szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Őrizetbe vette a Scotland Yard kedden este Lord Michael Levyt, Tony Blair brit miniszterelnök személyes kampánypénz-felhajtó megbízottját és szoros politikai szövetségesét a kormányzó Munkáspártnak nemesi kiváltságok fejében nyújtott titkos magánhitelek ügyében, amelynek vizsgálata során már Blairt is kihallgatták.

 A Munkáspárt a brit sajtót tavaly nyáron elöntő beszámolók szerint a 2005-ös választási kampány előtt bejelentés nélkül 14 millió fontos (5,4 milliárd forintos) kölcsönt vett fel vagyonos adományozóktól. Jóllehet ez önmagában nem törvénybe ütköző, a kampányt hitellel támogatók közül azonban többet a kormány nemesi rangra és felsőházbeli tagságra javasolt.

Az ügyben kezdett rendőrségi vizsgálat alapja az a 82 évvel ezelőtt hozott törvény, amely tiltja, hogy a mindenkori brit kormány pénzért nemesi és egyéb rangokat, kiváltságokat osztogasson.

Nagy-Britanniában a politikai pártok nem részesülnek állami támogatásban; a pártfinanszírozás döntően adományokból történik, elvileg szigorú átláthatósági szabályok alapján.

A 62 éves Lord Levyt a Scotland Yard kedd esti bejelentése szerint az igazságszolgáltatás munkájának akadályozására szőtt összeesküvés gyanúja címén vették őrizetbe, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezték.

A főrend, aki a hatvanas években a brit pop egyik vezető menedzsere volt, jelenleg a Munkáspárt fő pénzgyűjtő személyisége az üzleti világban; feladata a pártadományok és -hitelek megszervezése, és a kapcsolattartás a támogatókkal. Emellett Tony Blair félhivatalos közel-keleti tárgyaló megbízottjaként és közvetítőjeként is tevékenykedik.

Lord Levyt, akit pártkörökben csak Lord Cashpoint, azaz Lord Pénzautomata néven emlegetnek, már tavaly nyáron is - hatalmas belpolitikai és sajtófeltűnést keltve - őrizetbe vették, de akkor még nem fogalmaztak meg ellene konkrét gyanúsítást.

A keddi őrizetbe vétel indokául felhozott gyanú - az igazságszolgáltatás akadályozására szőtt összeesküvés - azonban súlyos bűncselekmény az angol-walesi törvények alapján, és elkövetőjét komoly börtönbüntetéssel sújthatják.

Az ügy keltette politikai vihar villámai egyre közelebb csapkodnak Blairhez. Két hete - szintén az igazságszolgáltatás akadályozásának gyanújával - őrizetbe vették Ruth Turnert, a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal pártkapcsolati főtanácsadóját is, aki szintén Tony Blair egyik legközelebbi munkatársa.

December közepén magát a kormányfőt is meghallgatták, de a Downing Street annak idején erőteljesen hangsúlyozta, hogy Blairnek a meghallgatás előtt "nem olvasták fel jogait" - vagyis az angolszász rendőrségi eljárási rend alapján nem gyanúsítottként hallgatták ki -, és a kétórás meghallgatáson ügyvéd sem volt jelen.

Több mint nyolc évtized óta most történt meg először, hogy hivatalban lévő brit miniszterelnököt korrupciós ügyben rendőrségi meghallgatásnak vetettek alá.

Legutóbb, a húszas években David Lloyd George-ot hallgatták ki, ugyancsak pénzért árult kiváltságok gyanújával. Az az ügy vezetett el ahhoz az 1925-ben elfogadott törvényhez, amely tiltja, hogy a kormány pénzbeli juttatások fejében nemesi rangot és egyéb kiváltságokat adományozzon, és amelynek alapján a mostani vizsgálat is folyik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Blair szerint újra kell gondolni a terrorellenes harcot

A nemzetközi terrorizmus elleni harc stratégiájának újragondolására hívott fel Los Angeles-i beszédében Tony Blair e küzdelem megindításának ötödik évében - írja a The Times. Blair szerint az erő alkalmazása "elidegeníti a Nyugattól a mértékadó arab közvéleményt".

MTI Világ

Kiszivárgott Blair távozásának stratégiai terve

Tony Blair brit kormányfő távozásának stratégiáját felvázoló terv szivárgott ki a brit sajtóba, arra utalva, hogy a miniszterelnök környezete élénken dolgozik Blair egyre többet követelt visszavonulásának előkészítésén. A kormányfő azonban még egy évig marad egyik bizalmasa szerint.

Shake

Bush halott, Hillary az elnök, Blair háborús bűnös - videó

Hiába vagyunk az EU tagjai, Nagy-Britannia néha még mindig egy másik bolygónak tűnik, nem egy másik országnak. El tudja valaki képzelni, hogy Magyarországon egy tévécsatorna kritikus hangvételű fikciós filmet készítsen bármelyik magyar miniszterelnökről?

MTI Világ

Tony Blair bejelentette távozását

Bejelentette egy éven belüli távozását csütörtökön a brit kormányfő, aki azonban lemondásának pontos dátumát nem volt hajlandó elárulni, így továbbra is nyitott kérdés, hogy a miniszterelnök mielőbbi leköszönését, vagy legalábbis távozása időpontjának megnevezését követelő belső ellenzék megelégszik-e Tony Blair csütörtöki nyilatkozatával.