szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Bosnyák-Horvát Föderáció parlamentje különleges státust követel Srebrenicának.

A határozat szerint a kelet-boszniai várost ki kell emelni a Boszniai Szerb Köztársaság entitásából, és közvetlenül Bosznia-Hercegovina államnak kell alárendelni A határozat szorgalmazza továbbá külön bíróság felállítását Srebrenicában az 1992-1995 között a városban elkövetett háborús bűnök felderítésére.

A Nezavisne novine című boszniai lap, amely a határozatról szerdán hírt adott, idézte Zeljko Komsicot, a boszniai államelnökség horvát tagját is. Ő annak a véleményének adott hangot, hogy a határozatot nem lehet végrehajtani többek között azért sem, mert ehhez Bosznia-Hercegovinában és a Boszniai Szerb Köztársaságban (RS) egyaránt alkotmánymódosításra volna szükség, amit az RS pártjai elleneznek. A határozat éppen ezért pusztán deklaratív jellegű. Boszniai szerb politikusok az entitás belügyeibe való beavatkozásnak értékelték a dokumentumot, amely szerintük "olyan kérdésekkel foglalkozik, amelyekhez a Bosnyák-Horvát Föderációnak semmi köze".

A boszniai muzulmán politikusok azóta igyekeznek elérni Srebrenica kiemelését a Szerb Köztársaságból, amióta a hágai Nemzetközi Törvényszék népirtásnak minősítette a Srebrenicában 1995-ben elkövetett tömegmészárlást. A vérengzést - holland ENSZ-katonák szeme előtt - boszniai szerbek vittek véghez, az öldöklésnek mintegy 8000 muzulmán férfi és fiú esett áldozatul.

A boszniai háborút lezáró daytoni egyezmény értelmében Bosznia és Hercegovina területén két entitásból - a Bosnyák-Horvát Föderációból és a Boszniai Szerb Köztársaságból - álló államalakulat jött létre, amelyet egy gyenge központi kormány köt össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hágában ítéletet hirdetnek a boszniai népirtás perében

Ítéletet hirdet a Nemzetközi Bíróság hétfőn Hágában abban a perben, amelyet Bosznia-Hercegovina még 1993 márciusában indított az egykori Jugoszlávia ellen népirtás és agresszió címén az akkor még zajló boszniai háborúval összefüggésben.

MTI Világ

Névsor Srebrenica környéki szerb áldozatokról

Közzétette több mint háromezer olyan boszniai szerb személy nevét egy belgrádi lap, akik Srebrenicában és környékén vesztették életüket a boszniai háború idején. Nem részletezik, milyen körülmények között haltak meg.

HVG/MTI Világ

Szabadlábon a srebrenicai népirtás fő felelőse

Ratko Mladic, a srebrenicai népirtás fő felelősének tartott volt boszniai szerb hadseregparancsnok Szerbiában tartózkodik. Ha akarnák a hatóságok 48 órán belül elfognák őt, de ezzel soha nem próbálkoztak - állítja Florence Hartman, a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) főügyészének szóvivője.