szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bill Gates, Warren Buffet és Soros György évek óta a világ legnagyobb adományozói. Vagyonuk jelentős részét ajánlották fel eddig is jótékony célra. Várhatóan most átrendeződik a sorrend, Mark Zuckerberg előre fut.

A világ leggazdagabb embereinek egy része gondolja azt, hogy vagyonuk egy részét vissza kell juttatni a társadalomnak. Azonban sokszor a jótékonykodásuk ugyanolyan ellenszenvet kelt, mint a vagyonszerzésük. Részben támadják őket a vagyonszerzési módszereik miatt, részben egy-egy alapítvány létrehozásakor mindig szóba kerül az adóoptimalizálás, vagy egyenesen -elkerülés vádja is. Az alábbiakban a Forbes és a metro.co.uk írása alapján mutatjuk be a legnagyobb adakozókat.

A sorrend azonban hamarosan borul és első helyre a Facebook-alapító Mark Zuckerberg lép, aki lánya születése alkalmából 45 milliárd dollár (úgy 13 ezer milliárd forint) értékben hozott létre egy jótékonysági szervezetet, ami viszont nem a klasszikus nonprofit szervezet, hanem egy gazdasági társaság. Konkrétan Zuckerberg átpakolja egyik zsebéből a másikba a pénzt, ezzel a tranzakcióval is jelentős társasági adó kifizetését spórolja meg, persze ettől függetlenül a szervezet csupa nemes dolgot tűzött a zászlajára.

Facebook / Mark Zuckerberg

Bill Gates – 28 milliárd dollár

A Microsoft első embere és felesége, 28 milliárd dolláros (mai árfolyamon bő 8 ezer milliárd forint) kezdőtőkével hozták létre a Bill és Melinda Gates Alapítványt. Gates korábban is jótékonykodott: pénzt adott egyebek között a Harvard egyetem számítástudományi tanszékének, könyvtáraknak, kísérleti iskoláknak. De végül úgy döntött, hogy magánvagyonának legnagyobb részéről lemond, és létrehozta a világ eddigi legnagyobb jótékonysági intézményét, és idővel a szervezetnek adják ő és felesége a vagyonuk 95 százalékát. 2006-ban az alapítvány három alappillére helyezte tevékenységét: globális egészségügy, globális fejlődés, és munkanélküliség csökkentése az Egyesült Államokban.

Warren Buffett – 17,25 milliárd dollár

Warren Buffet sokáig azt tervezte, hogy teljes vagyonát (ez jelenleg 63,8 milliárd dollár, több mint 18 ezer milliárd forint) jótékony célokra ajánlja majd fel, de kizárólag csak a halála után. A Berkshire Hathaway alapítója szerint ugyanis nem helyes, hogy az egyes generációk között hatalmas vagyonok vándoroljanak öröklődés útján, a pénzt sokkal helyesebb visszajuttatni oda, ahonnan származik: a társadalomhoz. Aztán 2006-ban mégis úgy döntött, hogy már életében megkezdi vagyona felosztását, és húszéves „futamidővel” 30 milliárd dollárt ajánlott fel Bill Gates alapítványának. Mindeközben Buffet folyamatosan gyarapítja saját vagyonát, és az így keletkezett új összegek jelentős részét minden évben szintén jótékony célra fordítja.

Túry Gergely

Soros György – 8,5 milliárd dollár

A Forbes szerint eklektikus adományozó Soros, 1979-ben hozta létre alapítványát 8,5 milliárd dolláros összeggel, amely igen változatos tevékenységgel bír. Kaliforniában tűcsereprogramot, Oroszországban tudományos kutatásokat, Kelet-Európában oktatást és a romák integrációját is támogatja, de legutóbbi kezdeményezései között van egy 150 millió dolláros alap az átlátható kormányokért, és a szabad sajtó mellett is kiáll.

Gordon Moore – 6,8 milliárd dollár

Az Intel alapítója 6,8 milliárd dollárral indította a Gordon és Betty Moore Alapítványt, amely elsősorban környezetvédelmi programokat, az egészségügyi képzést, és különböző tudományterületeket támogat.

Mark Zuckerberg – 491 millió dollár

A világ 16. leggazdagabb embere már korábban is eltökélte magát a jótékonykodás mellett, és eddig majdnem ötszázmillió dollárt ajánlott fel nemes célokra. Adott már pénzt egyebek között gyermekkórháznak, állami iskolának, az ebola megfékezésére. Létrehozta az internet.org-ot, amelynek elsődleges feladata, hogy mobilinternetet vigyen a világ azon részeire, ahol nincs internethozzáférés. Megalapította Bill Gatesszel a Breakthrough Energy Coalitiont, amely induló, innovatív energiaipari cégekbe fektet. Most pedig feleségével létrehozták a Chan Zuckerberg szervezetet, amelybe az évek során 45 milliárd dollár értékű Facebook-részvényt tolnak majd be.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden egyes nap 52 új játék: sosem volt még ennyire jó év PC-játékosoknak a Steamen

Minden egyes nap 52 új játék: sosem volt még ennyire jó év PC-játékosoknak a Steamen

Megfogadta, hogy leszokik a dohányzásról? Lenne itt egy új ötlet

Megfogadta, hogy leszokik a dohányzásról? Lenne itt egy új ötlet

A norvégok lényegében véghez vitték az elektromos átállást az új autóknál

A norvégok lényegében véghez vitték az elektromos átállást az új autóknál

New York Times-vendégkommentár: Trumpnak rossz példaként ott van Magyarország

New York Times-vendégkommentár: Trumpnak rossz példaként ott van Magyarország