szerző:
Folk György
Tetszett a cikk?

Nem csak a Nemzetközi Valutaalapot döbbentette meg a Nemzetgazdasági Minisztérium tegnapi „trükkös” közleményével, hogy a kormány a szervezethez fordul, miközben ők maguk nem is tudtak róla. Brüsszelben is kiakadtak amiatt, amiért a sajtóból kellett megtudniuk, hogy „vége a szabadságharcnak”.

Európai bizottsági forrásaink szerint Olli Rehn pénzügyi biztos kabinetjében igencsak zokon vették, hogy Magyaroroszág az Európai Unió tagjaként nem tájékoztatta előzetesen az Európai Bizottságot arról, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordul. Brüsszel az euróválság kirobbanása óta nem nézi jó szemmel, ha a nemzeti kormányok nem működnek szorosan együtt az uniós intézményekkel, hiszen kiemelt cél a jobb gazdasági koordináció.

"Vicces" a kormány

„Későn döntött a kormány, érthetetlen, miért vártak eddig. Ami pedig kommunikáció címen zajlik az egy vicc” – fogalmazott informátorunk. Az Európai Parlamentben szintén úgy látják: „előre lehetett tudni, hogy reménytelen a helyzet. Ahogy pedig megpróbálják kimagyarázni, az teljesen elkeserítő”. Brüsszelben úgy látják az IMF feltételei nyomán sor kerülhet akár a költségvetés újraírására is, előírhatják a végtörlesztési program leállítását, de mindenképp a már eldöntött reformok gyorsított ütemű véghezvitele következik.

Az Orbán-kormánynak egyszerre két rossz pontot is sikerült begyűjtenie
MTI / EPA

Egy másik bizottsági forrásunk szerint „butaság volt kirúgni az IMF-et és ilyen retorikával beszélni a szervezetről. Nagyfokú elbizakodottság volt a kormányban a növekedés valószínűségéről, amely teljesen megalapozatlannak bizonyult. Nem tudni, ki súgott Orbánéknak, hogy nagyon gyors fellendülés jöhet. Ráadásul erre építették az adópolitikát, ami szintén komoly gondot jelenthet” - fogalmazott uniós forrásunk. Az egész  kommunikáció pedig “Szijjártó a köbön”: ami eddig utálatos volt, az most hirtelen ilyen fontos lett?

Amadeu Alfaraj, Olli Rehn szóvivője pénteken délben Brüsszelben arról beszélt, fontos különbséget tenni az IMF jelenleg hazánkban vizsgálódó missziója - amely a korábbi hitelprogram hatásait elemezi - és a tegnap felröppent hírek között, hogy Magyarország esetleg újabb hitelekért fordul az IMF-EU pároshoz. Alfaraj hozzátette, hivatalos felkérés Budapestről nem érkezett az Európai Bizottsághoz, s amíg ez nem történik meg, nem kíván találgatásokba bocsátkozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Zentai Péter Gazdaság

Vágyálom az IMF-biztosítás, szigorú feltételekre készüljünk

Kudarcra ítélt elképzelés, illúziókergetés a kormány szándéka, hogy „biztosítást” kössön a Valutaalappal – állítja a hvg.hu-nak adott interjúban Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland feltörekvő piacokra szakosodott fő elemzője. Szerinte a Magyarország körül felforrósodott levegő fő oka a kormány politikája, annak kiszámíthatatlansága. Az utóbbi idők egyik legnagyobb baklövésének tartja, hogy a kormány súlyos pénzeket fektetett a Molba.

hvg.hu Gazdaság

Trükkre készülhetnek Orbánék az IMF-fel elemzők szerint

Egyáltalán nem biztos, hogy a magyar kormány valóban megállapodást akar kötni a Nemzetközi Valutaalappal, ennél kevesebb is elég lehet - írja a Bloombergnek nyilatkozó elemzőkre hivatkozva a Napi Gazdaság. Tegnap a Financial Times is azt írta, az egyik elemző szerint az NGM bejelentése csak a szóbeli beavatkozás egy formája lehetett a piacon, alap nélkül.

hvg.hu Gazdaság

Jövőre jöhet az új IMF-EU megállapodás

Megkezdte a tárgyalásokat az Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval is a kormány, az új megállapodás várhatóan a jövő év első hónapjaiban köttetik meg.

MTI / hvg.hu Itthon

Kósa szerint az IMF-fel szakítás sosem merült fel

Ha a körülmények megváltoznak, akkor alkalmazkodni kell hozzájuk - nyilatkozta Kósa lajos, a Fidesz alelnöke arról a bejelentésről, hogy a kormány tárgyalásokat kíván kezdeni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Kósa azt állítja, hogy "az IMF-fel való szakítás sosem merült fel".