szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Politikai szándéknyilatkozatot írt alá négy szlovákiai jobboldali párt a közös kormány megalakításáról.

A dokumentumot a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Híd vezetői írták alá kedd esti találkozójukon. Iveta Radicová, az SDKU kormányfőjelöltje közölte, hogy a dokumentumról szerdán tájékoztatják Ivan Gasparovic köztársasági elnököt. "Megállapodtunk azokban a kiemelt feladatokban, amelyre figyelmünket összpontosítani akarjuk, és mindezekről mihamarabb tájékoztatni kívánjuk a közvéleményt" - mondta újságíróknak Radicová.

Bugár Béla (Híd-Most), Ján Figel (KDH), Iveta Radicová (SDKÚ), Richard Sulik (SaS)
MTI/TASR

A szándéknyilatkozat szerint a négy párt tudatában van az ország jelenlegi problémáinak. Az új kormány kiemelt feladatának tekintik a gazdasági válság és a Fico-kormány felelőtlen politikájából fakadó következmények felszámolását, az új munkahelyek megteremtését, a családok helyzetének megerősítését, Szlovákia eladósodásának megállítását, a jogállam elveinek és a kisebbségek helyzetének megerősítését, a hatalom magánjellegű befolyásolása és a korrupció elleni harcot.

Szakbizottságokat hoznak létre

A felek megegyeztek abban is, hogy szakbizottságot hoznak létre, amely összeállítja a koalíció programjának téziseit, és előkészíti a koalíciós szerződés aláírásának feltételeit. A szerződés rögzíteni fogja a koalíciós együttműködés mechanizmusait is. A pártok vezetői a jövő kedden találkoznak újra, hogy megvitassák a koalíciós szerződés és a programtézisek addigra elkészülő változatát. Az Új Szó beszámolója szerint a pártok szakértői munkacsoportjai szerdán már meg is kezdik a tárgyalásokat, jövő csütörtökre ígérték az első eredményeket.

Az új szlovák kormány megalakulásának időpontját firtató kérdésre válaszolva Radicová azt mondta, nincs szükség semmiféle sietségre. "Úgy vélem nem kell semmit elsietni, hogy a megállapodásokat a jövőben ne lehessen megkérdőjelezni" - jegyezte meg a politikus.

Ficónak már nem maradt esélye

A szombati parlamenti választást a Robert Fico vezette Irány-Szociáldemokrácia (Smer) nyerte, de a pártnak a 150 tagú testületben csak 62 mandátuma van. Eddigi koalíciós partnere, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) mindössze kilenc mandátumot szerzett, így közösen sincs többségük a törvényhozásban. A Smer harmadik partnere, a Vladimír Meciar vezette HZDS nem jutott be a parlamentbe.

A parlamentbe bekerült négy jobboldali párt már vasárnap bejelentette, hogy együttesen 79 mandátumuk van, s ezért közösen kívánnak kormányt alakítani. Ivan Gasparovic államfő hétfőn Robert Ficónak adott kormányalakítási megbízatást, de az adott helyzetben Ficónak nincs esélye olyan kabinetet létrehozni, amely bizalmat kaphatna a törvényhozásban. Fico, aki tíz napot kapott az államfőtől, kedden hivatalosan is tárgyalásokra hívta a jobboldali pártokat, de azok ezt elutasították.

Slota szerint nem sikerül az összefogás

Továbbra is teljesen nyitottak a szlovákiai kormányalakítás esélyei - vélte Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke miután Ivan Gasparovic államfővel szerdán Pozsonyban megvitatta a hétvégi parlamenti választások nyomán kialakult helyzetet. Szerinte a négy jobboldali párt között olyan véleménykülönbségek vannak, hogy egy közös kormány létrehozása nem sikerülhet.

Ján Slota az elnöki megbeszélés után
MTI/TASR

"Meggyőződésem, hogy egyelőre minden nyitott. Az SNS támogatná, ha az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) lépne koalícióra" - jelentette ki Slota újságírók előtt. Szerinte az SNS számára azonban a legfontosabb feladat az, hogy megakadályozza a "magyar párt", a Híd bekerülését az új szlovák kormányba.

