szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legtöbb párt nem akarja támogatni az államfő által javasolt szakértői kormányt, ezért előrehozott választásokat írhatnak ki. A jobboldal mozgósít.

Nagy eséllyel előrehozott parlamenti választásokat tartanak kora ősszel Olaszországban, mivel több politikai erő is jelezte, hogy nem kíván bizalmat szavazni a Carlo Cottarelli vezette leendő kormánynak – vélte Tanács-Mandák Fanni Olaszország-szakértő az M1-en.

Mint azt megírtuk, Sergio Mattarella olasz államfő hétfőn délelőtt Carlo Cottarellit bízta meg a szakértői kormány felállításával, és úgy volt, hogy a 64 éves közgazdász kedden be is mutatja az államfőnek a miniszterek névsorát.

Cottarellit viszont egyedül a baloldali Demokrata Párt támogatja, ez pedig nem elegendő a bizalmi szavazás pozitív kimeneteléhez. Ha a szakértői kormány mégis bizalmat kap, akkor 2018 végéig vezetheti az országot, és a következő választások 2019 elején lehetnek, de ha nem, akkor előrehozott választásokat tarthatnak.

Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője, Luigi Di Maio június 2-ra Rómába hívta az olaszokat egy "demokratikus sétára" az államfő szakértői kormánnyal kapcsolatos lépése után. Di Maio azt is kérte, hogy az ablakokba olasz nemzeti zászlót tegyenek ki, és a közösségi oldalakat árasszák el "Az én szavazatom számít!" jelszóval. A kormányalakítási tárgyalásokon "örök öltönyös, államférfinak mutatkozó" Di Maio most előhúzta az M5S eredeti mozgalmi arcát – írta az olasz sajtó.

Június 2. az Olasz Köztársaság nemzeti ünnepe, ezért az M5S mozgósítását a balközép Demokrata Párt (PD) a köztársaság elleni támadásnak értékelte, szerintük a római "séta" az 1922-ben Benito Mussolini által vezetett fasiszta menetre emlékeztet. A PD június elsejére ellentüntetést hirdetett meg.

Elemzők megjegyezték, hogy Luigi Di Maio felhívása egy új, több párt választóit egybefogó szuverenista erőt körvonalaz, miközben a PD egy köztársaságpárti formáció élére kíván állni, amelynek már több miniszterelnök-jelöltje is van, akár Paolo Gentiloni volt miniszterelnök, akár Marco Minniti volt belügyminiszter. Vélemények szerint a máris megkezdődött választási kampány a korábbinál is hevesebb lesz.

A Liga egyelőre nem csatlakozott az M5S mozgósításához, de a párt polgármesterei eltávolították irodáikból Sergio Mattarella fényképét. Az államfőt a közösségi oldalakon halálos fenyegetések is érték.

Az olasz sajtó szerint az államfő nem egyedül felelős az M5S–Liga-kormányalakítás kudarcáért. A balközép La Repubblica napilap úgy látja: Matteo Salvini, a Liga vezetője "nagy csalással" irányította a játszmát: szándékosan ragaszkodott a pénzügyminiszter-jelölthöz, akit az államfő nem fogadott el. Salvini a kormányalakítással már választási kampányt folytatott, ismételt választásokra törekedett, elsöprő győzelemre számítva. A felmérésekben a márciusban 17 százalékkal teljesített Liga jelenleg 27 százalékon áll, miközben az M5S a két hónappal ezelőtti 32 százalékról 29-re csökkent.

A jobboldali Il Fatto Quotidiano szerint Carlo Cottarelli szakértői kormánya "halva születik". Az újság azt írta, az államfő nagy hibát vétett, amikor az M5S és a Liga kormányt megvétózva "belement Salvini játékába". A Liga vezetője, aki eddig a belügyminiszterségre pályázott, most akár miniszterelnök is lehet. Davide Casaleggio, az M5S egyik alapítójának fia szerint "Salvini mindenkit becsapott, és saját előnyére használ".

A sajtó azt találgatja, mi lesz Matteo Salvini következő lépése. A Liga vezetője egyelőre hűvösen nyilatkozott a jobboldali koalíció újbóli egységéről a Silvio Berlusconi vezette Hajrá Olaszországgal (FI) és az Olasz Testvérekkel (FdI). Nem kizárt, hogy az M5S–Liga kormányszerződése a két párt közös kampányát sugallta. Erre utal, hogy az M5S és a Liga közösen akarja felosztani a parlamenti bizottságokat. A Liga azonban akár önállóan is indulhat a választásokon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!