szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Negyed évvel a népszámlálás előtt a Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Híd is bejelentette, hogy kampányt indít a szlovákiai kisebbségek körében azzal a céllal, minél többen merjék vállalni a nemzetiségüket. A Szlovákiából eltűnő ötvenezer magyarnak viszont nem Berényi József és Bugár Béla, hanem sokkal inkább a vezető szlovák politikusok, Mikulás Dzurinda, Iveta Radicová, vagy akár Robert Fico határozott állásfoglalására és bátorító szavaira lenne szükségük - írja A magyar nép dicsérete című kommentárjában az Új Szó című pozsonyi napilap kedden.

A szerző szerint a politika és a nemzetiségi hovatartozás vállalásának kapcsolatáról több téveszme is kering Szlovákiában.
   
"Könnyű és kézenfekvő valamelyik pártot hibáztatni az asszimilációért, valójában a nemzeti identitásukat fokozatosan elveszítő, szlovák környezetben nevelkedő fiatalok a lehető legritkább esetben adják fel nemzetiségüket valamilyen politikai motivációtól vezérelve. Azzal pedig az asszimiláció pártjának – tévesen – előszeretettel bélyegzett Hidat sem lehet vádolni, hogy tevékenyen részt vállalna az iskolabezárásokban, vagy a kisebbségek jogi és politikai hátterének további ellehetetlenítésében. Az, hogy egy párt a nemzetiségi konfliktusokat nyíltan elutasítva képes elnyerni a szlovákiai magyarság többségének szimpátiáját, nem az asszimiláció kiváltó oka, hanem sokkal inkább a következménye" - írja Tokár Géza.
   
"A magyar pártok közvetlen felelőssége abban merül ki, hogy megteremtik az egyenlő feltételeket ahhoz, hogy valaki bátran vállalhassa nemzetiségét, ha akarja. A prognózisok a több tízezernyi hiányzó felvidéki magyarról azt jelzik, hogy nem kizárólag a hiányos, de a többé-kevésbé létező jogi keretekkel van gond: egy erős, identitását bátran vállaló és arra büszke kisebbségnek nem lennének ennyire súlyos asszimilációs problémái" - áll a kommentárban.
   
Tokár Géza úgy véli: Berényi és Bugár szájából a magyarság vállalására buzdító szólam egy tisztán politikai, önnön túlélésüket segítő reakció – hiszen a potenciális szavazóikról beszélnek, és azokat próbálják megtartani. Az asszimiláció határán billegő szlovák-magyarok számára azonban a „magyar” pártok véleménye teljesen irreleváns, nem hallgatnak már egyikre sem.
   
"A szlovák politikusok határozott állásfoglalása és bátorító szavai, annak az álláspontnak a következetes képviselete, hogy egy kisebbséghez tartozni igenis értéket jelent, viszont nagyon is sokat jelentene rövid és hosszú távon is. Ez a Szlovákia összes állampolgárát elméletben képviselő államfő, a kormányfő és az etnikai szlovák pártok vezetőinek, (Ivan) Gasparovicnak, Radicovának, vagy éppen Ficónak a felelőssége. Ha a szlovákiai magyar politikusok korszakalkotó tettet szeretnének véghezvinni, akkor ezeket a személyeket kell rábírniuk a határozott állásfoglalásra – méghozzá mielőbb" - zárja írását az Új Szó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző/FH Világ

Fico pártja enyhítene a szlovák állampolgársági törvényen

Az ellenzéki Smer-SD módosítaná az állampolgársági törvényt, amelyet még akkor fogadtak el, mikor ők voltak kormányon. A megváltoztatott törvény bizonyos helyzetben lehetővé tenné, hogy valaki megtarthassa szlovákságát akkor is, ha egy másik országban állampolgárságért folyamodott.

MTI Világ

Dzurinda: most lehetünk mértéktartók Magyarországgal szemben

Mikulás Dzurinda szerint Szlovákiának az Európai Unióba (EU) való belépés után is megvan az önbizalma, évek óta jó gazdasági és politikai eredményeket mutat fel, s ezért nem tartja szükségesnek, hogy a magyar belpolitikát bíráló államok első soraiban legyen. A brüsszeli, Nagy-Magyarországot ábrázoló szőnyegről ezzel együtt megvan a véleményük.