szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteken lemondott, nem sokkal azután, hogy a tengerparti Sarm es-Sejkbe távozott. Mubarak lemondását az alelnök, Omar Szulejmán jelentette be. A kairói Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n percről percre!

Most érkezett

Baradei is tárgyal a hadsereggel

A CNN amerikai hírtelevíziónak vasárnap adott nyilatkozatában Mohammed el-Baradei ragaszkodott ahhoz, hogy Mubaraknak  távoznia kell. Ez mindenki számára világos, és ezzel megmentheti az országot, amely szétesőben van - mondta. Mubarak távozása utat nyit a nemzeti egységkormány megalakítása előtt, amit a szabad és méltányos választások előkészítése követne - fejtegette. Neki felhatalmazása van arra, hogy tárgyaljon az egységkormányról - jelentette ki, és közölte, hogy rövidesen kapcsolatba lép a hadsereggel, amellyel "együtt kell működni".

El-Baradei azt is kijelentette, hogy Egyiptomban elveszőben van a bizalom az Egyesült Államok politikája iránt, mivel úgy látják, hogy Washington továbbra is Mubarakot támogatja, és reá bízná az ország demokratizálását. "Egyrészt demokráciáról, jogállamról, emberi jogokról beszélnek, másrészt támogatást nyújtanak egy diktátornak, aki elnyomja a népét" - mondta, és azt követelte, hogy az Egyesült Államok világosan álljon a tüntetők oldalára.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
39 40 41 42 43
53

Külügy: "egyetlen magyar állampolgár sem jelezte, hogy gondja lenne"

Pataki Eszter, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője az MTI-nek vasárnap kora este elmondta, hogy továbbra sem fordultak segítségért az egyiptomi magyar nagykövetséghez az ott élő, vagy turistaként ott tartózkodó magyarok, egyetlen magyar állampolgár sem jelezte, hogy gondja lenne.

A ferihegyi repülőtérre csak az Egyptair légitársaság közlekedtet járatokat. Vasárnap késő délutánig a járatokat nem törölték, a Budapest Airport honlapja szerint a délután 15.45-kor induló gép várhatóan csak 20 órakor száll fel, miután a Kairóból érkező a menetrend szerinti 15 óra helyett várhatóan csak 19 órakor landol Ferihegyen.

Clinton: az egyiptomi néptől függ, Mubarak túléli-e a válságot

Clinton az ABC televíziónak nyilatkozva kijelentette: Omar Szulejmán hírszerzőfőnök alelnökké történt kinevezése csak szerény kezdete a politikai reformoknak  és hangsúlyozta, hogy ezek érdekében az egyiptomi vezetésnek  sokkal többet kellene tennie.

Az Egyiptomnak folyósított évi 1,5 milliárd dolláros amerikai segély leállítása nincs napirenden, jelentette ki az amerikai külügyminiszter az ABC televízióbak nyilatkozva. Clinton úgy fogalmazott, hogy a támogatásokat folyamatosan átértékeli az amerikai kormány, amely azonban jelenleg elsősorban azt akarja elérni, hogy a legnépesebb arab országban ne történjenek erőszakcselekmények és provokációk.

Az amerikai diplomáciai tárca vezetője kitért annak megválaszolása elől, hogy támogatja-e Mubarakot. A CNN-nek nyilatkozva úgy fogalmazott: az "egyiptomi néptől függ" hogy az elnök túléli-e a válságot.

A 82 éves Hoszni Mubarak elnök csaknem három évtizedes kormányzása során az iszlám szélsőségesekre való hivatkozással indokolta tekintélyuralmi rendszer fenntartását. Egyiptom az első arab ország volt, amely - Jordánia mellett - békeszerződést kötött Izraellel.

Változott a magyar külügy álláspontja

A Külügyminisztérium az egyiptomi biztonsági helyzet súlyos romlása miatt az I-es, utazásra nem javasolt országok és térségek kategóriájába sorolta át Egyiptomban Kairó, Alexandria, Luxor és Szuez városokat - áll a minisztérium vasárnapi közleményében.

Továbbra is javasolják valamennyi, nem feltétlenül szükséges és indokolt egyiptomi utazás elhalasztását a helyzet általános normalizálódásáig. Azokat, akiknek utazására halaszthatatlan ügyben mégis szükség van, arra kérik, hogy tanúsítsanak fokozott körültekintést és óvatosságot, s egész Egyiptomban következetesen kerüljék a tömegdemonstrációk helyszínét.

Tucatnyi holttest hever az út mentén

Egy biztonsági forrás szerint tucatnyi holttest hevert a járdán a Kairót Alexandriával összekötő út mentén, az Abu-Zabalban lévő börtön közelében, az egyik olyan helyen, ahol lázadás tört ki a vasárnapra virradó éjjel. Haláluk körülményeiről nem tudott beszámolni, csak annyit közölt, hogy lövéseket hallott a börtönből és azon kívül is.

Kairóban, a Nílus partján ég egy bevásárló központ, amelyet szombaton kifosztottak. Bár a vasárnap normál munkanap, a bankok zárva vannak, és a tőzsde sem működik. A zavargások miatt nem kezdte meg az új szemesztert az amerikai egyetem. Az internet továbbra sem működik, a szolgáltatók már pénteken leállították az adatforgalmat. A mobiltelefonok használata akadozik.

