szerző:
- esel -
Tetszett a cikk?

Jó, várjuk az azeri gázt, akkor majd minden gondunk megoldódik. De ehhez miért kell segget nyalni?

Mit jelenthet az, hogy egy országgal stratégiai partnerekké váltunk? Tehát nem egyszerűen csak partnerek, nem, az adott ország ezzel a megnevezéssel Magyarország kiemelt, prémium szolgáltatásokra jogosult VIP-ügyfelévé válik, amellyel kiemelkedően fontos, közös céljaink vannak. Milyen kiemelkedően fontos, közös céljaink lehetnek nekünk Azerbajdzsánnal? Már ha eltekintünk attól, hogy egyelőre sajnos koloncként lógnak lábainkon az EU-ba és a NATO-ba tömörült stratégiai partnereink, de majd valahogy megértik.

Muszáj megérteniük. Itt egy szuverén ország a saját, jó értelemben vett harmadik útját járja, azzal a szent elhatározással, hogy némely baráti gesztusért cserébe egy szép napon majd megérkezünk a harmadik világba gázt kapunk, jó áron. Majd, egyszer. Egyelőre még semmi nyoma, de az eggyel korábbi rendszerben megtanultuk, hogy akitől várunk valamit, azzal, khm, jóban vagyunk. Így működnek a dolgok. Így adunk lökést az együttműködésnek.

A miniszterelnök emlékezetes módon azzal alapozta meg anno a lökést, a magyar-azeri kapcsolatok felvirágzását, hogy kiadott Bakunak egy örmény társát baltával lemészároló azeri fiatalembert, akit ott már másnap hősként menesztettek mennybe. A gáz, akárcsak a várt államkötvény-vásárlás azonban csak nem jött. Aztán a kezdeti cáfolatok dacára mégiscsak kiadott a Magyar Posta egy azeri bélyeget, népi pávákkal, illetve ahogy a posta a 70-es évek modorában fogalmazott: "Közös bélyeget adott ki június 15-én Magyarország és a baráti Azerbajdzsán." Majd a minap Szijjártó Péter egyrészt megkoszorúzta annak az államalapító, ötszörös Lenin-díjas, ex-KGB-s diktátornak a sírját, aki valószínűleg a magyar '56 leverésében is jeleskedett, másrészt egy új magyar-azeri szakácskönyvet is promotált, mondván, ez a könyv is a barátság megnyilvánulása. Az meg pláne, hogy Alijev elnök most van épp harmadszor Budapesten.

Hogy miért fontos nekünk a baráti Azerbajdzsán? Azért fontos, és ezt a miniszterelnöktől tudjuk, "mert hidat képez a keleti és a nyugati világ között." Azelőtt ugye még azt mondtuk, mi töltünk be hídszerepet kelet és nyugat között, de mindegy, a törtrénelemhez és az asztrofizikához képest a földrajz is változhat, a lényeg az, hogy csak egészség gáz legyen. Sőt, azt is megtudtuk, hogy "két dinamikus állam kötött egyezséget. Abban a reményben kötötték, hogy ezzel újabb lökést adnak az azeri-magyar gazdasági együttműködésnek." Helyben vagyunk.

"A hasonlóságok és a különbségek a két ország között jól láthatóak" – mondta Orbán Viktor, de itt muszáj ellentmondanunk: különbséget leginkább csak a földgáz- és olajmezők mennyisége között látunk, amúgy mindkét illiberális államban igen hatékony a Nemzeti Együttműködés Rendszere. Jó, ott nemcsak vegzálják, de le is csukják az ellenzéki újságírókat, bloggereket, de az attitűd egészen hasonló, mondjuk ami a civil szférát illeti. Vagy az állami, családi szintre emelt korrupciót. Meg úgy en bloc az emberi jogokat.

A seggnyalásban az a legrosszabb, hogy más is látja, és nevetségessé válunk. Ha meg semmit nem kapunk érte cserébe, pláne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!