szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió soros holland elnöksége és Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök péntek délután egyetértésre jutott arról, hogy miként lehet a brüsszeli EU-csúcs záróközleményébe belefoglalni Ciprus török elismerésének kérdését, ami a török csatlakozási tárgyalások megkezdésének egyik legfontosabb feltétele.

A Törökországgal folytatandó csatlakozási tárgyalások indításának 2005. október 3-ra való kitűzésével és egy olyan megállapodással ért véget péntek délután az Európai Unió állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozója, amely szerint Ankara még a tárgyalások megkezdése előtt aláírja az EU és Törökország társulási szerződését az integrációs szervezet tíz új tagállamára, köztük Ciprusra is kiterjesztő ankarai jegyzőkönyvet, és ezzel gyakorlatilag elismeri a földközi-tengeri szigetországot.

A tagországok vezetői és Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök csütörtök este óta szinte folyamatosan kapcsolatban álltak egymással, hogy megegyezzenek a tárgyalások megkezdéséhez támasztott feltételekről. A megállapodást végül is uniós források szerint az a találkozó hozta meg, amelyen Erdogan és a holland EU-elnökséget képviselő Jan Peter Balkenende miniszterelnök mellett José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Tony Blair brit miniszterelnök és Gerhard Schröder német kancellár is részt vett. Később mind a 25 tagállam jóváhagyta az egyezséget.

Melléklet
A hvg.hu ciprusi dossziéja
A megállapodás lényege, hogy Törökország még a tárgyalások megkezdése előtt aláírja azt a jegyzőkönyvet, amelyben társulási szerződését kiterjesztik az EU idén csatlakozott tíz államára, így közvetve elismeri Ciprus függetlenségét. Az EU azonban jelezte, hogy nyitott végű tárgyalásokról van szó, és nincs garancia arra, hogy azok eredményesen érnek véget. Az unió engedett abban, hogy tudomásul veszi: Ciprus elismerése nem jelenti az ottani görög kormányzat elismerését is. Az EU jelezte azt is: a tárgyalások nyomán várhatóan hosszú távú korlátozást vezet be a török munkaerő szabad áramlására.

Romániáról, Bulgáriáról és Horvátországról is döntöttek

Törökország és az EU
A hvg.hu török dossziéjához kattintson ide!
Az uniós tagországok állam- és kormányfői arról is döntöttek, hogy március 17-én indítják a csatlakozási tárgyalásokat Horvátországgal, de sürgették Zágrábot, hogy tegyen meg mindent a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszékkel való teljes körű együttműködés érdekében. Délelőtt az EU még úgy tervezte, hogy áprilisban kezdi a megbeszéléseket.

Jövő áprilisban az EU aláírja Románia és Bulgária csatlakozási szerződését, és a két ország 2007-ben várhatóan tagja lesz az EU-nak, ha folytatják a reformokat. Az állam- és kormányfők a huszonötök közti megbeszélések után külön ismertették ezeket a döntéseket a tagjelölt államok vezetőivel.

A brüsszeli EU-csúcsértekezlet legfontosabb témaköre az unió további bővítése volt. Az ezekről hozott döntéseket több uniós vezető - köztük Balkenende, Blair, Barroso és Schröder - történelminek minősítette. Törökország közeledési folyamata az EU-hoz több mint 40 éve kezdődött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Mit nyerhet az Európai Unió Törökországgal?

A csatlakozás mellett szóló egyik érv, hogy különféle tanulmányok szerint a szabad munkaerő-áramlás távoli jövőbe képzelt megvalósulása esetén évi mintegy 225 ezer török jövevényre lehet számítani, miközben 10-15 év múlva Európának akár több millió bevándorlóra lesz szüksége. Mások szerint Európának, különösen az elmúlt évek terrorakciói után nagyon is hasznos lenne, ha segítené egy iszlám "sikertörténet" létrejöttét, s ezzel bizonyítania, hogy egyáltalán nem szükségszerű a különböző kultúrák összecsapása.

hvg.hu Világ

Mit teljesített Ankara a csatlakozás érdekében?

Törökország megfelelően teljesíti az úgynevezett koppenhágai kritériumokat az EU - csatlakozás megkezdéséhez - állapította meg az Európai Bizottság 2004 október 6-ai jelentésében. Számos elemző szerint az utóbbi évek alkotmányreform-sorozatának hatására Törökország politikai berendezkedése „modernizációs forradalmon” ment keresztül.

MTI Világ

Törökország kész előbbre lépni Ciprus elismerése terén

Törökország valószínűleg kész megállapodni az Európai Unióval, hogy Ciprust ténylegesen elismerje mielőtt megkezdődnének az unióval a csatlakozási tárgyalások - jelentette ki Brüsszelben Anders Fogh Rasmussen dán kormányfő török kollégájával, Recep Tayyip Erdogannal folytatott beszélgetését követően.

hvg.hu Világ

Mit nem teljesített még Ankara?

Az Európai Bizottság országjelentésében - noha összességében pozitívan értékelte a török reformokat – természetesen negatívumok is szerepelnek. A jelentés szerint továbbra is súlyos, igaz nem leküzdhetetlen problémák vannak az emberi és kisebbségi jogok, s általában a demokrácia tekintetében.

MTI/hvg.hu Világ

Zöld út a törököknek

Szerdán elfogadott határozatában az Európai Parlament javasolja, hogy az Európai Unió kezdje meg a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal. Az állam- és kormányfők csütörtökön döntenek, a pontos időpontról azonban még nem zárult le a vita.

MTI Világ

Törökország csalódott az EU-csúcs döntése kapcsán

Török hivatalos személyiségek csalódottságuknak adtak hangot pénteken amiatt, hogy az Európai Unió állam- és kormányfői a csatlakozási tárgyalások megkezdésének előfeltételéül szabták Ciprus elismerését. A bizonytalanság a török pénzpiacon az árfolyamok zuhanását hozta.

hvg.hu Világ

Mitől fél Európa?

Törökország alapvetően három szempontból okoz fejtörést az Uniónak: túl nagy, túl szegény és muszlim vallású. Az ország lakossága megközelíti a 73 millió főt. Németország kivételével népesebb, mint valamennyi európai állam.