Az értekezletek az agyunkra mennek, és még túlórázunk is miattuk
Az értekezletek legalább fele teljesen felesleges – állítják olvasóink, pedig munkaidejük legalább negyedét a „mítingek”, illetve az ezekre való felkészülés teszi ki. Tudnánk hasznosabbat is csinálni.
Egy felmérés szerint Amerikában naponta 11 millió találkozót tartanak a cégeknél, és a számítások szerint az így kiesett munka miatti veszteség elérheti az évi 37 milliárd dollárt. Számos nagyvállalat vezetője gondolja azt – a munkavállalók jelentős részével együtt -, hogy az értekezletek, megbeszélések számát bizony korlátozni kéne. Ha pedig mindenképpen össze kell gyűjteni egy helységbe a kollégákat, akkor is kontrollálni kell az időtartamát, a résztvevők létszámát, és pontosan kell meghatározni a célját.
Megkérdeztük olvasóinkat, hogy ők mit gondolnak az értekezletekről, szerintük azok mennyire feleslegesek - és bizony nem csalódtunk.
A válaszadók majdnem 30 százaléka állította azt, hogy az értekezletek fele felesleges, 36 százalékuk pedig azt, hogy a megbeszélések 70 százaléka teljesen felesleges. 7 százalék volt azok aránya, akik szerint mindegyik megbeszélés időpocsékolás, illetve ugyanennyien voltak azok, akik szerint mindegyik mítingnek volt értelme, haszna. Ez alapján a megkérdezettek majdnem háromnegyede gondolja azt, hogy az esetek legalább felében teljesen feleslegesen ül be a céges tárgyalóba valamilyen megbeszélésre.
Ez azért is figyelemre méltó, mert ezzel együtt a megkérdezettek döntő többsége munkaidejének legalább a negyedét értekezletekre pazarolja. A válaszadók 57 százaléka válaszolta azt, hogy munkaidejének 25 százalékát viszik el ezen események, illetve ezek elő- és utómunkái. Több mint 22 százaléknak ennél is több, a munkaidejének felét foglalják le a mítingek. Hat százalék volt azok aránya, akiknek a munkaidejének 70 százaléka szól kizárólag az értekezletekről, és 4,5 százaléknak emiatt még túlóráznia is kell, hogy a „rendes” munkájával haladhasson.
A válaszadók 68 százalékának hetente legalább egy értekezletre kell beülnie, de 27 százalék azoknak az aránya, akik naponta legalább egy megbeszélést abszolválnak.