szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A közelmúltban készült műholdképek szerint az észak-koreai rezsim legfőbb plutóniumforrásának tartott jongbjoni atomreaktor kis intenzitással vagy időszakosan felújította tevékenységét.

Az öt megawattos reaktor évente körülbelül hat kilogramm plutóniumot tud előállítani, ami szakértők szerint egy atombombához is elég lehet. Észak-Korea eddig három nukleáris kísérletet hajtott végre, a legutóbbit 2013 februárjában.

A washingtoni székhelyű Tudományos és Nemzetközi Biztonsági Intézet tavaly azt közölte, hogy a reaktort a jelek szerint pihentetik, talán későbbi munkálatok céljával. Csütörtökön viszont arról számolt be az intézet, hogy téli műholdas megfigyelések kis intenzitású tevékenység jeleit mutatták, például a hó megolvadását a reaktor és a turbina burkolatán.

Az intézet közlése szerint melegvízkifolyást is észleltek a reaktor vízelvezető rendszeréből, valamint gőz távozását a turbinaházból. A képek nem bizonyítják egyértelműen, hogy a reaktor teljes erővel felújította volna működését, csak azt mutatják, hogy "alacsony szinten vagy időszakosan működhet".

A jongbjoni reaktort 2007-ben bezárták egy leszerelés fejében segélyt kínáló egyezmény értelmében, de Phenjan a legutóbbi, 2013-as atomkísérlete után felújításba kezdett ott. Megfigyelők szerint Észak-Korea 10-16 plutónium- vagy dúsítotturán-töltetű atombombával rendelkezhet. Amerikai szakértők, köztük a Johns-Hopkins Intézet szakemberei azt jósolják, hogy az országnak 2020-ra akár száz ilyen bombája is lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!