szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteken lemondott, nem sokkal azután, hogy a tengerparti Sarm es-Sejkbe távozott. Mubarak lemondását az alelnök, Omar Szulejmán jelentette be. A kairói Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n percről percre!

Most érkezett

Hezbollah: a népfelkelés megváltoztatja a régiót

A libanoni Hezbollah vezetője reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a 14 napja tartó egyiptomi népfelkelés képes lesz "megváltoztatni a régió arculatát" - derült ki egy hétfőn közzétett videofelvételből. "Mi nem akarunk beleavatkozni az egyiptomiak belügyeibe, de azt üzenjük nekik, hogy hiszünk a sikerükben, amely teljesen át fogja alakítani  régiót" - hangoztatta Hasszan Naszrallah egy gyűlésen. A szélsőséges síita szervezet vezetője szerint az egyiptomiak tiltakozó megmozdulása "olyan fontos, mint a júliusi libanoni ellenállás (a 2006-os izraeli háború idején), és mint a történelmi jelentőségű gázai háború (2009-ben)". "Szeretnénk ott lenni veletek a kairói tereken és más egyiptomi városokban" - mondta Naszrallah, és arra biztatta Egyiptom népét, hogy "vívja meg az arab méltóságot helyreállító harcát". A síita szervezet irányítója egyúttal bocsánatot kért az egyiptomi és a tunéziai néptől, amiért korábban a nyilvánosság előtt nem biztosította őket a Hezbollah támogatásáról, bár mint mondta, egészen mostanáig úgy mérte fel a helyzetet, jobb, ha hallgat, nehogy felkelés szításával vádolják. (MTI)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
9 10 11 12 13
53

USA: "A szó nem elég"

Egy olyan új kormányt tudnánk támogatni, amely egy demokratikus folyamat eredményeként jön létre, és amely betartja Egyiptom nemzetközi kötelezettségeit - jelentette ki hétfői washingtoni sajtóértekezletén Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője. "A szó nem elég" - hangsúlyozta Gibbs, aki megismételte Washingtonnak azt a követelését, hogy az egyiptomi kormány az ellenzék széles spektrumával kezdjen párbeszédet. (MTI)

Esküvő a kairói Tahrír téren

Feltehetően rekordot döntött a násznép létszámát illetően egy pár Egyiptomban, mivel a tüntetőktől zsúfolt kairói Tahrír téren kelt egybe. A 22 éves menyasszony - aki informatikát tanul - és 29 esztendős vőlegénye - aki pszichológus - maga is kitartóan tüntetett az utóbbi napokban, és mikor elérkezett tervezett esküvőjük napja, választhattak: vagy elhagyják a teret és egy csendes teremben kötik meg frigyük, vagy maradnak és annyi tanújuk lesz, hogy "Nílust lehet rekeszteni velük". Maradtak és egybekeltek. Mivel hangosbemondók révén a tüntetők értesültek, hogy milyen ceremónia folyik a téren, a tömeg lelkesen, füttyögetve éltette az ifjú párt. Virágok és sörbet járt kézről kézre, miután az eskető befejezte a rituálét. A pár az esküvő helyszínének megválasztásával is mutatni akarta eltökéltségét, hogy addig nem távozik a térről, míg nem teljesülnek a nép követelései. A Tahrír teret január 25-e óta tartja megszállva tömeg Hoszni Mubarak egyiptomi elnök lemondását követelve. (MTI)

Egyiptom: londoni elemzők katonai hatalomátvételt sem zárnak ki

A feszültség viszonylagos enyhülésének jeleit és a hadsereg semleges magatartását emelik ki Egyiptommal foglalkozó legújabb helyzetértékeléseikben londoni stratégiai elemzők, ám a nagy citybeli cégek szakértői szerint továbbra is valószínű, hogy a kormányváltás folyamata "zűrös" lesz, sőt még mindig nem zárható ki, hogy végül a hadsereg veszi át a hatalmat.

15 százalékos béremelés a közalkalmazottaknak

Az egyiptomi kormányzat hétfőn 15 százalékos béremelést, és ugyanilyen mértékű nyugdíjemelést jelentett be áprilistól. Samir Radvan pénzügyminiszter azt mondta, hogy mintegy 6,5 milliárd egyiptomi fontot (960 millió dollár) különítenek el az intézkedés végrehajtására. Egyiptomban közel 6 millió közalkalmazott van. A közalkalmazottak biztos támaszai voltak a múltban Hoszni Mubarak kormányzatának. Az utóbbi években azonban, ahogy jelentősen emelkedtek az árak, a bérek stagnáltak, arra késztetve a kormányt, hogy időről-időre emelést hajtson végre az elégedetlenség leszerelése érdekében.

