szerző:
Folk György
Tetszett a cikk?

Több uniós tagállamnak és Brüsszelnek is kemény szavakkal üzent soros uniós félévünk félidei értékelő sajtótájékoztatóján Orbán Viktor csütörtökön Brüsszelben. A miniszterelnök “a második félidő első öt perce után” állt a brüsszeli sajtó elé. Találkozott mindeközben José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság, Jerzy Buzekkel, az Európai Parlament és Herman van Rompuyjel, az Európai Unió Tanácsa elnökével is.

A magyar elnökség legfontosabb feladatainak a hat részből álló gazdasági kormányzásról szóló csomag elfogadását nevezte, de kiemelt témaként beszélt a Duna-stratégiáról, a romastratégiáról, valamint a migrációs kihívásokkal való küzdelemről is. Kitért azokra az eseményekre is, amelyekre nem lehet előre készülni: az arab világ megújulási mozgalmát és a japán katasztrófát emelte ki. A gazdasági csomag Orbán szerint “sínen van és semmilyen körülmény nem utal arra, hogy kisiklana, sőt, sokak meglepetésére az EP is igen konstruktív magatartást tanúsít a témában”. Az EP-képviselők 2000-nél is több módosító indítványát megért tervezet körüli megoldandó viták közül a kormányfő a legfajsúlyosabbnak a tagállamok versenyképességi eredményeit és vállalásait jelölte meg.

Bizakodóan szólt a nemzeti költségvetések európai összehangolását célzó és előzetes bizottsági jóváhagyását jelentő első Európai Szemeszterről is. Ennek ellenére a hitelválságra utalva a 2011-es évet az európai történelem kommunizmus utáni szakasza legnehezebb évének minősítette. Szóba hozta, hogy hazánk a szerdai határidőre elküldte az Európai Bizottságnak a magyar konvergenciaprogramhoz szükséges dokumentumokat. Egyúttal nehezményezte, hogy Brüsszelnek "többször is el kell mondani a vállalt hiánycélokat - így a 3 százalékot 2011-ben túl nem lépő államháztartási hiányt -, míg ott hajlandóak meghallani". Arról azonban nem tett említést a miniszterelnök, hogy a tavalyra vállalt 3,9 százalék helyett a valódi hiány valahol 4,2-4,4 százalék között lesz.

A hazánk eladósodottságának csökkentését firtató újságírói kérésre elmondta, már idén a jelenlegi 82 százalékról 75-re fogja csökkenteni a Fidesz-kormány az adósság GDP-hez mért arányát. A sajtó és a szakértők szerint is igen bátortalan európai bizottsági javaslatot eredményező Európai Romastratégia kapcsán Orbán garantált sikerről beszélt és akkora egyetértésről, hogy az államfők júniusi csúcsára már a végleges megállapodás jóváhagyását jövendölte.

A magyar elnökség hozzáállásáról szólva a miniszterelnök kijelentette: nem "fesztiválszerű divatbemutatóra hajazó show"-ként gondoltak hazánk félévére, hanem kiválogatták a legnehezebb kérdéseket. Példaként hozta az unió bővítésének ügyét, amelyet - Orbán szerint - példátlan negatív hozzáállás fogadott a tagállamok részéről. A német WAZ médiacsoportnak a macedón csatlakozási tárgyalások megindítását blokkoló névvita kapcsán feltett kérdése kapcsán Orbán kijelentette: abszurd a görög kormány hozzáállása.

A HVG-nek nyilatkozó diplomáciai forrásokkal szemben - amelyek szerint semmiképp nincs esély a horvát csatlakozási tárgyalások lezárására június végéig - a miniszterelnök szerint amennyiben lesz politikai akarat, akkor lehetséges a tárgyalások lezárása. A nap folyamán korábban Nyugat-Balkán témában tartott európai parlamenti konferencián a miniszterelnök egy újabb uniós bővítési offenzíva megindítását kérte, egyúttal elutasítva a kéréseket, hogy Brüsszel kösse össze a horvátok és a szerbek csatlakozását.

