szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hőmérséklet emelkedése miatt a nyári időszakban olvad a jég az Északi-sarkon és ez veszélyezteti a jegesmedvék és az ott élő állatok életét. 1978 óta 35 százalékkal kisebb területet fed nyáron a jégtakaró, a jég vastagsága pedig 40 év alatt 40 százalékkal lett vékonyabb.

Az északi-sarki állatok egyik fontos lételeme a jég. A jégen hozza világra kicsinyeit a fóka és azon szoptatja azokat. Úszó jégtáblákon közlekedik a rozmár és a jégen keresik élelmüket a tengeri madarak. A jegesmedve, amelyből jelenleg 22 ezer él, egyre kevesebb kis jégszigetet talál, ahol hosszú órákon keresztül várhatja kedvenc csemegéjének, a kis zsíros fókának a vízből való felbukkanását.

Ilyen szigetek keresése közben ma már egyre hosszabb távolságot kell úszva megtennie és a kutatók egyre több megfulladt állattal találkoznak. Bár a medvék ügyes úszók - 30-40 kilométert nagyobb fáradtság nélkül képesek megtenni a tengervízben - az új helyzetben gyakran kénytelen 100 kilométert is leúszni. Megesik, hogy sokkal kevesebb élelemmel, például madártojással kell megelégedniük, ez azonban alultápláltsághoz, és ugyancsak pusztulásukhoz vezet, mivel egy kifejlett állatnak napi 2 kg zsírra van szüksége. A nyári időszak kitolódása júniustól októberig öt nehezen túlélhető hónapot jelent nekik - írta Corriere della Sera című olasz napilap.

A kutatók szerint a felmelegedés és a széndioxid okozta üvegházhatás miatt a nyári jégtakaró 2080-ra teljesen el is tűnhet, akkor pedig eltűnnek a jegesmedvék is. A fajta sorsa annyiban függ az embertől, amennyiben az ember felelős ezért az ökológiai károkozásért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Turistacsalogató jegesmedve-szafari Grönlandon

Vadászati kvótákat vezetnének be Grönlandon a globális felmelegedéstől veszélyeztetett jegesmedvékre, ugyanakkor jegesmedve-szafarikat szerveznének a turistáknak a jövő évtől.

Gazdaság

Az Északi-sarkról érkezhet a vízözön

A globális felmelegedés miatt az Északi-sark jégpáncélja kétszer gyorsabban olvad, mint a Föld egyéb jéggel és hóval borított területei, és ez beláthatatlan következményekkel járhat bolygónkra - állapítja meg egy a napokban megjelent kutatás.

Tóth Zsuzsa Tech

Hatalmas szénhidrogén-készletek az Északi-sarkon

Az Északi-tenger ma jéggel borított része valaha kétségtelenül meleg, elsüllyedt szerves anyagokban gazdag, biológiailag aktív medence volt. A tudósok most egy elsüllyedt hegység kőzeteinek vizsgálatába kezdtek az Északi Sark közelében, hogy bizonyítani tudják: a tengerfenék jelentős olaj- és gázkészleteket rejt.