A magyarországi alkotmányos helyzetről tartott egyórás vitát szerda reggel az Európai Parlament. Szóba került, hogy jó-e a kétharmad, alkalmazzák-e Magyarországgal szemben az atombombaként aposztrofált hetes cikkelyt. Viviane Reding szerint ez a vita még csak egy bevezető volt, az igazi megmérettetés a júniusi elemzések elkészülte után várható.
Most érkezett
Szájer az "Adj gázt" rendezvény betiltásával jött
Swoboda antiszemitizmust firtató kérdésére Szájer József szólalt fel, mint mondta a kormány betiltotta például az Élet menetét megzavarni akaró "Adj gázt" elnevezésű rendezvényt. A fideszes képviselő felidézte, hogy Ausztriában az ilyenek ellen nem lépnek fel.
Swoboda válaszában arra kérte a magyar kormányt, fejezzék be a Redinggel szembeni gyűlöletkeltést, és ne állítsák be úgy, mint az EU pitbullját.
Percről percre
Swoboda: dönteni kell, ki mellé állunk
Swoboda, a szocialisták nevében először arról emlékezett meg, hogy a magyar nép mindig is szerette a szabadságot, és Orbán Viktor is nagy harcosa volt ennek.
Mint mondta, a gazdasági szociális kérdéseket nem lehet a jogállamiság korlátozásával megoldani. Például nem lehet a hajléktalanságot megoldani azzal, hogy üldözzük őket.
Swoboda szerint dönteni kell, hogy a jogsértés oldalára állnak, vagy Reding oldalára állnak, és támogatják-e a bizottságot. Mi szociáldemokraták biztosan melléállunk.
Swoboda felhozta azt is, hogy az antiszemitizmust be kell fejezni Magyarországon.
Engel: nincs szó arról, hogy Magyarország rosszabb lenne
Engel szerint sok olyan döntést hozott a kormány, amit nem lehet megkérdőjelezni csak azért, mert kétharmaddal hozták meg. Mint mondta, nem arról van szó, hogy Magyarország rosszabb lenne, mint mi. Szerinte Magyarországra koncetrálunk az összes kritikánkkal, így a Fideszben az a kép alakulhat ki, hogy az EU nem Magyarország-barát.
Tóta W.: Európa büntet, újra büntet
Nekem azt kell bizonygatnom, hogy tudok késsel-villával enni – méltatlankodik Orbán Viktor a német sajtónak. Nem is a riporter hozza szóba a barbárság vádját, hanem ő megy elébe, és csodálkozik. Pedig a kőbaltáját lent hagyta a tankban.
A kérdés, mihez kezdünk a kétharmaddal
Az Európai Néppárt nevében Frank Engel szólalt fel. Mint mondta, az Európai Bizottságnak kötelessége elvégezni az alkotmánymódosítás elemzését, hiszen ez a feladata. A kérdés szerinte az, hogy mihez kezdünk egy kétharmados többséggel, amit a választók adtak a kormány kezébe. Szerinte bár korábban megtapsolták a stabil többséget, most úgy tűnik, az unió mégsem tud mit kezdeni azzal.
"Tartsák be a jogállamiságot!"
Továbbra is azt követeljük, hogy a magyar jogszabályok feleljenek meg az uniós jogszabályoknak, és a jogállamiságot tartsák be – közölte Viviane Reding.
Így veszi figyelembe az EU-s jogrendszert
Reding szóba hozta a bírók korai nyugdíjazását és az adatvédelmi hivatal függetlenségének kérdését is, amelyet egyébként az Európai Bíróság is vizsgál. De szerinte a kormány még tovább ment, ugyanis ennek ellenére az alkotmányban is rögzítenék ezt a hivatalt.
Három dolog miatt aggódnak
Reding emlékeztetett arra is, hogy Barroso Orbán Viktornak írt levelében három dologra hívta fel a figyelmet. Az egyik ilyen, hogy a kormány adót vethet ki, ha a bizottság megbünteti az országot.
A második az Országos Bírósági Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogkörét szabályozza. Reding szerint ezzel kapcsolatban kötelezettségszegési eljárás is indulhat. Ugyanakkor megemlítette, hogy a kormány módosítást nyújtott be, ezt még vizsgálják.
A harmadik probléma, hogy a politikai hirdetések közzétételét korlátozzák, és csak a közszolgálati médiában lehetne hirdetéseket feladni. Ebben szintén módosított a kormány, ezt még vizsgálják.
Készül az elemzés
Mint Reding hangsúlyozta, objektív elemzés folyik a magyar alaptörvény-módosításról. Együttműködnek a Velencei Bizottsággal is, amely júniusra készíti el az elemzését arról, hogy a módosítás megfelel-e a jogállamiság elemeinek.
Már márciusban szóltak
Reding elmondta, hogy márciusban fogadták el az alaptörvény negyedik módosítását. Mint mondta, Barroso és Jagland, az Európai Tanács részéről már akkor aggodalmaikat fogalmazták meg azzal kapcsolatban. Szerintük veszélyezteti a fékek és ellensúlyok rendszerét az, hogy a kétharmados többség az Alkotmánybíróság kezét megköti.