szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amilyen nehéz a közönség figyelmét megszerezni, olyan könnyű egy rossz mondattal elveszíteni az érdeklődést. A Business Insider összeírta azt a tíz mondatot, amit egy jó szónok sose mond.

Milyen szarvashibákat követhet el egy szónok? A Business Insider cikke szerint ilyeneket.

Jetlegem van, fáradt vagyok, másnapos vagyok

Nagyjából minden ötödik előadás azzal kezdődik, hogy a szónok elkezd magyarázkodni: „Fáradt vagyok”, „Csak néhány napja tudtam meg, hogy ma itt előadást kell tartanom”. Ezek gyenge kifogások, amit a közönség nem akar hallani. Ha nem tudsz jó előadást tartani, akkor inkább ne vállald el a feladatot. Ha meg fáradt vagy, rosszul érzed magad, akkor igyál kávét, szedj be gyógyszert – csak ne magyarázkodj.

AFP / Koen Van Weel

Hallanak engem? Igen hallanak!

Tipikus kezdés, hogy az előadó kicsit belekopog a mikrofonba, aztán ordítva megkérdezi, hogy vajon hallják-e őt. Ez azonban leginkább a zavart leleplezi. A hangosítás nem a Te dolgod, ha nem hallják, jelezik majd. Ha azt gondolod, hogy valami nem stimmel, fordulj a technikushoz. Ha pedig tényleg gond van, maradj magabiztos és várd meg nyugodtan, amíg a szakemberek megoldják a problémát.

Nem látom Önt, mert a fények túl erősek

Igen, ha színpadon állsz és a szemedbe világítanak a lámpák, akkor előfordulhat, hogy alig látod a közönséget, de ezt nekik nem kell tudniuk. Viselkedj úgy, mintha mindent látnál, bámulj a sötétbe, mosolyogj, és ha látni akarod a közönséget, akkor sétálj be közéjük kicsit. Ha pedig olyan beszédet tartasz, amikor például kíváncsi vagy, hogy a kérdésedre hányan emelik fel a kezüket, egyeztess a technikusokkal, hogy a beszéd ezen részénél vegyek kicsit lejjebb a fényeket, ez sokkal elegánsabb, mintha hunyorogva, szemed takarva próbálsz beszélni.

Ezt majd később magyarázom el

Soha ne késleltess semmit. Ha a közönségnek kérdése van, azt azonnal meg kell válaszolni, ha egy későbbi slide-ben magyaráztad volna el, ugorj oda azonnal. Egy jó szónokot nem zökkenthet ki egy kérdés, akkor sem, ha az éppen nem oda való.

El tudjátok olvasni?

Tudnod kell, kinek adsz elő, és ez alapján kell a szöveg betűméretét meghatároznod. Általános szabály, hogy a diákon használt betűméret kétszer akkora legyen, mint a közönséged átlagéletkora. Ez azért is jó, mert az alapszabály, hogy túl sok szöveget nem tartalmazhatnak a slide-ok.

Legendary Toys

Hadd olvassam fel ezt Önöknek

Soha, de soha nem lehet annyi szöveg a diáidon, amit a hallgatóságnak több idő elolvasni, míg a te magyarázatod tart. Pláne ne olvasd fel számukra. A diákon minimális szöveg lehet csak. Ha túl sokat kell olvasniuk, akkor nem tudnak rád figyelni, ha meg csak felolvasod nekik, akkor vagy azt feltételezed, hogy nem tudnak olvasni, vagy azt érezteted velük, hogy lassúak. Ha valamit tényleg el akarsz velük olvastatni, akkor hagyj nekik erre csendben néhány másodpercet, aztán folytasd a beszédet.

Kapcsolják ki a telefonjukat/laptopjukat /tabletjüket

Azt kérheted, hogy halkítsák le a készülékeiket, de ha unalmas vagy, akkor úgyis elkezdenek facebookozni vagy pasziánszozni. Vagyis neked kell annyira jónak lenni, hogy a hallgatók maguktól tegyék le a kütyüiket.

Nem kell semmit sem leírniuk vagy lefényképezniük, később megkapják az anyagot online

Ha jó a prezentációd, akkor azon ugye kevés lesz a szöveg, így feltehetően utólag nem biztos, hogy érthető lesz a hallgató számára. Sokan úgy memorizálnak a legjobban, ha jegyzetelnek. Hagyd, hogy az emberek azt csináljanak, amit akarnak előadás közben.

Hadd válaszoljam meg ezt a kérdést

Ha kérdés hangzik el, ismételd meg, hogy mindenki hallja, aztán válaszold meg. Nem kell több körítés.

Igyekszem rövidre fogni

Ezt az ígéretet senki sem tartja be, sőt általában azok beszélnek a leghosszabban, akik azt ígérik, hogy rövidek lesznek. A közönséget pedig nem az érdekli, hogy röviden vagy hosszan beszélsz, hanem az, hogy mit mondasz.

Bónusz: Kifutottam az időből? Pedig van még 23 slide-om

Ez leginkább azt jelenti, hogy felkészületlen vagy. Ha van időkorlátja a prezentációdnak, akkor úgy kell összeállítanod és addig kell gyakorolnod, amíg nem tudod az adott időn belül teljesíteni. Ha úgy érzed ennek ellenére is, hogy maradt benned információ vagy a közönség kérdezne, de nincs rá idő, ajánld fel, hogy az előadás vagy a nap végén állsz a rendelkezésükre.

Összefoglalva:  Légy felkészült, légy profi, és a közönség szeretni fog, amiért jó dolgokat hallott tőled és nem vesztegette az idejét felesleges dolgokkal.

A teljes cikk itt olvasható.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Polyák Gábor: Az újságírás védelmében

Polyák Gábor: Az újságírás védelmében

Egy atomháborút kevesen élnének túl, de Észak-Korea vezetője köztük lenne. A világ legnagyobb alagútrendszerében

Egy atomháborút kevesen élnének túl, de Észak-Korea vezetője köztük lenne. A világ legnagyobb alagútrendszerében

Keanu Reeves leharcolta a térdét

Keanu Reeves leharcolta a térdét

Nem lesz újévkor államfői beszéd, helyette karácsonykor szónokol Sulyok Tamás

Nem lesz újévkor államfői beszéd, helyette karácsonykor szónokol Sulyok Tamás