szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mindössze huszonnégy óra leforgása alatt öt magas beosztású munkatársát vesztette el a brit miniszterelnök. A nagy kérdés az, elhagyják a süllyedő hajót vagy valójában menesztette őket Johnson.

Egy nap alatt öt közeli munkatársa mondott le Boris Johnson brit miniszterelnöknek, közülük hárman - Martin Reynolds, Johnson személyi titkára, Dan Rosenfield, kabinetfőnöke és Jack Doyle kommunikációs igazgat - a Partygate miatt kényszerültek távozni. A botrány decemberben tört ki, amikor a sajtó számos, a Covid-lezárások idején a miniszterelnöki hivatalban tartott buliról közölt információkat. Reynolds volt az, aki azzal a szöveggel küldte körbe a meghívót, hogy „mindenki hozzon magának piát”. Ez egyébként - mint a vizsgálatok kiderítették - rendszeres volt a Downing Streeten.

A bulibotrányba keveredett tisztségviselőkön kívül lemondott még Munira Mirza és Elena Narozanski is. Az előbbi Johnson egyik legrégebbi szövetségese, valamint a Downing Street szakpolitikai munkacsoportjának vezetője volt és Johnsonnak a brit közélet talán legsúlyosabb pedofilbotrányával kapcsolatos valótlan kijelentése miatt nyújtotta be lemondását, míg az utóbbi a miniszterelnök különleges tanácsadója volt. Johnson két másik tanácsadója korábban bejelentette távozását.

"A változás jó" - Boris Johnson a Guardian szerint az Oroszlánkirályt idézve kommentálta stábjának a lemondási hullámot. A tekintélyes londoni Timesnak ugyan már azt rebesgetni egy miniszter, hogy 50-50 százalék az esélye annak, hogy Johnson maga is távozik, a kormányfő hívei azt mondják: a kormányfő tisztogat, vagyis komolyan veszi az ellene irányuló vádakat, és megszabadul azoktól a tanácsadóktól, akik ilyen nehéz helyzetbe hozták.

Közben befolyásos konzervatív képviselők egy csoportja újabb figyelmeztető levelet küldött Boris Johnsonnak: vegye komolyan kormányfői feladatát és formálja át csapatát vagy pedig mondjon le!

A trónkövetelő bírál

Rishi Sunak pénzügyminiszter nem is titkolja, hogy az utóda kíván lenni Boris Johnsonnak. Immár másodszor kritizálta a kormányfő viselt dolgait nyilvánosan. Sunak tudatta mindenkivel, hogy amennyiben a kormányzó konzervatívok lemondásra kényszerítik Boris Johnsont, akkor vállalja a kormányfő tisztséget.

Hogy áll a belső puccs? 54 parlamenti képviselő levele kell ahhoz, hogy a párt bizalmatlansági szavazást kérjen a saját miniszterelnöke ellen. Hét levélről lehet tudni hivatalosan, de ennél sokkal több konzervatív képviselő nyilatkozott úgy, hogy Boris Johnsonnak mennie kell. A lázadást Boris Johnson elődje, Theresa May vezeti, de belőle aligha lesz újra miniszterelnök. Erre a pénzügyminiszter mellett a külügyminiszternek van a legnagyobb esélye. Liz Truss egyelőre kitart Boris Johnson mellett. Egy biztos: a konzervatívok semmiképp sem akarnak előrehozott választásokat, mert jelenleg az ellenzéki Munkáspárt népszerűbb náluk Nagy-Britanniában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz Világ

Túlélte a Brexitet, túlélte a Covidot, a bulizás lesz a veszte Boris Johnsonnak?

A leglazább miniszterelnökként érkezett, ám ez a lazaság lehet a veszte Boris Johnsonnak, aki egyre mélyebbre süllyed a napról napra terebélyesedő bulibotrányba. A brit kormánypártot megrázó Partygate mindenesetre megmutatta, hogyan vezették le a Covid okozta feszültséget a Downing Streeten: sok piával, gurulós bőrönddel és bokszkesztyűvel akár.