450 embert vettek őrzizetbe

A fosztogatók elleni bevetéseik során a katonák eddig 450 embert vettek őrizetbe, Csupán Alexandria és Iszmáilíja városában több mint 250 bűnözőt fogtak el - jelentette vasárnap az al-Arabíja hírtelevízió. A fővárosban az utcasarkokon tankok és más lánctalpas járművek őrködnek, akárcsak a kormányzati épületeknél.

Egy helyen a katonák eltűrték, hogy a harckocsijaikra Mubarak-ellenes jelszavakat firkáljanak a tüntetők:  Le Mubarakkal!, Le a kényúrral!, Le az árulóval! Mubarak, ki veled Egyiptomból! A kérdésre, hogy ezt miért hagyták, az egyik katona azzal válaszolt, hogy "ezt a nép írta, ez a nép szava".

A hadsereg bevonult Sarm-el-Sejkbe

Vasárnap a hadsereg bevonult a vörös-tengeri turistaparadicsomba, Sarm-el-Sejkbe is, és állásokat foglalt el a Sínai-félsziget északi részén fekvő el-Arísban. Sarm-es-Sejkben nyugodt a helyzet. A köztelevízió híre szerint ugyancsak vasárnap Mubarak új kormányzókat nevezett ki több kormányzóság, köztük a Sínai-félsziget élére is.

Ismét megjelentek a rendőrök a kairói utcákon

A Kairó központjában lévő Tahrir térre, ahol több ezer tüntető Hoszni Mubarak elnök távozását követelte, újabb, rendfenntartással megbízott katonák érkeztek. Azóta, hogy pénteken a katonaság vette át a közrend fenntartását az egyiptomi fővárosban, a téren páncélosok is állomásoznak.

A tiltakozók véleménye szerint az alacsonyan szálló repülőgépeket és helikoptereket azért küldték, hogy megfélemlítsék őket. A tömeg azonban nem oszlott szét, a kijárási tilalom ellenére folytatták a demonstrációt, amelyen Hoszni Mubarak távozását követelték.

Kairó utcáin vasárnap újból megjelentek a két nappal korábban visszavont rendőrök. Jelenlétüket a 18 milliós városban szükségessé teszi az, hogy a katonák csak részben képesek átvenni a feladataikat. Kairóban vasárnap lőfegyverekkel és botokkal felszerelkezett fiatalok gépkocsikat törtek össze és járókelőket fosztottak ki. A több teherautóval érkező, őrhelyeiket elfoglaló rendőröket több helyen ellenségesen fogadták, s a tiltakozók azt követelték, hogy a rendőröket csak katonákkal együtt vezényeljék ki az utcára.

Visszafordíthatatlan változás megy végbe Egyiptomban

A német külügyminiszter hazája szolidaritásáról biztosította vasárnap az utcákon tüntető egyiptomi tömegeket, visszafordíthatatlan változást emlegetve az arab országban. "A német kormány azoknak az oldalán áll, akik demokráciát és magától értetődő polgár- és emberi jogokat követelnek" - jelentette ki Guido Westerwelle. Mint hozzátette, egyelőre nem lehet tudni, milyen irányt vesznek Egyiptomban a belpolitikai fejlemények. "Egyet azonban tudunk: többé nem lehet visszatérni a régi kerékvágásba. Semmi sem lesz ezután olyan, mint a milyen volt" - hangoztatta a német diplomácia irányítója.

Westerwelle vasárnap délután Izraelbe repül, hogy ottani kollégájával konzultáljon, egyebek között a tunéziai és az egyiptomi helyzetről. Mint elutazása előtt fogalmazott, az egyiptomi városokban lezajlott tüntetések fő mozgatóereje a középosztály, elsősorban a fiatalság volt. "Emiatt komolyan kell venni ezt a tiltakozást, Hoszni Mubarak elnök szavait pedig csakugyan reformlépéseknek kell követniük" - jelentette ki a német külügyminiszter.

Magyarázkodásra kényszerült egy francia államtitkár

Magyarázkodásra kényszerült vasárnap egy francia államtitkár, aki egy rádióadásban kijelentette, hogy Hoszni Mubarak egyiptomi elnök "elhasználódott", és "mennie kell".

Francois Fillon miniszterelnök magához kérette Jeannette Bougrab ifjúsági ügyi államtitkárt, és mintegy fél órát töltött vele a kérdést megvitatva. Bougrab ezután nyilatkozatot adott ki, amely szerint "Franciaország és kormánya álláspontját a köztársasági elnök és a miniszterelnök fejezte ki". Formálisan az államtitkár nem kért bocsánatot a kommentárjáért.

Nicolas Sarkozy elnök Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit kormányfővel együtt egy reformfolyamat elindítására szólította fel Mubarakot egy szombati közleményben.

1
39 40 41 42 43
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Egyiptom: napokig tarthat a külföldiek evakuálása

Külföldiek ezrei várakoznak vasárnap Kairó nemzetközi repülőterén, hogy minél gyorsabban elutazhassanak az országból a tüntetések, káosz és fosztogatások elől. A reptéri hatóságok képviselője közölte az egyiptomi tévében, hogy igyekeznek fenntartani a légi kikötő normális működését.

hvg.hu/MTI Világ

Eldurvultak az összecsapások Egyiptomban

Utcai összecsapások törtek ki több egyiptomi városban is a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő, több tízezres létszámú tüntetők és a rendőrség tagjai között. Házi őrizetbe helyezték az ellenzéki Mohammed el-Baradeit, a kormány az utcára rendelte a hadsereget, este hat és holnap reggel hét között pedig több nagyvárosban is kijárási tilalmat rendelt el.