szerző:
M. Kovács Tibor
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tekintsünk most el a Bayer Zsolt cikke miatti jogos felháborodástól, szavainak leplezetlen rasszizmusától. Nézzük meg, mi marad így: az Orbán-kormány tömény kritikája, annak beismerése, hogy csődöt mondott a közbiztonság megteremtésében. Bayer szerint a Jobbiknak van igaza, ezért a Fidesz legyen a Jobbik.

Sokan gondolják úgy, hogy Magyarország ma rosszabb állapotban van, mint három éve volt. Sokan fel vannak háborodva, és kétségbe vannak esve, ha nem is ragadtatják magukat olyan kifejezésekre, mint Bayer Zsolt. A szóban forgó írásból ugyanis nemcsak a sötét indulat süt, de az afelett érzett kétségbeesés is, hogy a Fidesz-kormány egyszerűen képtelen kezelni a közbiztonság kérdését. Amennyiben lehántjuk a nácibeszédet, az állatozást, és nem vesszük komolyan a kötelességszerűen elsorolt „mindenért a liberálisok, a jogvédők és a tolerancia a felelős” szöveget, akkor az utóbbi idők egyik legerőteljesebb belső bírálatát olvashatjuk.

Bayer a párton belüli látens jobbikosok bánatát kiáltja a világba. A kétharmaddal a Fidesz három éve azt tesz, amit akar; az ellenfél legyőzve; a liberálisok, a baloldaliak, a jogvédők nem számítanak, a közállapotok mégis romlanak, s nehéz lenne ezért mást hibáztatni, mint a kormányt. Bayer hangot ad a Fidesz egyes köreiben jelen lévő frusztrációnak.

Orbán minisztere azt ígérte, két hét alatt rendbe teszi a közbiztonságot. Nem tette, sőt minden mutató és a hétköznapi tapasztalat is arról tanúskodik, hogy a helyzet egyre aggasztóbb. Néhány, az ország egészét fölkavaró eset szintén ezt az érzetet erősíti, de hangsúlyozom, ez nem csak egy benyomás: a közbiztonság a statisztika szerint is rosszabb, mint a korábbi időszakokban volt.

Pedig ez a kormány rendteremtés ígéretével érkezett, és pontosan azt tette, ami a rendpárti közvélemény felszínes várakozásainak megfelel, s még a cigányok ügyéhez is alapvetően a jobbikos érzelmű közönség igényei szerint közelített; rendvédelmi, szabályozási kérdésnek, és nem egy bonyolult társadalmi problémának tekintette. Valószínűleg éppen ezért tartották a gondokat két hét alatt megoldhatónak. Szigorítás az összes területen, új törvények, sebtében kiadott rendeletek, közmunkára kényszerített sokaság, csökkentett segély, három csapás, zéró tolerancia: nulla eredmény.

Ahogy Bayer fogalmaz, „a demokrácia és az igazságszolgáltatás csődje”. Bátran kiegészíthetjük a mondatot: a Fidesz igazságszolgáltatásának és demokráciájának csődje. A magát egyre jobban fölhergelő Bayer a kritikában odáig ment, hogy a közállapotokért Navracsics Tibor minisztert tette felelőssé, mondván, inkább azt próbálja rendbe tenni, mint őt a pártból kizárni.

„Növeli, ki elfödi a bajt” – próbálja saját durvaságát Bayer Babits nevével Illyést idézve mentegetni. Ám az minek számít, ha nem elfödésnek, ha egy páratlan felhatalmazáshoz jutó politikai erő arra használja a romákkal kapcsolatos kérdéskört, hogy kifogja a szelet a Jobbik vitorlájából? (Ahogy Bayer indokolja cikkét „hogy ne a Jobbik tematizálja ezt az egész kérdéskört”.) Az minek számít, ha az egészet csak fegyelmezési ügyként képes felfogni? Az minek számít, hogy ennek ellenére sem meri kijelenteni, hogy ez igazából a Jobbik programja? Az minek számít, ha ennyi idő elteltével sem képes szembenézni saját kudarcával, sem azzal, hogy a Jobbikot végső soron csak erősíteni fogja ez a fajta gőzfújás, hiszen változatlanul nincs bátorsága kimondani, hogy a jelenség nem rendészeti gyökerű, és a keménykedés sehová nem vezet. Ez menetelés tovább a szélsőségesek útján, sőt azon is túl.

Bayer ugyanis túlmegy a Jobbikon. „Én rendet akarok (…) A zérónál is zéróbb tolerancia sújtsa őket”, a problémát „kell megoldani, bármi áron”! De aki a „A bármi áron”-ra alapoz, annak el kell jutni a logikai sor végére. El is jut. „Maradjanak végleg börtönben, vagy ha bármilyen esély mutatkozik a megnevelésükre, akkor ez történjen meg a megfelelő intézményekben.” Mi a megfelelő intézmény? Amennyiben az eufemizmust megfejtjük, akkor ez csak átnevelő tábor lehet, ha pedig ezt a mondatot értelmezzük: „és minden, társadalmi együttélésre képtelen és alkalmatlan cigány pedig legyen kirekesztve a társadalomból”, akkor eljutunk a törvényenkívüliségig. A társadalomból való kirekesztést nehéz máshogy értelmezni, mint olyan állapotot, melyben ezt a csoportot és tagjait nem védi a törvény, bárki büntetlenül tehet velük, amit akar. Ilyeneket még Vona Gábor se nagyon mond, a maga rémisztő irrealitásával viszont Bayer ezt kéri számon pártján.

Mi lesz a Fidesz válasza erre a vádiratra, ami sajnos sok szavazójának lelkében megfogalmazódott? Nem lehet a szerző látványos elítélése. Változatlanul úgy gondolják, ezzel a Jobbik malmára hajtanák a vizet. Az intézkedések további szigorítása? Hova? És mihez kezd a Fidesz a párton belülről érkező jobbikos kritikával?

Tulajdonképpen szórakoztató is lehetne, hogy a kormány mellett felvonulásokat szervező publicista toporzékol, hogy a társadalom bizonyos tagjai ne legyenek, mert kedvenc kormánya képtelen kezelni a helyzetet, ha nem lenne tragikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!