Végül Bulgária és Románia schengeni övezethez csatlakozása kapcsán keményen ostorozta a nyugati tagállamokat, amelyek közül “több nagy ország” is politikailag blokkolja a folyamatot - annak ellenére, hogy a románok technikai felkészülését bizonyító jelentés már létrejött, a bolgároké pedig májusra születhet meg. A blokkolás feloldásának legjobb eszköze Orbán szerint a nyílt vita.

Az alkotmányozásról is beszélt Orbán

Az ellenzéki beleszólás és részvétel nélkül zajló alkotmányozási folyamatot firtató kérdésre Orbán kijelentette: hazánk 21 éves adósságát törleszti, miután az egyetlen ország vagyunk a régióból, amely "nem írt új alkotmányt" a kommunizmus után. Azt nem tette hozzá, hogy az 1949-es szöveget alapjaiban írták át 1989-ben. Jogi értelemben és esztétikailag szép dokumentumot fogad el jövő heti utolsó szavazásán a magyar parlament, amelynek előkészítése során 900 ezer ember véleményét kérdezték meg - taglalta. Nagy sikere a magyar kormánynak, hogy miközben soros elnöki tisztét betölti, az új alaptörvényt is képes volt tető alá hozni - mondta a miniszterelnök.

A gárdista vonulások és “rendfenntartási törekvésekre" vonatkozó kérdésre adott válaszában Orbán hangsúlyozta, még több soron következő kormánynak sokat kell tennie, amíg azt mondhatjuk: megfelelő megoldás született. Ehhez a leszakadó rétegek számára óriási közmunkaprogramokat és sok ezer roma fiatal számára hozzáférhető roma ösztöndíjak kiosztását ígérte. A történet közbiztonsági aspektusa kapcsán a miniszterelnök többször hangsúlyozta, hogy a törvényeket mindenkinek be kell tartania, hiszen a bűncselekmény az bűncselekmény. Hozzátette, azt, hogy az állam erre felhatalmazott szervein kívül a jogkikényszerítés jogát más vegye magához, nem engedi a kormány. Ennek egyik biztosítéka az utóbbi hónapokban munkába állított 1800 rendőr, akiket a következő hónapokban további 1800 követ - magyarázta. Arra azonban, hogy a gárdista alakulatok továbbra is egy-egy települést megszállva masíroznak, megfélemlítve a roma lakosságot, nem tért ki Orbán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Kovács: Brüsszelben rájöttek, hogy Orbán az udvarias jelzéseket nem veszi komolyan

Nem a magyar kormány hibája, hogy késhet Horvátország uniós tagfelvétele és Románia, valamint Bulgária schengeni csatlakozása, a magyar uniós elnökség alatt ugyanakkor több kérdésben is előrelépés történt - nyilatkozta a 168 Órának Kovács László volt szocialista külügyminiszter, aki ennek ellenére úgy véli, az Orbán Viktor által uniós szinten provokált harc súlyos károkat okoz az országnak.

MTI Világ

Brüsszelben kezdett konzultációkat Kövér László

A találkozókon a soros magyar EU-elnökség parlamenti dimenzióit tekintették át a német Bundestag elnökével, a francia törvényhozás két házának elnökével, a holland felsőházi elnökkel, valamint a montenegrói és a litván házelnökkel.

MTI Gazdaság

Kamatemelés Brüsszelben

A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 1,25 százalékra emelte az euróövezeti irányadó kamatot az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa.

Világ

Mi látszik Brüsszelben az alkotmányozásból?

Noha az Európai Parlament hétfői szakbizottsági döntése után nem került a magyar alkotmányozás témája a plenáris ülés elé, a rohamtempóban készülő szöveg számos nemzetközi szervezetet és politikai erőt éles kritikára indított. Lehet-e akkora külső nyomás, amely módosításokra veheti rá a kormányt?

hvg.hu Tech

Brüsszel tender nélkül választaná a Windowst

Az Európai Bizottság közbeszerzési eljárás nélkül tenné a jövőben is a Microsoft Windows operációs rendszert több tízezer számítógépére - vallott színt az unió végrehajtó testülete.