szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sikerült ugyan megállítani az erősen radioaktív víz tengerbe szivárgását egy repedésből a megsérült japán atomerőműnél, de ezzel nem oldódott meg teljesen a probléma, mert más helyeken is lehetnek lyukak, amelyeken keresztül sugárszennyezett víz kerül az óceánba – közölte szerdán a japán atomipari biztonsági ügynökség. Közben összesítették a romok mennyiségét is.

A tengervíz sugárszennyezettsége oly nagy, hogy azt nem lehet megmagyarázni egyetlen szivárgással. A hivatal ezért arra utasította a Fukusima-1 atomerőművet üzemeltető japán céget, hogy folytassa a kutatást más repedések után. Közben döntést született, hogy az atomerőműhöz vontatnak egy hatalmas, 136 méter hosszú, 46 méter széles úszó platformot, hogy átszivattyúzzák tartályaiba a megsérült reaktorokban és a hozzá kapcsolódó létesítményekben felgyülemlett több tízezer tonna erősen radioaktív vizet.

Bejelentették szerdán a romok eltakarításával foglalkozó hivatalok összesítését is, hogy becslések szerint csaknem 25 millió tonna törmeléket hagyott maga után a március 11-i földrengés és szökőár Japánban.

Ráadásul az összesítés csak három japán prefektúrára – Miagira, Fuksimára és Ivatéra – vonatkozik, ráadásul nem számoltak a megrongálódott gépkocsikkal és a partra sodort hajókkal. Szakemberek szerint a törmelék és a romok eltakarítása több évet vehet igénybe. Az ezzel járó költségeket várhatóan teljes egészében a japán kormány állja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A fukusimai erőmű mentesítéséhez különleges eljárásokat is bevetnek

A március 11-i földrengés, illetve szökőár következtében megrongálódott japán Fukusima-1 atomerőműből áramló radioaktív szennyezés miatti esetleges még súlyosabb katasztrófa megakadályozására a szakemberek olyan berendezéseket, illetve anyagokat is bevetnek, illetve már alkalmaztak is, amelyeknek eredetileg teljesen más a rendeltetése.

MTI Világ

Japán: 12 ezer felett a halálos áldozatok száma

Hónapokon át is folytatódhatnak a szivárgások a megsérült fukusimai atomerőműben, és a körülötte lévő veszélyzónában élők "egy ideig" még nem térhetnek vissza otthonaikba - közölte vasárnap a japán kormányszóvivő. A legújabb adatok szerint a földrengés és az azt követő cunami miatt tizenkétezernél többen haltak meg.