szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Sok holttestet erdősávokban, erdőkben és az orosz csapatok bevetési helyein találnak meg.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Kijev megyei Bucsában már 403, különös kegyetlenséggel megkínzott és megölt ember holttestét találták meg – mondta Anatolij Fedoruk, a város polgármestere kedden.

Kedden a város megkezdte a holttestek exhumálását a második tömegsírból, ahol 56 embert temettek el. Ezenfelül feltárásra vár még négy temetkezési hely, amelyek magánterületen vannak – tette hozzá. Fedoruk szerint sokak holttestét erdősávokban, erdőkben és az orosz csapatok bevetési helyein találják meg, éppen azokon a helyeken, ahová a helybeliek elmondása szerint az elrabolt embereket vitték.

Az ukrán főügyész, Irina Veneditktova vasárnap arról beszélt, hogy 1222 holttestre bukkantak az oroszok kivonulása után a kijevi régióban.  Veneditktova hozzátette, hogy az ukrán hatóságok jelenleg 5600, az oroszok által elkövetett háborús bűntényt vizsgálnak, valamint több mint ötszáz feltételezett háborús bűnöst már azonosítottak is. A háborús bűnösként azonosított orosz katonák között vannak vezető katonai és kormányzati tisztségivelők is.

1222 holttestet találtak az oroszok kivonulása után a kijevi régióban

Az ukrán főügyész szerint már ötszáz háborús bűnöst sikerült azonosítaniuk.

Az egyre inkább egyértelmű, hogy a Bucsát megszálló orosz erők követték el a több száz civil áldozattal járó tömeggyilkosságot. A túlélők tanúvallomásai mellett a műholdas felvételek, a tévéműsorok, valamint az orosz katonák egymás közötti beszélgetései is arra utalnak, hogy a megszállók ott voltak Bucsában a gyilkosságok idején és ők voltak azok, akik agyonlőtték a fegyvertelen embereket.

A megszállást túlélt bucsaiak is számtalan tanúvallomásban beszéltek a kegyetlenkedésekről – a megkötözött kezű emberek lelövéséről, kínzásokról, fosztogatásokról, nemi erőszakról – és arról is beszámoltak, hogy az első napokban érkezett fiatal katonákra nem volt jellemző az erőszakosság. Ahogy ők tovább mentek és a helyüket idősebb fegyveresek vették át, megszaporodtak a bűncselekmények. Ez is arra utal, hogy a megfélemlítést célzó erőszakos akciók az Ukrajnát megtámadó orosz erők taktikájának a részét képezi.

A Donbasz felé tart egy orosz hadoszlop, Putyin Lukasenkával találkozott - percről percre a háborúról

Az ukrán elnök szerint a késlekedéssel nem csak időt, hanem életeket is veszítenek, ezért nehézfegyvereket kér, az Egyesült Államok már korábban is figyelmeztette az ukránokat, hogy az oroszok vegyi fegyvereket is bevethetnek. Közben találkozott az orosz és a fehérorosz elnök - kövesse hírfolyamunkat az orosz-ukrán háborúról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Az oroszok tagadják a bucsai vérengzést

Újabb provokációnak nevezte az orosz védelmi minisztérium azokat a jelentéseket, amelyek szerint a Kijevhez közeli Bucsa városát megszállva tartó orosz katonák tömegesen gyilkolták volna meg a helyi polgári lakosokat.