szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Uniós soros elnökeként először bírálta az európai alkotmánytervezetet Angela Merkel német kancellár.

Merkel. Gyökeres változás?
© AP
A kancellár asszony a Focus hírmagazin internetes kiadásában nyilvánosságra hozott, a német katolikus püspöki konferencia elnökével, Karl Lehmann bíborossal folytatott beszélgetésében hiányolta, hogy a tervezet nem tesz határozottabban hitet Európa keresztény gyökerei mellett. Merkel - aki egyben a konzervatív Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke - hangsúlyozta: Európának harcolnia kell ezekért az értékekért, még akkor is, ha az EU nem "keresztény klub".

A német kormányfő a maga részéről az alkotmánytervezettől világosabb kiállást várt volna "az istennel és az emberekkel szembeni felelősség" mellett. Ezzel a kérdéssel foglalkozni kell - jelentette ki a kancellár. Korábbi nyilatkozataiban Merkel az európai alkotmányozás folyamatának felélénkítését a német uniós elnökség egyik legfontosabb feladatának nevezte, több ízben hangoztatva, hogy a jelenlegi szerződéstervezetet a lehető legteljesebb formában meg kell őrizni.

Lehmann bíboros, Mainz püspöke üdvözölte a kancellár állásfoglalását. Lehmann azt a reményt fogalmazta meg, hogy a keresztény gyökerekkel kapcsolatos vita előrelépést hozhat. Ha a szerződés bevezetőjében egyértelműbbé válik, hogy a vallás és a reá épülő kultúra Európa legfontosabb fundamentumai közé tartozik, azzal már sokat nyernénk - fogalmazott a bíboros.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Létezett-e Szent István-i alkotmány?

A miniszterelnök lemondását követelő tüntetők egy része alkotmányozó nemzetgyűlést helyezett kilátásba, hogy visszaállítsák az úgynevezett Szent István-i alkotmányt.

MTI Világ

A hollandok szerint az európai alkotmány halott

Hollandia számára "halott az európai alkotmány" - jelentette ki Bernard Bot külügyminiszter az Európai Unió soros elnökségét betöltő Ausztria külügyminiszterével, Ursula Plassnikkal folytatott beszélgetése után.

MTI Világ

Kovács László: uniós politikai nyilatkozat a közös alkotmányig

Az Európai Unió állam- és kormányfői a tervek szerint 2007 tavaszán közös politikai nyilatkozatot fogadnak el, amelynek alapelvei megegyeznének az egyelőre nem minden tagállamban támogatott közös alkotmánnyal - mondta Kovács László, az EU vám- és adóügyi uniós biztosa Az EU-tagság első két éve című konferencián szombaton Budapesten.

MTI Világ

A franciák többsége továbbra sem akarja az európai alkotmányt

A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a franciák többsége továbbra is elutasítja az Európai Unió alkotmányát. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint egy elutasítás meggyengítené Európa befolyását a világban. Francia lapértesülés szerint Brüsszel titkos tervvel készül az elutasításra.

eurohirek.hu Világ

Mégsem halott az európai alkotmány?

Johannes Voggenhuber osztrák Zöld párti euroképviselő összeurópai népszavazásra tett javaslatot az Európai Parlamentnek (EP) az alkotmányos szerződés megmentése érdekében - írja a pénteki Der Standard.

MTI Világ

A németek is megszavazták az európai alkotmányt

A német parlament alsóháza, a Bundestag elsöprő többséggel megszavazta az európai alkotmányt. Az alkotmány elfogadásához kétharmados többségre volt szükség. A leadott 594 szavazatból az igenek száma 569 volt, az ellenzőké 23, a tartózkodóké kettő.

MTI Itthon

Kósáné új lendületet vár az EU német elnökségétől

Kósáné Kovács Magda szocialista európai parlamenti képviselő azt várja az Európai Unió soros német elnökségétől, hogy adjon új lendületet az alkotmányos szerződés elfogadásának. Erről a politikus pénteken Budapesten sajtótájékoztatón beszélt.

MTI Világ

Félnek és elégedetlenek a keletnémetek

Németország 1990-ben történt újraegyesítése óta az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományokban az emberek aggodalmai még soha nem voltak olyan erősek, s a jövőbe vetett reményei olyan csekélyek, mint most.