szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egységes európai választókerület létrehozását, a tagállamok kvótájának rendszeres újraosztását indítványozza egy brit liberális európai parlamenti (EP-) képviselő, akinek előterjesztéséről hamarosan vitát kezd az EP illetékes szakbizottsága. Az újraosztott kvóta Magyarország és Begium számára hátrányos megoldás lenne.

Andrew Duff már évek óta visszatérően figyelmeztet arra, hogy az egymást követő EP-választásokon egyre alacsonyabb a részvételi arány. Szerinte a tagországok polgárai nem eléggé érzik sajátjuknak az európai intézményeket, és különösen nem látják az Európai Parlamentben saját demokratikus jogaik letéteményesét. Egy korábbi tanulmányának címe szerint az európai demokrácia egyenesen "megmentésre" szorul.

Előterjesztése azt célozza, hogy az "európai demokratikus dimenzió" erősítésével növeljék az EP legitimációját és hatékonyságát. Javaslatának lényege, hogy az egyes tagországokban országos pártlistákon megválasztott 751 képviselő mellé 2014-től válasszanak további 25 képviselőt egy új, európai listáról. Minden uniós polgár két szavazatot adhatna le: egyet az országos listára, egyet pedig az európai listára.

Ezzel lényegében megnyílna az út az európai "pártcsaládok" előtt, hogy közvetlenül fordulhassanak a választókhoz: a jobbközép néppártiak, szociáldemokraták, liberálisok, zöldek nem nemzeti pártként, hanem összeurópai szempontokat, értékeket és érdekeket képviselő formációként versengenének a szavazatokért. Jelenleg az ilyen "európai pártok" a gyakorlatban legfeljebb csak a nemzeti pártok ernyőszervezeteként - illetve bizonyos esetekben ennél lazább közös fórumaként - foghatók fel. Duff elképzelése - amelyről egyelőre nagyon megoszlanak a vélemények - valódi európai pártokat teremtene. Pontosabban - tekintettel arra, hogy a kifejezetten "európai dimenziót" egyelőre csak 25 képviselő testesítené meg, szemben a 751, nemzeti kvóták alapján megválasztott képviselővel - az igazi európai pártok csírájáról lenne szó.

A brit liberális eurohonatya azt is fontosnak tartaná, hogy a 751 helyet egy évvel minden egyes választás előtt - tehát öt évenként - osszák újra a tagállamok között, figyelembe véve az Eurostat legfrissebb népességi adatait. Egyes brüsszeli médiainformációk szerint ennek nyomán csökkenhetne például Magyarország, vagy éppen Belgium EP-mandátumainak száma. Szintén javasolja Andrew Duff, hogy hozzák előre júniusról májusra az EP-választások időpontját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Japán és az USA innovációs politikája a példa

Az Európai Uniónak új, üzletorientált innovációs politikára van szüksége ahhoz, hogy felzárkózhasson az USA és Japán kimagasló innovációs eredményeihez. Emellett kiemelt fontosságú a kis és közepes vállalkozások felkarolása, növekedésük segítése - állapították meg azon a keddi tanácskozáson, amelyen kormánytagokkal és a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) vezetőivel egyeztetett a magyar elnökség kiemelt feladatairól a BusinessEurope főigazgatója.

Szegő Iván Miklós Világ

Békülékeny légkör a német-magyar tárgyalásokon

Ritka alkalom, hogy egy német parlamenti küldöttség elutazása előtt szinte teljes létszámban felsorakozik egy budapesti sajtótájékoztatóra, és az is ritka, hogy két nap alatt szinte az összes kulcsfontosságú minisztériumban fogadták őket, a lehető legmagasabb szinten. Alighanem a kényes német-magyar viszony rendbetételét szolgálta ez a diplomáciai lépés.

MTI Itthon

Martonyi: "felesleges kedvetlenséget, borúlátást sugározni"

A soros magyar EU-elnökség akkor lesz sikeresnek tekinthető, ha Európa "valamivel erősebb" lesz az elnökségi félév végére, és az első két hónap tapasztalatai alapján erre reális esély van - mondta Martonyi János külügyminiszter a hivatalos elnökségi honlapnak, az eu2011.hu-nak adott, szerdán közölt interjúban.

hvg.hu Napi merítés

Végleg leszerepelt Magyarország az EU előtt?

Valószínűleg a kormány legrosszabb rémálmait is felülmúlta mindaz, amit az elmúlt két hónapban a magyar EU-elnökségnek el kellett szenvednie. Történt mindez úgy, hogy a Külügyminisztérium EU-elnökségért felelős stábja egyetlen komolyabb hibát sem követett el. A nagypolitika azonban átnyúlt felettük - olvasható a Politika 2.0 blogon.