szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Igazi népbetegséggé vált a 8,2 milliós Ausztriában az alkoholizmus: a lakosság 5 százaléka - azaz 330 ezer osztrák - már alkoholfüggővé vált, a különféle mértékű alkoholproblémákkal küszködők száma pedig már 870 ezer. Az alkoholizmus elleni küzdelem és a megelőzés leghatékonyabb eszköze lehetne az áremelés.

Michael Michalek egyetemi professzor csütörtökön, a 7. osztrák megelőzési konferencián elhangzott előadásában hozta nyilvánosságra az adatokat, és felhívta a figyelmet arra, hogy az ital ma már ugyanolyan "népdroggá" vált Ausztriában, mint a dohányzás, és nagyon komoly halálozási veszélyt is jelent. A statisztikai összesítések szerint az osztrák alkoholisták átlagéletkora 20 évvel alacsonyabb az országos átlagnál. A szakértő szerint a mértéktelen alkoholfogyasztás ma már legalább annyi áldozatot szed világszerte, mint a dohányzás vagy a magas vérnyomás, és körülbelül 60 betegség kialakulásával hozható közvetlen összefüggésbe. 

Az orvosegyetemi klinika összesítései szerint ma már a kórházba került osztrák férfiak 29, a nőknek pedig a 9 százaléka szorul kezelésre alkoholfogyasztás miatt támadt szervi megbetegedések miatt. Egyes osztrák szakértők szerint ma már csak mítoszként szabad felfogni az alkohol állítólagos jótékony egészségügyi hatását. Lehet ugyanis, hogy az alkoholfogyasztás egyeseknél bizonyos szív- és keringési védőhatást eredményez, de bizonyos, hogy ezzel együtt más szervekre negatív hatást gyakorol. "Az alkohol sokkal veszélyesebb,
mint azt korábban vélték" - szögezte le például Manfred Singer professzor.

A tanácskozáson elhangzottak szerint az alkoholizmus elleni küzdelem és a megelőzés leghatékonyabb eszköze manapság az áremelés. A Lancet című szakfolyóiratban publikált tanulmány szerint osztrák, svéd és kanadai kutatók kiszámították, hogy például Nagy-Britanniában a szeszes italok árának 10 százalékos emelése után a férfiak körében 7, a nőknél pedig 8,3 százalékkal csökkent a májzsugorra visszavezethető halálozási arány.

A bécsi egészségügyi minisztérium által csütörtökön nyilvánosságra hozott kábítószer-fogyasztási jelentés szerint az utóbbi 12 hónapban csökkent a kábítószerezők aránya, csak a cannabis-származékoknál haladja meg az 1 százalékot. Az osztrákok egyötöde életében legalább egyszer nyúlt kábítószerhez, de többségük csak kipróbálta a drogot, és nem vált fogyasztóvá.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A nők agyát gyorsabban károsítja az alkohol

A nők agyát gyorsabb ütemben és nagyobb mértékben károsítja az alkoholfogyasztás, mint a férfiakét. Ám jó hír, hogy az agy alkohol híján képes bizonyos mértékű regenerálódásra - derül ki a mannheimi függőségkutató klinikán végzet kísérletekből.

hvg.hu Média

Több alkoholt és energiaitalt fogyasztanak a netezők

A leggyakrabban netezők mintegy kétszer nagyobb arányban fogyasztják az energiaitalokat és az alkoholos koktélokat, mint az átlagmagyar - derült ki a GfK Hungária Piackutató Intézet és a Szonda Ipsos által közösen létrehozott új adatbázisból, a Product Media Indexből. A PMX-ből az is kideríthető, hogy a legintenzívebb internethasználók milyen más egyéb fórumokon tájékozódnak: rádiót hallgatnak, TV-t néznek vagy újságot olvasnak-e inkább.

MTI Gazdaság

Emelkedhet az alkohol jövedéki adója

Az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden egyetértettek az Európai Bizottság azon javaslatával, hogy az alkolholtartalmú italokra vonatkozó jövedéki adó minimális szintjét 24 százalékkal emeljék - jelentette be Kovács László adópolitikai és vámuniós biztos kedden Luxembourgban, a miniszteri tanácskozás után.