ha bérbeadási céllal építene új lakásokat, hanem akkor is, ha eladná a felépítendő ingatlanokat. Mint azt Nagy Márton az MNB pénzügyi stabilitásáért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatója a Napi.hu konferenciáján mondta, a növekedési hitelprogram egy torzulást kezel – azt, hogy a bankok nem tudták finanszírozni a kkv-kat –, de ha túl sokáig marad a rendszerben, akkor újabb torzulást okoz, a piac rászokik az olcsó forrásra. Jelenleg a kkv-hitelállomány negyede az nhp alá tartozik, ami világrekord, de az 1360 milliárd forintból csak mintegy 100 milliárd ment az építőiparba, ami kisebb, mint az ágazat nemzetgazdasági súlya.
Jelenleg 193 ezer nem teljesítő ingatlanhitel-szerződés van, ezekre kell valamilyen megoldást találni, mert erre a Nemzeti Eszközkezelő és a magáncsőd intézménye nem lesz elegendő. Nagy szerint jelenleg nincs a teljes érintett kört lefedő program, a nagyobb/drágább lakásból kisebbe/olcsóbba való költöztetés mint a rossz adósok kezelését szolgáló programelem például hiányzik. Az igazgató szavai szerint az nhp legújabb változásai – köztük a 2016 végére módosuló lehívási határidő, az intézményi garanciadíjak 2,5 százalékos hitelköltségen túli felszámíthatósága, az energiatakarékos lakóingatlanok építésének finanszírozása – élénkíthetik az építőipart. Van olyan ingatlanfejlesztő, amely egy tízmilliárdos projektet fejlesztett nhp-ból, de ha öt kkv összeáll, ötvenmilliárdos projekt is tető alá hozható.
Lakásépítésre most már úgy is igénybe vehető az nhp, ha a beruházó nem bérbeadásra, hanem továbbértékesítésre szánja a felépítendő ingatlant. Használt lakás esetében viszont csak a bérbeadásra szánt ingatlan vásárlásra vehető igénybe az nhp, továbbértékesítésre nem.
A kamatcsökkentések és az nhp a GDP-növekedés felét adták a 2013-2014-ben – a kérdés az, hogy ez a hatás mennyire lehet tartós, mikor tudja segíteni a növekedést a hitelezés már az nhp nélkül. Csak az nhp fokozatos kivezetésére lehet gondolni, a program még jövőre is meglesz, csak az a kérdés, hogy milyen feltételekkel folytatják. Ha azt látják, hogy a piaci viszonyok továbbra sem lesznek rendezettek, a bankok nem akarnak kockázatot vállalni, akkor prolongálni kell az nhp-t. A jegybank akkor léphet ki, ha a jelenlegi csökkenés után 4-6 százalékra felmegy a piaci hitelezés növekedési üteme, jelezte Nagy.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!