szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy dél-koreai ügynökség februárban hozzálát, hogy publikus forrásokból elérhető információkat gyűjtsön és szolgáltasson a világtól elzárt Észak-Koreáról - közölte a szöuli országegyesítési minisztérium egyik tisztségviselője.

A Nyílt Forrású Központ a tervek szerint külföldi forrásokból - médiajelentésekből, a sajtó számára készült tájékoztatókból és nemzetközi szervezetek közleményeiből - merít majd adatokat a kommunista vezetésű országról. Ehhez angolul, kínaiul, japánul és oroszul jól tudó szakembereket kezdtek toboroztak.

A Korea-közi ügyeket kezelő minisztérium bevallottan egyelőre csak saját céljaira hasznosítaná a kiszűrt értesüléseket, később azonban a tervek szerint szabad hozzáférést biztosítanának mindenkinek. A tárca azt tervezi, hogy egyebek mellett adatbázist hoz létre Észak-Korea földrajzáról és tisztségviselőiről.

A Nemzeti Hírszerző Szolgálat (ez  a vezető dél-koreai titkosszolgálat) weboldalán már ma is elérhetőek a legfontosabb adatok az országról. A Yonhap hírügynökség szerint Észak-Korea hírszerzési szempontból mindmáig fekete lyuknak számít, mivel a világtól elszigetelt ország vezetői titokként kezelnek szinte minden információt, és akadályozzák, hogy állampolgáraik kapcsolatba lépjenek a külvilággal.

A dél-koreai kommandó helyett az információval harcolnak Phenjan ellen
AP
A reteszen azonban újabb repedések keletkeztek amióta néhány, a kínai határ mentén élő észak-koreai állítólag kínai mobiltelefonok segítségével kapcsolatot tart Dél-Koreában és Kínában élő rokonaival és barátaival. Emellett néhány Északról megszökött disszidens és dél-koreai aktivista időről-időre szintén távközlési kapcsolatba tud lépni észak-koreaiakkal. A phenjani rezsim legutóbb azzal fenyegette meg saját állampolgárait, hogy háborús bűnösként tekint mindenkire, aki mobiltelefont használ.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!