Tetszett a cikk?

Most egységre van szükség Andrzej Duda szerint.

A jogszabály kiszolgáltatottá tette volna az iskolaigazgatókat, és politikusok dönthették volna el, hogy milyen társadalmi szervezeteket hívhatnak meg az iskolák.

Tekintsük ezt lezártnak

– mondta Andrzej Duda lengyel államfő.

Lengyelországban elvben az önkormányzatok az iskolák fenntartói, de a kormány évek óta törekedett arra, hogy inkább csak az épületek gondnoki feladatait lássák el. Az új törvény alapján a megyei kurátorok, vagyis a kormány által kinevezett tankerületi igazgatók szinte tetszésük szerint válthatták volna le az iskolák vezetőit, ha politikai kifogásuk lett volna ellenük.

Azt is felülről akarták megszabni, hogy milyen civil szervezeteket szabad beengedni az iskolákba. A kormány arra hivatkozott, hogy a szexualitásról bomlasztó nézeteket, például a mássággal kapcsolatos toleranciát hirdető szervezeteket akarják kitiltani, a néhol már elkészített listákon azonban például drogprevencióval foglalkozó szervezetek is szerepeltek, sőt nagy megdöbbenést kiváltva az auschwitzi emlékhely zsidó tájékoztatási központja is.

Mindezt Przemyslaw Czarnek, az összevont közoktatási, valamint felsőoktatási és tudományos tárca vezetője erőltette át, akinek már a 2020 őszi kinevezése is vihart kavart.

Szerinte baj, hogy a nők dolgoznak, mert emiatt később szülnek, pedig ez lenne a fő hivatásuk. A melegekről pedig azt mondta:

Hagyjuk már ezt a hülyeséget az emberi jogokról meg az egyenlőségről! Ezek nem egyenjogúak a normális emberekkel.

Miniszterként azt ígérte, hogy szembeszáll az iskolákba behatoló ideológiákkal, és ezen jól láthatóan az elfogadásra, a világ sokszínűségének megértésére irányuló nevelést értette.

A törvényt egy papíron ellenzéki frakció segítségével tudta elfogadtatni február 9-én a parlamenti többségét elveszített kormány, de azonnal kampány indult, hogy a köztársasági elnök ne írja alá. Tiltakoztak mind a pedagógusok, mind a kitiltani kívánt szervezetek. Igen szokatlan dolog történt: az elnök ritkán megjelenő, politikáról még ritkábban nyilatkozó felesége, a középiskolai tanár Agata Kornhauser-Duda előbb ellenzéki képviselőnőket fogadott, majd példátlan módon beült az oktatási miniszter és a köztársasági elnök tárgyalására. Érezhető volt, hogy a vétóra igyekszik rábeszélni a férjét.

A lengyel alkotmány szerint az elnöki vétót 60%-os többséggel lehet megdönteni a parlamentben, amire nincs esély, tehát a törvény lekerült a napirendről, nem lép hatályba.

Most egységre van szükség, nem ilyen vitákra

– jelentette ki Andrzej Duda.

Mi vezethette őt? 2015-ös első megválasztása óta a kormánypárt és vezetője, Jaroslaw Kaczynski bábjának tekintették. Jogosan, mert többször az alkotmány megsértésétől se riadt vissza, ha a kormány számára fontos lépést kellett tenni. Ugyanakkor egy ideje érezhető, hogy megpróbál önállóbb profilt kialakítani, különösen abban a helyzetben, amikor a kormányban éles viszály dúl.

Bizonyára arra is gondol, hogy második ciklusa végén, 2025-ben még csak 53 éves lesz. Egyes hírek szerint valamilyen nemzetközi szervezetben szeretne vezető tisztséget kapni, és ehhez szüksége van arra, hogy ne tekintsék akarat nélküli végrehajtónak. Ez vezette 2021 végén a független amerikai tévéállomás elleni törvény megvétózásában is.

Az oktatási törvény bukása kellemetlen Kaczynskinak és miniszterének. Bizonyos, hogy valamilyen formában újra megpróbálkoznak majd vele. A kormány és a vezető kormánypárt honlapján csütörtök délelőtt még nincs semmilyen reagálás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!