szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy-Britanniába érkezett csütörtökön XVI. Benedek pápa. A katolikus egyházfő a skóciai fővárosban, Edinburghban kezdte négynapos állami látogatását. Itt fogadta őt vendéglátója, II. Erzsébet királynő.

XVI. Benedek az első pápa, aki a brit uralkodó vendégeként, azaz hivatalosan államinak minősülő látogatásra érkezett Nagy-Britanniába. Korábban mindössze egyszer járt pápa brit földön, 1982-ben, XVI. Benedek közvetlen elődje, II. János Pál személyében. Az a látogatás azonban nem minősült „államinak”, mivel II. János Pál pápa akkor nem a brit uralkodó vendégeként érkezett Nagy-Britanniába; útja hivatalosan lelkipásztori látogatás volt.

A 83 esztendős XVI. Benedek az Alitalia olasz légitársaság különgépével érkezett az edinburghi repülőtérre, ahol II. Erzsébet királynő férje, a 89 éves Fülöp edinburghi herceg jelent meg fogadására. A gép pilótafülkéjének ablakában a leszállás után a brit, valamint a vatikáni zászló lobogott.

A brit királyi pár és vendégük, XVI. Benedek pápa. Lelki támasz
MTI

A katonai tiszteletadás mellett lezajlott rövid ünnepélyes fogadtatási ceremónia után a pápai konvoj az edinburghi Holyrood House palotához, a brit uralkodó hivatalos skóciai rezidenciájához hajtatott. Az ezüst színű, elsötétített ablakú Jaguarral érkező XVI. Benedek pápát az ősi kastély parkjában II. Erzsébet királynő személyesen üdvözölte, és a katolikus egyházfő hivatalos fogadtatására megjelent Alex Salmond skót kormányfő, Nick Clegg brit miniszterelnök-helyettes és Rowan Williams, Canterbury érseke, az anglikán egyház legfőbb vallási méltósága is.

A hosszú hónapok munkájával gondosan előkészített látogatást kínos incidens árnyékolta be. Walter Kasper bíboros, a pápa egyik közeli munkatársa, aki a Vatikánban a kereszténység egységéért felelős testület vezetője volt a legutóbbi időkig, a Focus című német hírmagazinnak adott, éppen az egyházfő érkezésének előestéjén megjelent – a csütörtöki brit sajtó által nagy terjedelemben idézett – interjúban azt mondta: Nagy-Britanniában „agresszív ateizmus” uralkodott el, és ha „az ember leszáll a londoni Heathrow repülőtérre, az az érzése támad, hogy egy harmadik világbeli országba érkezett”.

Vatikáni illetékesek igyekeztek kisebbíteni és magyarázni a bíboros kijelentéseit, Kasper ugyanakkor – aki tagja lett volna a pápai küldöttségnek – az utolsó pillanatban kimaradt a kíséretből.

A pápa a vasárnapig tartó látogatás során felkeresi Glasgow-t, Londont és Birminghamet, és több nagyszabású szabadtéri rendezvényen vesz részt.

Nem hivatalos londoni értesülések szerint XVI. Benedek személyes jellegű találkozón fogadja az egyházi személyiségek által elkövetett korábbi visszaélések áldozatainak egy csoportját is. Az egyházfő erre – útban Nagy-Britannia felé, a BBC-nek a repülőgépen nyilatkozva – utalást is tett, kijelentve: lelki támogatást kíván nyújtani a visszaélések elszenvedőinek. A BBC beszámolója szerint a pápa hozzátette: "hatalmas személyes sokként" élte meg a katolikus papok által gyermekek sérelmére elkövetett visszaélések botrányát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Ajándékot is vitt Schmitt a pápának

Magánkihallgatáson fogadta péntek délelőtt XVI. Benedek pápa Schmitt Pál köztársasági elnököt a Castel Gandolfó-i nyári rezidencián, aki ajándékkal is kedveskedett az egyházfőnek.

MTI Világ

A palesztinokról is beszélt a pápa az izraeli elnökkel

XVI. Benedek pápa csütörtökön fogadta Simon Peresz izraeli elnököt, és kifejezte reményét, hogy az izraeli-palesztin tárgyalásokon megállapodás születik, amelyben "figyelemmel lesznek mindkét nép jogos törekvéseire".