szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Edward Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) Moszkvába menekült volt informatikusa elveszítené ideiglenes menekültstátusát, ha elhagyná Oroszországot - közölte pénteken ügyvédje, Anatolij Kucserena.

Újságírók arról kérdezték Kucserenát, hogy védence tehet-e tanúvallomást Németországban. A német kancellár mobiltelefonjának feltételezett amerikai megfigyelésével foglalkozó berlini parlamenti vizsgálóbizottság meg szeretné hallgatni az adatgyűjtési botrányt kirobbantó Snowdent.

"A jelenleg hatályos orosz törvények szerint nem hagyhatja el országunkat, ellenkező esetben elveszítené az ideiglenes menekültstátust" - jelentette ki Kucserena Snowden esetleges németországi utazásával kapcsolatos kérdésre válaszolva. "Ha valamilyen országnak kérdései vannak, elküldheti, és Snowden majd eldönti, mit tesz velük" - tette hozzá az ügyvéd.

Hans-Peter Friedrich német belügyminiszter pénteken kijelentette: "Ha Snowden úr információval akar szolgálni nekünk, akkor azt örömmel vesszük. Megtaláljuk a módját, hogy beszélni tudjon német tisztségviselőkkel". A miniszter közlésének előzménye: Hans-Christian Ströbele, a Bundestag egyik zöldpárti képviselője csütörtökön Moszkvában egy meg nem nevezett helyen három órán át tárgyalt Snowdennel arról, hogy milyen körülmények között hallgathatná ki őt tanúként a német ügyészség vagy egy parlamenti bizottság a lehallgatási botránnyal összefüggésben. Az ARD közszolgálati tévé szerint a találkozón elhangzottakról Ströbele részletes tájékoztatást ad a titkosszolgálatok tevékenységét felügyelő parlamenti bizottság ülésén.

Ströbele pénteken nyilvánosságra hozott egy Snowden által írt levelet, amelyben a szivárogtató közli, hogy addig nem beszél német tisztségviselőkkel, amíg az Egyesült Államok nem hagyja abba a hozzá hasonlók üldözését, és nem ejti az ellene felhozott vádakat. Az informatikust kémkedéssel vádolják hazájában, amiért számos szigorúan bizalmas dokumentumot adott át újságíróknak az NSA titkos adatgyűjtési programjáról.

"Bár erőfeszítéseim eredményei nyilvánvalóan pozitívak, az amerikai kormány továbbra is árulásnak tekinti az övétől eltérő vélemény kinyilvánítását, és politikai beszédekért bűncselekmény vádjával eljárásokat akar indítani úgy, hogy abban a vádlott védtelen. Biztos vagyok abban, hogy a nemzetközi közösség nyomására az Egyesült Államok fel fog hagyni ezzel a káros gyakorlattal. Ha a helyzet megoldódik, szívesen beszélek önökkel a saját országukban, és köszönöm az arra irányuló erőfeszítéseiket, hogy a nemzetközi törvények védjenek mindannyiunkat" - írta Snowden.

Snowden azt is bejelentette, hogy szeretne tanúskodni az amerikai kongresszus előtt az NSA tevékenységéről. Németországban hatalmas felháborodást keltett, hogy a Snowden által kiszivárogtatott iratokra hivatkozó sajtóhírek szerint az Egyesült Államok kiterjedt kémkedést folytatott, többek között lehallgatta Angela Merkel kancellár telefonját is. Az ügyben ügyészségi vizsgálat indult, a napokban pedig német külügyi és hírszerzési tisztviselők Washingtonban tárgyaltak amerikai kollégáikkal a történtekről.

Az azonban egyelőre kétséges, hogy Snowdent meg tudják hallgatni a német hatóságok. Hans-Peter Friedrich szóvivője jelezte: a miniszter nyilatkozatában elsősorban arra a lehetőségre gondolt, hogy német tisztségviselők Oroszországban beszélnének Snowdennel. Ugyanakkor Snowden Ströbele elmondása szerint azt mondta neki, hogy komoly fenntartásai vannak ezzel kapcsolatban, ezért nem szeretne a német hatóságokkal orosz földön beszélni. Snowden ügyvédje, Anatolij Kucserena pedig közölte, hogy a férfi elveszítené egy évre szóló ideiglenes menekültstátusát, ha elhagyná Oroszországot, így Németországba utazása sem tűnik kivitelezhetőnek.

Washington egyébként már kérte Berlintől, hogy adja ki Snowdent, ha Németország területére lépne, hogy az informatikust az Egyesült Államokban bíróság elé állítsák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!