hvg.hu: Hol tartanak a londoni olimpiával kapcsolatos sportlétesítmény-fejlesztések? Melyek a nem sportcélú, kiegészítő fejlesztések súlypontjai? Mekkora „falat” a közlekedés és a szálláshelyek fejlesztésének megoldása, ezen a területen melyek a legfontosabb feladatok?
Greg Dorey: A megnyitó ünnepség előtt 500 nappal az állandó helyszínek és az infrastruktúra több mint 75 százaléka készen áll. Ez az eddigi legnagyobb városi regenerációs projekt Európában. A fő helyszínen, az Olimpiai Stadionban az üléseket már beszerelték, a tető is elkészült, és tavaly decemberben a miniszterelnök ünnepélyes keretek között kapcsolta fel első alkalommal a reflektorokat. Az Olimpiai parkban is átadták az első helyszínt: a kerékpárosok már tesztelik is sportcsarnokukat. Az építkezéseken dolgozó 12000 ember garancia arra, hogy minden létesítmény időben el fog készülni.
Egy ilyen nagyszabású rendezvény nagyon komoly szolgáltató létesítményeket igényel. Új olimpiai falut és médiaközpontot építünk. Az Olimpiai falu a játékok idején mintegy 17000 sportolónak és kísérőnek fog szállást adni, de lesznek itt üzletek, éttermek, egészségügyi és szabadidős létesítmények, valamint tágas nyitott terek is. A közvetítő központ éjjel-nappal nyitva tartó 12000 négyzetméteres étkezőjében napi 50000 adag ételt szolgálnak majd fel.
A legkisebb bártól a legnagyobb szállodáig mindenhol tudják, hogy a 2012-es Londoni Olimpiai és Paralimpiai Játékok hatalmas lehetőséget jelentenek, hiszen e rendezvények több százezer ember vonzanak Londonba. Több mint százezer szállodai szoba közül lehet választani, így minden látogató számára jut majd hely. A legtöbb szálloda a West End szívében található, ahonnan gyalog is könnyen elérhetőek a londoni üzletek, éttermek és színházak. A londoni közösségi közlekedés már most is erős, de további fejlesztések vannak folyamatban, hogy a nézők időben, és kényelmes körülmények között juthassanak el a majd a helyszínekre. Meghosszabbítjuk a metró kelet-londoni vonalát és fejlesztjük a Docklands Ligh Railway-t is. Tervezzük egy nagysebességű vasúti ingajárat létrehozását Olympic Javelin (Olimpiai gerely) névvel, mely a St. Pancras nemzetközi pályaudvarról (az Eurostar végállomásáról) szállítja az utasokat az Olimpiai Parkba. Az M25-ös londoni körgyűrűn P+R parkolókat alakítunk ki, ahonnan alacsony károsanyag kibocsátású járművek szállítják az utasokat. Együttműködünk a folyami utasszállító cégekkel és a taxitársaságokkal is, hogy minél több utazási opció álljon a látogatók rendelkezésére.
hvg.hu: Mekkora a teljes költségvetés, honnan teremtik elő a szükséges forrásokat? Mekkora közvetett és közvetlen bevételre számítanak? Mitől függ, hogy nyereséges lehet-e a rendezvénysorozat?
G. D.: A teljes költségvetés 9298 milliárd font, és a végső költségeket 7301 milliárd fontra becsülik. A szervezőknek sikerült csökkenteniük a költségeket olyan innovatív megoldásokkal, amelyek "zöldebbek", fenntarthatóbbak és jobb ár-érték arányt képviselnek. (Például az olimpiák történetében a londoni olimpiai stadion a legkönnyebb, és az Olimpiai park építőanyagainak 50 százalékát vasúton szállították a helyszínre.) Ez még így óriási összeg, de több mint kétmilliárd font fog befolyni szponzori támogatásokból. A hatékony jegyárusítás is nagyban hozzájárul majd a bevételekhez (a rendelkezésre álló jegyek száma meghaladja a 8 milliót), emellett a játékok a brit National Lottery-től is kapnak támogatást. A hivatalos olimpiai termékek forgalmazása szintén számottevő bevételt hoz; a London 2012 hivatalos online áruház egyre nagyobb forgalmat bonyolít le.
Úgy vélem, hogy a siker különböző tényezők kombinációjából tevődik össze. A turisztikai, üzleti, biztonsági, megközelíthetőségi és fenntarthatósági kérdések lesznek kulcsfontosságúak, nem is beszélve arról, hogy az építkezéseket és a teszteléseket időben, és a költségvetési kereteken belül maradva kell befejezni. Ha a látogatók és a befektetők száma eléri a tervezettet, és sikerül minden idők legkörnyezetbarátabb, legmegközelíthetőbb és legköltséghatékonyabb olimpiáját megrendeznünk, akkor a nyereségesség nem is lehet kétséges.
hvg.hu: Hogyan befolyásolja az olimpia büdzséjét és a fejlesztéseket a 2008-ban kirobbant válság és az azt követő, jelenleg is tartó bizonytalanságok? David Cameron kormányának jelenlegi megszorításai mennyire befolyásolják az olimpiát?
