szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rohingya kisebbséghez tartozó szemtanúk szerint mianmari katonák "csecsemőket, gyerekeket, nőket és időseket mészároltak le, tüzet nyitottak a menekülőkre, falvakat égettek le, tömegével tartóztatták le a kisebbség tagjait és erőszakolták meg a nőket, illetve szándékosan megsemmisítették az élelmiszerforrásokat".

Tömeggyilkossággal és csoportos nemi erőszakkal vádolja a mianmari biztonsági erőket az ázsiai ország muszlim vallású rohingya kisebbségéről szóló pénteki ENSZ-jelentés.

Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának 43 oldalas beszámolója szerint az atrocitások "nagy valószínűséggel" kimerítik az emberiesség elleni bűncselekmények és a népirtás fogalmát. Az ENSZ alkalmazottjai a rohingya kisebbség 204, Bangladesbe menekült tagjával készítettek interjút a jelentéshez. A világszervezet úgy tudja, hogy október eleje óta mintegy 66 ezer rohingya hagyta el Mianmart.

MTI / EPA / Hotli Simnajuntak

A szemtanúk szerint a katonák "csecsemőket, gyerekeket, nőket és időseket mészároltak le, tüzet nyitottak a menekülőkre, falvakat égettek le, tömegével tartóztatták le a kisebbség tagjait és erőszakolták meg a nőket, illetve szándékosan megsemmisítették az élelmiszerforrásokat" - állt a jelentésben.

"A megkérdezettek elsöprő többsége saját szemével látott gyilkosságokat, az interjúalanyok csaknem felének hozzátartozóját pedig megölték vagy elrabolták" - mondta el újságíróknak Ravina Shamdasani, a főbiztosság szóvivője Genfben. "A 101 megkérdezett nő több mint fele vált nemi erőszak vagy más szexuális erőszakcselekmény áldozatává."

Shamdasani szerint az egyik legvérlázítóbb esetben a biztonsági erők öt tagja megerőszakolt egy asszonyt, akinek 8 hónapos csecsemőjét lemészárolták.

Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa felszólította a mianmari kormányt, hogy azonnal vessen véget a súlyos jogsértéseknek.

Az elmúlt hónapokban több olyan jelentés is napvilágot látott, amelyek szerint a mianmari biztonsági erők Arakán államban módszeresen gyilkoltak, megerőszakoltak, önkényesen őrizetbe vettek rohingya civileket, felégettek falvakat és leromboltak imahelyeket. Mianmar tagadja ezeket a vádakat, és a konfliktust a belügyének nevezi. A hadsereg október 9-én indított hadműveletet az államban azután, hogy feltételezett helyi iszlamisták kilenc rendőrt megöltek a bangladesi határ közelében.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

"Agyonverik, megerőszakolják őket" - A rohingják kegyetlen sorsa

Több száz mianmari, illetve bangladesi menekült holttestét rejtő tömegsírokat találtak a thai-maláj határvidéken. A menekültek többsége a mianmari rohingja muzulmán kisebbség tagja, akiket hazájukban a többségi buddhisták üldöznek. A helyzet nagyon súlyos, emberi jogi szervezetek cselekvésre szólítanak fel.