szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb fúrást végzett a Marson a NASA űrrobotja, a Curiosity.

Az amerikai űrkutatási hivatal hétfőn jelentette be, hogy három hónappal az előző kőzetmintavétel után, a Curiosity ismét megfúrt egy marsi kőzetet. A kivájt lyukból származó port a robot a héten juttatja be fedélzeti laboratóriumába, ahol elvégzi az elemzését.

A marsjáró újabb mintavételére nem egészen három méterre attól a helytől került sor vasárnap, ahol a robot korában fúrt. Az első kőzet előzetes vizsgálatával akkor arra utaló jeleket találtak a kutatók, hogy a marsi környezet egykor alkalmas volt egyszerű életforma kialakulásához. A tudósok a második mintavétellel akarják ellenőrizni ezt a felfedezést.

A tervek szerint a Curiosity hamarosan elhagyja a jelenlegi tartózkodási helyét, és elindul arra a hosszú útra, amely végcéljához, a Gale-kráterből kiemelkedő Aeolis-hegyhez vezet.

A 2,5 milliárd dolláros, egytonnás űrrover tavaly augusztus 6-án ért a Marsra. A hatkerekű jármű februárban és márciusban többször gyengélkedett, ám végül ismét sikerült beindítani fedélzeti laboratóriumait, és folytatni tudta tudományos munkáját. 

Az utóbbi egy hónapban azért nem hallatott magáról, mert – ahogy arra a kutatók előre számítottak – a Föld és a vörös bolygó együttállása gátolta a vele folytatott kommunikációt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!