szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy Gyurcsány Ferenccel tervezett találkozóról, illetve a Nabucco gázvezetékkel kapcsolatos magyar aggodalmakról is beszámolt az azerbajdzsáni amerikai nagykövet a kaukázusi ország energetikai miniszterének az azeri gázszállítások jövőjével kapcsolatos egyik megbeszélésük alatt – derül ki a WikiLeaks által kiszivárogtatott egyik titkos diplomáciai üzenetből.

A volt magyar kormányfővel tervezett amerikai találkozó, illetve a magyar félelmek azzal kapcsolatban kerültek szóba, hogy Azerbajdzsán szerette volna biztosítani európai megrendelőit arról, hogy képes a földgázszállítások teljesítésére, de ehhez az országban jelentős kitermelési kapacitást működtető brit BP együttműködésére is szüksége volt – derül ki a Guardian által közzétett, a WikiLeaks által kiszivárogtatott bakui üzenet szövegéből.

A 2007. április 27-én keltezett üzenetből kiderül, hogy az azerbajdzsáni amerikai nagykövet, Anne E. Derse április 18-án lezajlott találkozójukon arra hívta fel az azeri energiaügyi és ipari miniszter, Natiq Alijev figyelmét, hogy a kaukázusi ország akár el is veszítheti a lehetséges európai földgázmegrendeléseket, ha nem biztosítja a megrendelőket arról, hogy szándékában áll a gázellátás biztosítása és valóban képes a megrendelt szállítmányok célba juttatására.

A nagykövet elmondta, hogy két nappal később, április 20-án az egyik magas rangú amerikai diplomata (a szövegből kiolvashatóan feltehetően a washingtoni külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős irodájának egyik korábbi vezetője, Matthew J. Bryza) Budapesten találkozik Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, hogy többek között a Nabucco gázvezetékről tárgyaljanak. Az üzenet szerint Magyarország aggódott amiatt, hogy Azerbajdzsán képes lesz-e biztosítani a Nabucco-projekt elindításához szükséges mennyiségű földgázt. A budapesti találkozó előtt a nagykövet szerette volna, ha az amerikai kormány ismeri és pontosan adja vissza a bakui kormány véleményét és az azeri elnök tanácsára megbeszélést kezdeményezett az energetikai miniszterrel.

Az amerikai nagykövetnek az április 18-i találkozón az energiaügyi és ipari miniszter a felvetésekre azzal válaszolt, hogy a bakui kormány készen áll az európai piacokkal való együttműködésre, de az országban gázkitermelést végző brit energetikai csoport, a BP nélkül nem tudják megnyugtatni az európai megrendelőket. „Nem tudunk válaszolni Európának (a gáz rendelkezésre állásáról) a BP nélkül” – tette hozzá Alijev a titkosított üzenet szövege szerint.

A miniszter szerint bármiféle, az azeri gáztermelés jövőbeli mennyiségére vonatkozó nyilvános bejelentést közösen, a BP és az azeri kormány együttes támogatásával kell megtenni. A tárcavezető azt is elmondta, hogy a kormánynak szüksége lenne olyan eszközökre, amelyekkel be tudnák tartatni a BP-vel az azeri gázkitermelésre vonatkozó kötelezettségeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

Így néz ki a WikiLeaks titkos bunkere

A WikiLeaks alapítója, Julian Assange különleges és stílusos helyet választott megszerzett szigorúan titkos dokumentumainak tárolására. A stockholmi Pionen Adatközpont harminc méter mélyen fekvő, felújított gránitsziklába vájt hidegháborús bunker volt egykoron - olvasható a Világutazó blogon.

MTI Világ

Financial Times: a WikiLeaks jót tett Ameikával

Sok amerikai rács mögött szeretné látni Julian Assange-t, a diplomáciai sürgönyöket kiszivárogtató WikiLeaks portál alapítóját, ehelyett azonban ki kellene tüntetniük őt, mivel az általa nyilvánosságra hozott iratokkal hatalmas szívességet tett az Egyesült Államoknak - áll a Financial Times keddi publicisztikájában.

MTI Világ

Német lapok állnak ki a Wikileaks mellett

Német lapok és internetes portálok közös felhívást tettek közzé csütörtökön a WikiLeaks kiszivárogtató portál kriminalizálása ellen, bírálva az alapító Julian Assange-ra gyakorolt politikai és gazdasági nyomást.

Hírszerző/FH Világ

WikiLeaks: az ügyvéd szerint titkos nagy esküdtszék alakult az alapító ellen

Mark Stephens, Julian Assange ügyvédje szerint az amerikai Virginia államban titkos nagy esküdtszék alakult. Céljuk kideríteni, hogy a WikiLeaks alapítója ellen megindítható-e a bűnvádi eljárás. Az ügyvéd az al-Dzsazira arab hírtévének adott interjújában svéd igazságügyi forrásokra hivatkozott.

MTI Világ

Szabadlábon a WikiLeaks alapítója

Óvadék ellenében szabadlábra helyezte egy brit bíróság kedden Julian Assange-t a WikiLeaks kiszivárogtató honlap egy hete szexuális bűncselekmények vádjával őrizetbe vet alapítóját - közölte a BBC.