szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kelet-Európában a magyar vállalatok a leginkább hajlandók arra, hogy halasztott fizetéssel értékesítsék a termékeiket. Ám a számlák harmadát továbbra sem fizetik ki határidőre és az építőipar átlagon felüli számlatartozást generált.

Az Atradius elemzése szerint  a magyarországi cégek vállalati értékesítéseinek 54 százaléka történt hitelre 2015-ben. Csehországban ez az arány 44, Lengyelországban 35, Szlovákiában pedig 27 százalék volt. Ugyanakkor a régióban a cégek majdnem 90 százalékban tapasztaltak késedelmes fizetést tavaly, a magyar vállalatok vevőinek 76 százaléka fizetett késve

A magyarországi válaszadók korábban sokkal nagyobb valószínűséggel ajánlottak halasztott fizetést a külföldi vállalati vevőiknek, mint a belföldieknek, vagyis aa hitelkockázatot inkább a bel-, mint a külföldi vevőiknek tulajdonították. De  idén megszűnt ez a típusú preferencia, így a belföldi értékesítés 54,7 százaléka, a külföldinek pedig 52,5 százaléka történt hitelre. Ezt úgy is le lehet fordítani, hogy miközben a magyar vevők fizetési fegyelme javult, a külföldieké romlott.  

Az Atradius Fizetési Szokások Barométere szerint a hazai tranzakciók esetében a B2B, tehát vállalati kintlévőségeknek átlagosan kb. 36 százaléka maradt kifizetetlen a fizetési határidőig, ami alacsonyabb a kelet-európai arányhoz képest.

Egy magyar vállalat átlagosan 28-30 napos határidőt ad a vevőinek a számla kifizetésére, de átlagosan 53 nap múlva számíthat a kiszámlázott összeg beérkezésére.  Ugyanakkor ez egy hónappal rövidebb idő, mint tavaly. A javulás vélhetően abból adódik, hogy jobb hatékonysággal sikerül beszedni a nagy értékű, hosszú lejáratú kintlévőségeket – főleg a külföldi vállalatoktól.

A magyarországi válaszadók szerint a vállalatközi számlák késedelmes kiegyenlítése legtöbbször a vevők likviditási problémáival függ össze.  Ezt a cégek csaknem 76 százaléka említette a belföldi, és mintegy 66 százaléka a külföldi ügyfeleivel kapcsolatban. Ezek a számok valamennyi vizsgált közép-európai ország közül a legmagasabbak, nem véletlen, hogy több magyar vállalat épp a külföldi számlák behajtását tartja az idei üzleti év legnagyobb kihívásának.

Ugyanakkor az ügyfelek fizetési késedelme nincs számottevő hatással a magyar vállalatok üzletmenetére.  Vagyis a magyarországi cégek igen erősen védik magukat a nemfizetési kockázattal szemben, ezért többségük nem is tervezi, hogy a következő módosítana a hitelkezelési eszköztárának összetételén.

Itthon egy százalék a behajthatatlan vállalatközi tartozás aránya, míg a régióban 1,2 százalék. A behajthatatlan kintlévőségeket szinte kizárólag belföldi leírások alkották, és legtöbbször az építő- és az élelmiszeriparhoz kapcsolódtak, áll az Atradius piaci elemzésében.  A B2B ügyfeleknek megszabott számlafizetési határidők az építőipar esetében átlagosan két héttel haladták meg az országos átlagot.  Az építőipar ennek ellenére átlagon felüli számlatartozást generált. A kintlévőségek elsősorban az ügyfél csődje vagy megszűnése miatt váltak behajthatatlanná.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Gyárfás Tamás azt állítja, hogy Portik 30 millió forintot kapott Princztől, hogy rá terelje a gyanút a Fenyő-gyilkosságban

Gyárfás Tamás azt állítja, hogy Portik 30 millió forintot kapott Princztől, hogy rá terelje a gyanút a Fenyő-gyilkosságban

Az amerikaiak szeretnék minél hamarabb aláírni az ukrán-amerikai ásványkincs-megállapodást

Az amerikaiak szeretnék minél hamarabb aláírni az ukrán-amerikai ásványkincs-megállapodást

Orbán Viktor életében először elment az OTP közgyűlésére, hogy végül Magyar Péteren viccelődjön

Orbán Viktor életében először elment az OTP közgyűlésére, hogy végül Magyar Péteren viccelődjön

A Kossuth téren fognak tüntetni Hadházyék május 1-én

A Kossuth téren fognak tüntetni Hadházyék május 1-én