szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az 56-os magyar szabadságharcosok a bátorság olyan példáját mutatták, amely örökkön élni fog a szabad emberek emlékezetében - írta a forradalom ötvenedik évfordulójához kapcsolódva csütörtökön az egyik legjelentősebb amerikai konzervatív internetes újság.

A The Conservative Voice nevű hírportál hosszú írásban emlékezett meg a magyar forradalmárokról, akik szembeszálltak egy világhatalommal, megroppantották a szovjet birodalmat és lángra lobbantották a szabadság fáklyáját.

"Ebben a hónapban ünnepeljük a történelem egyik legfontosabb eseményének ötvenedik évfordulóját. Visszapillantva már világos, hogy az 1956-os magyar forradalom nyomán kezdődött el a szovjet kommunizmus felbomlása, amely végül 1991-ben fejeződött be" - olvasható a hírportálon.

A The Conservative Voice szerint Dwight Eisenhower akkori amerikai elnök ahelyett, hogy azonnal elismerte volna az újonnan alakult szabad magyar kormányt, ami figyelmeztetés lett volna az oroszoknak, olyan üzenetet küldött, amely miatt máig szégyenkezni kell az amerikaiaknak.

Az Eisenhower-kormány 1956. november 2-án azt üzente Jugoszláviába Tito marsallnak, hogy Amerika nem pártfogol olyan kormányokat a Szovjetunió határai mentén, amelyek ellenségesek a Szovjetunióval szemben. Washington ezzel megpecsételte Magyarország sorsát, zöld fényt adott Moszkvának arra, hogy katonai erővel tegyen rendet, értésre adva, Amerika nem segít a forradalmi kormánynak.

A magyarok elkeseredett segélykiáltására - Magyarország az Egyesült Államokhoz és az ENSZ-hez fordult - senki sem válaszolt. Nyikita Hruscsov szovjet pártvezető, akire a "budapesti mészáros" gúnynevet ragasztották, 200 ezer katonát, 5000 harckocsit és jelentős nehéztüzérséget küldött Magyarországra a forradalom elfojtására.

S bár a magyar szabadságot eltaposták, a szabadságharcosok hősiessége azt az álmot adta Kelet-Európa más népeinek, hogy eljöhet majd a nap, amikor megszabadulnak az őket fogságban tartóktól. A magyar 56-nak az Egyesült Államokban is drámai hatása volt, az amerikaiak többé már nem hitték, hogy a szovjet birodalom léte megmásíthatatlan tény.

Az 1980-as években aztán Ronald Reagan volt az az amerikai elnök, aki kimondta, hogy a rabságban élő népek millió egy nap felszabadulnak. Ő volt az, aki kijelentette, hogy Amerikának nem kell elfogadnia a gonosz birodalmával való együttélést, a kommunizmust le kell győzni. Washingtonban szeptemberben végre megkezdődött a kommunizmus áldozatainak szentelt emlékmű építése, Budapesten pedig a magyarok szobrot állítottak "barátjuknak, Ronald Reagannek" - írta a konzervatív hírportál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

KDNP: árulás lenne Apró örököseivel ünnepelni 56-ot

Az 1956-os forradalom 50. évfordulója is szóba került a napirend előtti felszólalásokban kedden reggel az Országgyűlésben. Az SZDSZ szónoka a megemlékezés tiszteletben tartására szólított fel, a KDNP képviselője pedig kijelentette, hogy nem ünnepelnek együtt azokkal, akik akkor a másik oldalon álltak.

MTI Világ

1956: magyar kulturális napok Csehországban

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc félévszázados évfordulójának jegyében rendezi meg az idén a hagyományos őszi magyar kulturális napokat a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége.

Itthon

Az 56-osok nagy része együtt ünnepel

Néhány kivételtől eltekintve együtt ünnepelnek az 56-osok, akiknek legfontosabb szervezeteik az állami rendezvényeken is részt vesznek - írja kedden a Népszabadság.

hvg.hu Itthon

1956 és a zsidók

Szokásunktól eltérően szemlézzük egy havilap, a Szombat zsidó politikai és kulturális folyóirat októberi számát, amelyet a szerkesztőség az 1956-os forradalomnak és szabadságharcnak szentelt.

Sipos Anett Itthon

Lejáratjuk magunkat az 56-os évfordulón?

Még az állami megemlékezésekre sem adják át a Kossuth teret a tüntetők. Új '56-tal fenyegetőznek, ha rendőrökkel próbálnák megtisztítatni a teret. A sátras, bográcsfőzős, vidéki lagzikat idéző tér, a várható rendzavarások aligha tennének jó benyomást a világ minden részéről Magyarországra látogató prominens vendégekre. Legfeljebb a Budapesre érkező nagy tévécsatornák örülnének: az ünnepségsorozatot további "sztorikkal" tudnák kiegészíteni.

MTI Itthon

Sólyom a különböző 56-hagyományok egyesítését szeretné

Az egykori forradalmárok, a Nagy Imre-féle tradíciókat hangsúlyozó reformszocialisták és az emigráció 56-os hagyományainak egyesítésére van szükség - jelentette ki Sólyom László Szegeden. Az államfő szerint az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója még mindig nem lett igazi nemzeti ünnep.