szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A svéd miniszterelnök kevésbé tűnt határozottnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Nem adok semmiféle időrendet arról, hogy mikor hozzuk meg a döntésünket, de szerintem elég gyorsak leszünk, inkább hetek, mint hónapok alatt születik meg” – mondta Sanna Marin finn miniszterelnök (képünkön) Stockholmban, miután találkozott svéd kollégájával, Magdalena Anderssonnal. A svéd kormányfő nem fogalmazott ennyire határozottan, arról beszélt, hogy Svédország mérlegeli a lehetőségeit, és utalt arra is, hogy szeptemberben választások lesznek az országban.

Mint korábban megírtuk, az Ukrajna elleni orosz offenzíva hatására olyan Oroszországgal határos államok is gondolkodóba estek a NATO-hoz való csatlakozás kérdésében, amelyeknek korábban ez eszükbe sem jutott. A finnek egészen a közelmúltig kifejezetten büszkék voltak a finlandizációnak nevezett különutas, semlegességet hirdető politikájukra. Oroszország óva intette a két államot a NATO-csatlakozástól, ezen esetre Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője orosz ellenlépéseket ígért, míg februárban Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője „katonai és politikai következményekről” beszélt.

Korábban olyan hírek is szárnyra kaptak, amelyek szerint az orosz csapatok már útban is vannak a finn határ felé, ám ezeket később a Pentagon cáfolta

Az orosz–ukrán háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:

Biden népirtásnak tartja az ukrán civilek elleni támadásokat, Zelenszkij kérdésekkel bombáz - percről percre a háborúról

Az ukrán elnök szerint órák kérdése és húszezerre nő az orosz áldozatok száma Ukrajnában. Zelenszkij azt is mondta: amíg az EU nem hoz sokkal keményebb szankciókat Moszkvával szemben, addig nem lesz egyezség. Joe Biden amerikai elnök közben népirtásnak nevezte az ukrán civilek elleni támadásokat. Percről percre hírfolyamunk a háborúról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András hvg360

Ukrajna úgy járhat Putyinnal, mint Finnország 1939-40-ben Sztálinnal

Hazug ürüggyel támadta meg 1939-ben a Szovjetunió Finnországot, és mint a mostani háborúban az ukránok, a túlerővel szemben a finnek is jó ideig tartották magukat. Végül megadásra kényszerültek, az ország tizedét elveszítették, és rájuk erőltették a semlegességet. Mindez Ukrajnával is előfordulhat.