A magyar kérdés is szóba került

Bugár Béla, a Híd elnöke, aki Slota előtt járt az államfőnél, arról beszélt, hogy a négy jobboldali párt eltökélt abban, hogy közösen alakítanak kormányt. A politikus szerint az államfővel való találkozóján a szlovák-magyar viszony is szóba került. A Híd vezetője Budapest és Pozsony viszonyának enyhülése érdekében feltétlenül szükségesnek tartja, hogy "Szlovákiában megváltozzon az a légkör", amely a szlovák-magyar viszonyhoz való eddigi hozzáállást jellemezte. A politikus szerint sok függ attól, hogy milyen törvényeket fogad majd el az új szlovák kormány, és hogy Budapest és Orbán Viktor, a Fidesz elnöke módosítják-e Szlovákiával kapcsolatos álláspontjukat.

Bugár Béla és Ivan Gasparovic
MTI/TASR

Ján Figel, a KDH elnöke arra kérte az államfőt, fogadja a négy jobboldali párt vezetőit, hogy hivatalosan tájékoztathassák kormányalakítási szándékukról. "A köztársasági elnök még nem kapta meg Iveta Radicovának, a jobboldal közös kormányfőjelöltjének találkozót kérő levelét" - jelentette ki Marek Trubac, elnöki szóvivő. Szerinte amint az államfő megkapja a levelet, kitűzi a találkozó időpontját. Trubac ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy hétfőn Robert Fico, a választásokon győztes Smer elnöke kapott kormányalakítási megbízatást. Ficónak a jövő hét szerdájáig kell beszámolnia az államfőnek tárgyalásai eredményéről. "Az elnök ezt az időpontot nem kívánja átugrani" - szögezte le a szóvivő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Péter Itthon

A fideszesek az MKP politikáját bírálták, a kormányukét nem

A szlovákiai választások eredménye volt a témája a külügyi és határon túli magyarok bizottságának keddi zárt parlamenti ülésén, illetve az azt követő két sajtótájékoztatón. Az első sajtótájékoztatót Balla Mihály, a bizottság fideszes elnöke és Németh Zsolt külügyi államtitkár, a másodikat Kovács László, szocialista bizottsági alelnök tartotta. A zárt bizottsági ülésen értesülésünk szerint a fideszes képviselők is bírálták az MKP politikáját, de a magyar kormányt nem tartják felelősnek azok bukásáért.

MTI Világ

FAZ: a józanság győzelme a szlovák választás

A józanság győzelmeként jellemezte a szlovák választási eredményeket hétfői kommentárjában a Frankfurter Allgemeine Zeitung, úgy értékelve, hogy ez a józanság egyre inkább teret nyer Közép-Európában.

hvg.hu Világ

Mit jelent a Híd-Most választási sikere?

Átalakulás előtt áll a szlovákiai magyar politika: a szombati választáson sikeresen szereplő, a jobboldali kormánykoalícióban is várhatóan helyet kapó Híd-Mostra egyes elemzők már most úgy tekintenek, mint a szlovák-magyar megbékélés leendő kulcsára. Mások szerint viszont kérdés, a szlovák-magyar „kétnyelvű párt” milyen válaszokat tud majd adni a két ország közötti problémákra.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: jó-e nekünk a szlovákiai választási eredmény?

Az eredmények ismertek: hiába kapta a legtöbb szavazatot Robert Fico pártja, feltehetően az eddigi ellenzék alakíthat kormányt. Az elmúlt hetek feszült magyar-szlovák viszonyára tekintettel most minden korábbinál aktuálisabb a kérdés: jó ez nekünk? - tette fel a kérdést Török Gábor politológus.

MTI Világ

Egyenként tárgyal a pártelnökökkel a szlovák elnök

Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök megbeszéléseket kezdeményezett a hétvégi választások nyomán a parlamentbe bejutott pártok elnökeivel: kedden Mikulás Dzurinda, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), valamint Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt elnöke hivatalos egy-egy órás megbeszélésre az elnöki palotába.

MTI Világ

Le Monde: a szlovákiai magyarok nem helyeslik a magyar nacionalizmust

A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) "hatalmas kudarca" igazolta, hogy a magyar kisebbség nem helyesli a magyar nacionalizmust és Budapest kezdeményezését a kettős állampolgárság bevezetésére - írta a szlovákiai választások kapcsán hétfő délután megjelent számában a Le Monde.