szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Pekingben zajló hatoldalú tárgyalásokon az amerikai külügyi államtitkár-helyettes szerint az Egyesült Államok már mérlegeli, milyen más úton járhatna el az ázsiai országgal szemben.

„Az Egyesült Államok nem kíván felajánlani semmilyen engedményt Észak-Koreának, hogy Phenjan hajlandó legyen visszatérni az atomfegyverprogramja által előidézett válság megoldásáról folytatott hatoldalú tárgyalásokhoz” - jelentette ki hétfőn Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes, az amerikai küldöttség vezetője a két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország részvételével tartott hatoldalú tárgyalásokon.

A Szöulban tartózkodó Hill  hozzátette hétfői nyilatkozatában, hogy Washington nem szab határidőt az észak-koreai vezetőknek a tárgyalások felújítására, de már mérlegeli, milyen más lépéseket tegyen, ha a tárgyalásos megoldás útja végképp járhatatlannak bizonyul.

"Egy biztos, nem fogjuk tétlenül nézni az észak-koreai atomfegyverprogram folytatódását" - mondta a kelet-ázsiai ügyekben illetékes amerikai külügyi államtitkár-helyettes.
 
A hatoldalú tárgyalások három fordulója zajlott le eddig a kínai fővárosban, Pekingben, érdemi eredmény nélkül. Az Egyesült Államok az észak-koreai atomfegyverprogram azonnali leállítását követelte minden további kérdés megvitatásának feltételeként. Phenjan nemzetközileg szavatolt biztosítékokat akart kapni Washingtontól arra nézve, hogy az Egyesült Államok nem intéz fegyveres támadást Észak-Korea ellen, s csak e biztosítékok megadása után lett volna hajlandó beszüntetni atomfegyverprogramját.

Az észak-koreai vezetők nemrégiben bejelentették, hogy az Egyesült Államok ellenséges magatartása miatt Phenjan kivonul a hatoldalú tárgyalásokról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Észak-Korea Iránnal szövetkezne

A kapcsolatok bővítésére buzdító üzenetet küldött az atomprogramja miatt a Nyugattal vitázó Iránnak pénteken Észak-Korea, egy nappal azután, hogy bejelentette: atomfegyvere van, és nem hajlandó róla tovább tárgyalni.

Világ

Az észak-koreai nukleáris fenyegetés

Először ismerte el hivatalosan Észak-Korea, hogy atomfegyverrel rendelkezik. A bejelentés valóságtartalmát nehéz ugyan ellenőrizni, mégis kiélezte a feszültséget a Koreai-félsziget körül, és egyben ráirányította a figyelmet a nukleáris fegyverek és technológiák elterjedésének veszélyeire.

MTI Világ

Rice: térjen vissza Észak-Korea a tárgyalóasztalhoz!

Phenjant az észak-koreai nukleáris leszerelésről folytatott hatoldalú tárgyalásokhoz való "azonnali" visszatérésre, Pekinget pedig nagyobb társadalmi nyitásra szólította fel Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter.

Világ

Észak-Korea mégis tárgyalna?

Nem zárta ki Kim Dzsong Il észak-koreai vezető kedden, hogy országa mégis visszatér a Phenjan atomprogramjának beszüntetéséről kezdett tárgyalásokhoz.

MTI Világ

Észak-Korea csak blöfföl?

Orosz szakértők kétségbe vonták, hogy Észak-Korea teljes értékű nukleáris robbanótöltettel rendelkezne, rámutatva, hogy még sohasem hajtott végre kísérleti robbantást.

MTI/hvg.hu Világ

Diplomáciai kudarc az észak-koreai nukleáris válságban

Észak-Korea kétségessé tette a nukleáris ambícióival kapcsolatos válság diplomáciai megoldását azzal, hogy csütörtökön elutasította az amerikai kormány tárgyalási felhívását, és bejelentette, hogy atomfegyvere van.