szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A lengyel ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) népszavazást szeretne a tervezett első lengyel atomerőmű megépítéséről, és felszólította a kormányt, hogy kezdeményezze a referendumot.

Cezary Olejniczak, az SLD képviselője csütörtöki varsói sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy Lengyelország nagy kőszén- és lignittermelő ország, és hatalmas megújuló energiaforrásokkal rendelkezik, amelyeket ki kell aknázni.

Egy másik SLD-képviselő, Zbyszek Zaborowski arra beszélt, hogy Európában és a világban éppen elfordulnak az atomenergiától, mint olyan nem környezetbarát energiától, amely atomhulladékot termel. Utalt a fukusimai és a csernobili atomerőmű tragédiájára.

A lengyel alkotmány értelmében országos népszavazást a szejm (alsóház) írhat ki, amennyiben erről a képviselők egyszerű többsége így dönt, az összes képviselő legkevesebb felének jelenléte mellett. Joga van népszavazást elrendelni az államfőnek is, de ehhez szükség van a szenátus (felsőház) egyetértésére. 

Az SLD-képviselők nem zárták ki, hogy amennyiben a kormány nem kezdeményez népszavazást, az ellenzéki párt saját törvénytervezetet készít, és igyekszik ehhez további aláírásokat gyűjteni a képviselők között (a pártnak 26 képviselője van a 460 tagú parlamentben). Tavaly novemberben a fő ellenzéki párt, a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság már benyújtotta a szejmnek saját népszavazási törvénytervezetét a lengyel atomerőmű ügyében.

Malgorzata Kidawa-Blonska kormányszóvivő az SLD felhívására úgy reagált, hogy az energiapolitika a kormány felelőssége, és nagyobb a valószínűsége egy széles körű konzultációnak, mint a népszavazásnak. Arról biztosította az ellenzéki pártot, hogy a kormány meg fogja hallgatni az ügyben a különböző társadalmi csoportok véleményét.

A lengyel gazdasági minisztérium január végén jelentette be, hogy a kormány elfogadta a nemzeti atomenergia-programot, megteremtve a jogi és technológiai kereteit két, egyenként 3 ezer megawatt teljesítményű atomerőmű megépítésének. 

Az első atomerőmű első blokkjának építése (az erőmű a választott technológiától függően két vagy három blokkból állna) 2019-ben kezdődne. A helyszínt és az alkalmazandó technológiát 2016 vége előtt teszik közzé. A reaktor 2024 végére kerülne üzemkész állapotba. második atomerőmű építését 2025-ben kezdenék el, és a program szerint 2035-ben fejeznék be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!