 

Másfél száz újságírót bántalmaztak vagy zaklattak

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró szervezet nem végleges hétfői mérlege szerint egy újságírót megöltek, 75-öt bántalmaztak vagy megtámadtak az elmúlt héten Egyiptomban, 73 másikat előállítottak vagy elraboltak, és 25-től elkobozták vagy tönkretették a felszerelését, hét újságíróról pedig egyáltalán nincs hír. legtöbb támadás az amerikai (29) és a francia (18) sajtóorgánumok képviselőit érte. Őket követik a lengyelek (9) és a katariak (7), ez utóbbiak valamennyien az al-Dzsazíra hírtelevízió munkatársai. A katari televízió egyébként a leginkább támadott külföldi média Egyiptomban: pénteken az irodájukat is megrongálták Kairóban. 

Normalizálódik a gazdasági helyzet

Kezd visszatérni az élet a normális kerékvágásba Egyiptomban, miután az ellenzéki csoportok pozitívnak minősítették a hatalom képviselőivel az ország jövőjéről a hét végén megkezdett tárgyalásaikat, amelyek hétfőn is folytatódtak. Kinyitott a legtöbb bank, sok állami hivatalnok vasárnap ismét munkába állt, több gyár is újrakezdte a termelést - többek között a Suzuki, az Akzo Nobel, a Heineken. Normalizálódik a helyzet a közlekedésben is, és az üzletekben is egyre több az áru. A kairói tőzsde várhatóan csak vasárnap nyit ki, a londoni értéktőzsdén jegyzett egyiptomi részvények árfolyama viszont pozitív tartományban volt hétfőn délelőtt, és csökken az egyiptomi adósságtörlesztési kockázat biztosítási ügyleteinek árazása is. Az egyiptomi font egyelőre hat éves mélyponton van a dollárhoz képest, de az árfolyamcsökkenés nem volt olyan mértékű, mint amire a kereskedők számítottak, és a várakozásokkal ellentétben alig vontak ki pénzt a bankrendszerből. Az egyiptomiak többsége szeretné, ha az élet minél előbb visszatérne a normális kerékvágásba, és ismét munkába állhatnának.

A kairói tüntetők nem hagyják el a Tahrír teret

A két hete tartó kairói tiltakozásban részt vevők kedden sem voltak hajlandók elhagyni a városközpontban lévő Tahrír teret. Több ezer ember töltötte a téren az éjszakát, s a jelenlévők megmotozták a térre frissen érkezőket, nehogy bajkeverők vegyülhessenek közéjük. Az egyiptomi kormány ígéretet tett rá, hogy vizsgálatot indít a hivatali korrupció ügyében. Ennek részeként kedden kihallgatják Zohair Garana volt idegenforgalmi minisztert, valamint a lakásügyi és a kereskedelmi tárca korábbi vezetőjét. A MENA hírügynökség jelentése szerint az egyiptomi főügyész megtiltotta Habíb el-Adli korábbi belügyminiszternek, hogy elhagyja az országot, és zároltatta a bankszámláját.

"Bármikor bármi megtörténhet" - helyzetkép Kairóból

Kezd helyreállni a nyugalom Kairóban, miután az ellenzék és a hatalom képviselői vasárnap tárgyaltak egymással: a boltok kinyitottak, az emberek dolgoznak, heteken belül pedig már a turisták is megjelenhetnek Egyiptomban. Ugyanakkor az elmúlt napok eseményeivel valami végleg megváltozott és az országban ezentúl „bármikor bármi megtörténhet”.

1
9 10 11 12 13
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Egyiptom: napokig tarthat a külföldiek evakuálása

Külföldiek ezrei várakoznak vasárnap Kairó nemzetközi repülőterén, hogy minél gyorsabban elutazhassanak az országból a tüntetések, káosz és fosztogatások elől. A reptéri hatóságok képviselője közölte az egyiptomi tévében, hogy igyekeznek fenntartani a légi kikötő normális működését.

hvg.hu/MTI Világ

Eldurvultak az összecsapások Egyiptomban

Utcai összecsapások törtek ki több egyiptomi városban is a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő, több tízezres létszámú tüntetők és a rendőrség tagjai között. Házi őrizetbe helyezték az ellenzéki Mohammed el-Baradeit, a kormány az utcára rendelte a hadsereget, este hat és holnap reggel hét között pedig több nagyvárosban is kijárási tilalmat rendelt el.