szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ellenzék még az idén választásokat akar, nem vesznek részt a kormányban. Szombaton vezető posztokat kínált az ellenzék vezéreinek Viktor Janukovics ukrán elnök, miután fogadta őket hivatalában. Az ellenzéki Haza párt vezetőjének, Arszenyij Jacenyuknak a kormányfői, Klicskonak a helyettesi pozíciót kínálta fel. A kormányellenes tüntetések a hétvégén már Ukrajna északi és keleti részére is kiterjedtek, és egy újabb tüntető halt bele a sérüléseibe.

Miniszterelnöki tisztséget ajánlott fel Arszenyij Jacenyuknak, az ellenzéki Haza (Batykivcsina) párt vezetőjének szombaton Viktor Janukovics államfő Ukrajnában. Vitalij Klicskónak, az Ütés (UDAR) ellenzéki párt vezetőjének pedig miniszterelnök-helyettesi tisztséget kínált, s közölte: kész az alkotmány módosítására.

Az ellenzéki vezetők szombat este közép-európai idő szerint fél tíz tájban adtak választ az államfő javaslatára a Függetlenség terén felállított emelvényen: Klicsko pedig azt üzente, hogy nem mondanak le a céljaikról, még az idén előrehozott választás kiírását követelik. Oleh Tyahnibok, a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt vezetője pedig közölte: a harc folytatódik.

 Viktor Janukovics szombat délután három órán át tárgyalt az ellenzék vezetőivel – Arszenyij Jacenyukkal, Vitalij Klicskóval és Oleh Tyahnibokkal, a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt vezetővel a válság megoldásáról. Arszenyij Jacenyuk volt házelnök a bebörtönzött ellenzéki politikus, Julija Timosenko pártjának frakcióvezetője. "Ha Jacenyuk elfogadja a kormányfői tisztséget, döntést hoznak a kormány lemondásáról" – közölte Olena Lukas igazságügy-miniszter közleményében. "Az elnök meg van győződve arról, hogy az ellenzékkel való együttműködés segít majd egyesíteni az országot, megvalósítani az állam és a társadalom számára szükséges reformokat" – áll a közleményben.

Az elnök arra is ígéretet tett, hogy megfontolja az alkotmány népszavazással vagy parlamenti szavazással történő módosítását. A jelenlegi alaptörvény széles hatáskört biztosít az államfőnek. Az ellenzék a 2004-es "narancsszínű forradalom" után elfogadott alkotmány visszaállítását követeli, amelynek értelmében Ukrajna államformája parlamenti köztársaság, széles jogkörökkel rendelkező kormányfővel. Az alkotmányt később újra módosították, ismét széles jogköröket biztosítva az elnöknek. A közlemény szerint felek arról is megállapodtak, hogy fokozatosan megtisztítják a kijevi tereket és utcákat a tüntetőktől és a biztonsági erőktől.

Andrij Portnov, az elnöki hivatal helyettes vezetője szerint Janukovics amnesztiát ajánlott mindenkinek, aki a válság kezdete óta részt vett a tüntetésekben, azzal a feltétellel, hogy a tüntetők elhagyják az elfoglalt épületeket és utcákat. Az őrizetbe vett tiltakozókat is szabadlábra helyezik, ha a tüntetők kivonulnak az utcákról.  Az elnöki ajánlat valóságos rejtvény az ellenzék számára – vélte Timothy Ash, a Standard Bank elemzője. "Bármilyen, Janukoviccsal kötendő koalíció nehézségekkel terhes. Ráadásul csökkenti az esélyeiket Janukoviccsal szemben az elnökválasztásokon".

Viktor Janukovics
AP / Alexander Zemlianichenko

Szombaton a kórházban meghalt egy újabb tüntető. A 45 éves férfi szerdán kapott lőtt sebeket a rendvédelmi erők és a tüntetők közötti összecsapásban – közölte a Szabadság párt. A tüntetők szerint a korábban öt ember halt meg, a hatóságok csak három ember halálát erősítették meg. Eduard Sztavickij energiaügyi miniszter szombaton közölte, hogy mintegy száz felfegyverzett tüntető megpróbálta elfoglalni a tárcának a főváros szívében álló központi épületét. "Közöltem velük: ha nem hagyják el békében az épületet, egész Ukrajna energiaellátása összeomlik" – mondta a miniszter. A tüntetők elhagyták az épületet, de eltorlaszolták a bejáratot. A miniszter közölte: különleges biztonsági intézkedéseket rendeltek el minden ukrajnai atomerőműben.

A kormányellenes megmozdulások szombatra az ország északi és keleti részére is kiterjedtek. Ukrán médiajelentések szerint tüntetők megostromolták a Kijevtől keletre fekvő Poltavában lévő megyei közigazgatási hivatalt. A fővárostól északra fekvő Csernyihivben és a Kijevtől nyugatra fekvő Vinnicjában el is foglalták a hivatal épületét. Lembergben (Lviv) és több más nyugat-ukrajnai megyében már a tüntetők kezén van a megyei közigazgatási hivatal. Az épületfoglalók között az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint a Trizub (az ukrán címerben szereplő háromágú szigony nevét viselő szervezet), az UNA-UNSZO, a Jobboldali Szektor nevű radikális szervezetek tagjai és futballhuligánok vannak, akiket néhol a helyi ellenzéki erők és polgárok is támogatnak.

A Janukovics elnök által kinevezett megyei közigazgatási hivatali vezetők váltak a változást követelő tüntetők újabb célpontjaivá. A többnyire oroszajkúak lakta, Janukovicsot támogató keleti és déli megyékből nem érkeztek hírek hasonló akciókról. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár a Der Tagesspiegel című berlini napilap vasárnap megjelenő számában azonnali tárgyalásra szólította fel az Ukrajnában szemben álló feleket. Várhatóan az ukrajnai helyzetről tárgyal szombaton Varsóban Bronislaw Komorowski lengyel elnökkel Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke is. Catherine Ashtont, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét január 30-31-re az ukrán fővárosba várják.

Ukrajnában novemberben kezdődött az elégedetlenségi mozgalom, azután, hogy Viktor Janukovics az utolsó pillanatban lemondta az EU-val kötendő társulási szerződés aláírását, és sokak szerint Moszkva felé kormányozza a volt szovjet köztársaságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!