G.D.: Tavaly májusban jelentették be, hogy a 2012-es londoni olimpiai játékok helyszíneit építő Olympic Delivery Authority-nek 27 millió fontot kell megtakarítania. Ez azonban nem befolyásolja az olimpia programot, mivel a megtakarítások java része az adminisztratív költségek lefaragásából származik. A becsült végső költségek csökkentése nem a válság vagy a megszorító intézkedések következménye, hanem innovatív, költségkímélő megoldások alkalmazásának eredménye.
hvg.hu: Makrogazdasági szempontból milyen jelentősége van annak, hogy London szervezi a játékokat? A vállalkozások hogyan profitálhatnak az olimpiából?
G.D.: David Cameron brit miniszterelnök a következőket mondta: „Biztosítani akarjuk, hogy az olimpiai játékok 2012 után is maradandó értéket hagyjanak maguk után – a cél nem csupán Kelet-London e részének újjáépítése, hanem nemzetgazdaságunk fellendítése és az új generáció aktív, sportos életmódra való ösztönzése”. Mindez már most, a játékok kezdete előtt is tapasztalható országszerte. Az olimpiához kapcsolódó szerződések számos brit céget segítettek át a nehéz gazdasági klímán, és az újonnan teremtett munkahelyek közül sok a játékok után is megmarad. Már most 12000 ember dolgozik a különböző helyszínek építkezésein, csak magában az Olimpiai parkban 50000 új munkahely jön létre, és emberek tízezreire lesz szükség a biztonság és az étkeztetés területén is.
A magyar vállalkozások előtt is nyitva áll a lehetőség, hogy induljanak az olimpiai beruházások pályázatain. Néhányan már regisztráltak is, egy magyar vállalat pedig jelentős szerződést kötött stadioni ülések gyártására. Minden nemzetközi távlatokban gondolkodó magyar cégnek érdemes arra törekednie, hogy jelen legyen az Egyesült Királyságban 2012-ben, amikor a világ figyelme Londonra irányul majd. Azoknak a cégeknek, melyek élni szeretnének a 2012-es londoni olimpia által kínált lehetőségekkel, további információt és regisztrálási lehetőséget nyújt a CompeteFor portál.
hvg.hu: Londonon kívül, a vidéki településeken esetleg milyen gazdasági hatásai lehetnek az olimpiának?
G.D.: Londonon kívül az ország több más részében is lesznek olimpiai helyszínek: például a Millenniumi stadion Cardiffban, az Eton Dorney evezősközpont vagy az essexi Hadleigh Farm. Jól halad a közlekedési összeköttetések fejlesztése ezekkel a területekkel, amelyeknek szintén előnyük fog származni az olimpiai és a paralimpiai játékokból. Az olimpia szervezőbizottsága és az Olympic Delivery Authority egyaránt nagy súlyt fektet a jövőbeli hasznosítás kérdésére, és valamennyi helyszínt használni fogják a játékok után is. Két londoni létesítményt úgy terveztek, hogy a játékokat követően majd az ország más pontján állítják fel őket újra. A Regionális Fejlesztési Ügynökségek (2012 márciusától Helyi Vállalkozási Partnerségek) segítenek a helyi vállalkozásoknak az olimpiai játékokból fakadó üzleti lehetőségek kiaknázásában, és ebből országszerte profitálnak a helyi közösségek.
hvg.hu: London nagy csatában nyerte meg a rendezés jogát Párizzsal szemben – presztízsszempontból mennyire fontos ez a rendezvény Londonnak? Mi lehet az üzenet, amelyet az olimpia közvetít majd a városról és Nagy-Britanniáról?
G.D.: A játékok egyedülálló lehetőséget kínálnak arra, hogy a világ minden tájáról hozzánk látogató embereknek bemutassuk a modern Nagy-Britanniát. Azt a Nagy-Britanniát, mely nyitott és toleráns, és ahol a független és szabad gondolkodás figyelemre méltó dinamizmust és kreativitást eredményez.
Újfajta gondolkodást honosítottunk meg az olimpiai és paralimpiai mozgalomban, amikor az ígértük, hogy a játékok ereje révén összekötjük a fiatalokat a sporttal Londonban, az Egyesült Királyságban és világszerte. Ezt a célt többek között olyan kezdeményezésekkel igyekszünk elérni, mint az International Inspiration elnevezésű program. Ennek célja, hogy húsz országban 12 millió gyermek jusson magas színvonalú, mindenki számára elérhető testnevelési, sport- és játéklehetőséghez. Eddig összesen 7 millió gyermek életére volt hatással a kezdeményezés.
A mai naptól az álom valósággá válhat. A jegyigénylési folyamat kezdetét vette. Jöjjenek, és legyenek Önök is tanúi annak, amikor az olimpiai láng újra bevilágítja London egét. Szurkoljanak a helyszínen honfitársaiknak, akik hősiesen küzdenek, hogy megszerezzék az aranyérmet, és bekerüljenek a történelembe. Az 500 napos visszaszámlálás most indul. Ideje felkészülni a világ legnagyobb szabású eseményére!