szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrajnai invázió kezdete óta Kína igyekezett elhatárolódni az orosz–ukrán háborútól, és semlegesnek mutatta magát. Eközben viszont óriási szívességet tesz az orosz propagandának.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Miközben a világ nagy része elítéli a bucsai vérengzést, a kínai állami média megduplázta az Ukrajnával kapcsolatos orosz összeesküvés-elméletek terjesztését, a bucsai vérengzést például úgy állítja be, mintha azt az ukránok rendezték volna – írja az ausztrál News.com.

Az ukrán fővárostól, Kijevtől mintegy 30 kilométerre északnyugatra fekvő Bucsát a február 24-én elindított háború első napjaiban foglalták el az orosz csapatok, és a napokban foglalták vissza az ukrán erők. Az oroszok távozása után a helyi hatóságok beszámolói szerint több száz meggyilkolt civil holttestére bukkantak. Az orosz vezetés provokációról beszél, azt állítva, az ukránok helyezték el a holttesteket. Ezt a műholdfelvételek egyértelműen cáfolják.

Az egyik kínai hírportál az orosz propagandát visszhangozva azt állította, hogy "az ukránok jó műsort rendeztek". A Kínai Kommunista Párt szócsöve, a Global Times ezen a héten szintén Kreml-propagandát terjesztett, egy vezércikkben az Egyesült Államokat agresszornak állítva be.

MTI/AP/Efrem Lukackij

"Sajnálatos, hogy a 'bucsai incidens' leleplezése után az USA, az ukrán válság kirobbantója nem mutatja a béke szorgalmazásának és a tárgyalások előmozdításának jeleit, hanem kész az orosz–ukrán feszültségek súlyosbítására" – olvasható a cikkben. "Akárhogy is történt a 'bucsai incidens', legalább egy dolgot senki sem tagadhat: maga a háború a humanitárius katasztrófa fő okozója."

Külön cikkben a Global Times megismételte azt is, hogy Oroszország kategorikusan tagadta, és bizonyítékokat mutatott be az ENSZ Biztonsági Tanácsának az ukrán fél videóhamisításáról és más hamisításokról.

A hét elején pedig a China News Service állami hírügynökség a Weibo nevű közösségi oldalon osztotta meg egy orosz hírügynökség Bucsáról szóló jelentését, méghozzá ezzel a felirattal: "Oroszország megmutatja a videót, hogy bizonyítsa, a bucsai incidens megrendezett".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!