szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Új adatokat hoztak nyilvánosságra kedden a berlini Falmúzeum magánszervezet kutatói: számításaik szerint 1303 olyan haláleset történt az egykori NDK és Nyugat-Németország határán, amely az államszocialista rendszer számlájára írható.

A most közölt adat 58-cal haladja meg a tavaly ilyenkor ismertetett számot, de a kutatás, mint mondták, az áldozatok felkutatása még "távolról sem zárult le". A veszteséglista folyton változik a legkülönbözőbb források vizsgálata, összehasonlítása nyomán - mondták el a kutatók, megemlítve, hogy néhány nevet az újonnan felmerült tények miatt kihúztak a listáról, mások viszont az időközben előkerült bizonyítékok nyomán felkerültek rá. 
 
Az áldozatok között nemcsak nyugatra menekülés közben megölt emberek szerepelnek, hanem azok a határőrök is, akik öngyilkosságot követtek el szolgálatteljesítés közben, továbbá 21 szovjet katonaszökevény. A halálos áldozatok száma azért is lehet ilyen magas, mert nem a berlini fal felhúzásától (1961) vették számba a kutatók a haláleseteket, hanem ennél régebbre nyúltak vissza, a keletnémet vezetés 1952 májusában bevezetett határrendészeti intézkedéseihez. 
 
A Német Demokratikus Köztársaság 1961. augusztus 13-án zárta le a Nyugat-Berlinbe vezető utakat és vasútvonalakat. Hajnalban a keletnémet munkásőrség és néphadsereg egységei megkezdték szigorúan őrzött drótkerítés építését a városállam körül. A kerítést idővel 3 méter magas betonfal váltotta fel. 
 
Németországban hosszú ideje vita tárgya, pontosan hányan vesztették életüket a szovjet tömbhöz tartozó egykori keletnémet állam határain 1989 előtt.
 Ami a berlini falnál megölt menekülők számát illeti, a német kormány megbízásából két évvel ezelőtt elvégzett kutatás 125-re becsülte ezt az adatot. A potsdami történeti kutatások központja ezzel szemben 136, a friss kutatási adatokkal kedden előállt berlini magánmúzeum pedig több mint 200 halálos áldozatról beszél.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Kurt-Werner Schulz, a vasfüggöny utolsó áldozata

„Másképpen is lehet gyászolni, nem csak temetésen” – mondja az áldozat özvegye. Kurtot 1989. augusztus 21-én érte halálos lövés, húsz nap múlva szabadon átmehetett volna Ausztriába. Szalay Péter filmjét a közelmúlt halálos abszurditásáról a Verzió filmfesztiválon is vetítik.

MTI Itthon

Túrautat avattak az egykori vasfüggöny nyomvonalán

Turisztikai látnivaló lesz a magyar-osztrák határon az egykori keleti blokkot a Nyugattól 1989-ig elválasztó vasfüggöny nyomvonalából; a túraútvonal első szakaszát szombaton avatták Sopron térségében.